Dnes Úterý - zatazeno 25°C
Zítra Středa - bourky 25°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na více než šedesáti místech nechá Praha 6 nahradit reklamní lavičky vlastním mobiliářem
Ilustrační foto: Facebook Lavičky AD-Net

Na více než šedesáti místech nechá Praha 6 nahradit reklamní lavičky vlastním mobiliářem

Loni na podzim měli obyvatelé Prahy 6 možnost vyjádřit se k zachování laviček na veřejných místech v městské části. Jednalo se o lokality, kde v minulosti instalovala reklamní lavičky společnost AD-Net, se kterou však magistrát s postupně ukončil spolupráci. Z ankety vyplynulo, že lidé si přeji místa k sezení ponechat na čtyřiašedesáti místech. Praha 6 tam proto nainstaluje vlastní lavičky. 

Rozhodování v on-line anketě, která probíhala přes Geoportál Prahy 6, se týkalo přibližně 160 laviček na 94 místech na území šesté městské části. Jde o lokality s reklamními lavičkami společnosti AD-Net, s níž magistrát přestal spolupracovat. Celkem bylo v Praze zhruba 1400 laviček AD-Net.

„Jsem rád, že díky našemu geoportálu máme jasno. Ukázalo se, že jde o platformu mimořádně vhodnou pro občanskou participaci a zpětnou vazbu od těch, kteří na Šestce žijí a záleží jim na úpravě veřejného prostoru,“ okomentoval princip ankety místostarosta Prahy 6 se zaměřením na územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS). 

Celkem 64 míst s lavičkami si hlasující v on-line anketě Prahy 6 přáli zachovat, na 24 místech by lidé raději lavičky odstranili. U šesti míst dopadlo hlasování nerozhodně. „Budeme se jimi ještě detailně zabývat. Přikláníme se však k tomu, že tyto lavičky, u nichž mezi občany nepanovala jasná shoda, nakonec na původních místech ponecháme,“ sdělil Stárek.

Výsledky hlasování o jednotlivých lavičkách je možné najít přímo na Geoportálu Prahy 6. „Nyní čekáme, až hlavní město v koordinaci se společností AD-Net zajistí kompletní odstranění všech reklamních laviček na území naší městské části. Zatím vypíšeme soutěž na dodavatele nových laviček, které ponesou oficiální pražský design,“ doplňuje Jakub Stárek.

Jelikož se anketa osvědčila, podle místostarosty by Praha 6 mohla v budoucnu volit tento způsob i pro získávání dalších zpětných vazeb k mobiliáři a veřejným instalacím.

Geoportál Prahy 6

Svůj geoportál spustila šestá městská část loni na podzim. Jedná se o interaktivní mapu, která umožňuje snadnou orientaci na území městské části a poskytuje přehled místních veřejných služeb.

V aplikaci najdou řadu užitečných informací, které byly do geoportálu zařazeny i na základě analýzy toho, jaké informace lidé nejčastěji hledají na webu Prahy 6. „Takto jsme se například rozhodli vytvořit v geoportálu samostatnou vrstvu mapy s velkoobjemovými kontejnery,“ řekl Stárek.

Kromě toho je zde k dispozici přehled sběrných dvorů, kontejnerů na bio odpad, kontejnerů na oleje a tuk, odpadkových košů či stojanů se sáčky na psí exkrementy.

Aplikace rovněž obsahuje rozmístění smart toalet, již zmíněných veřejných laviček, dopravních radarů, měřičů ovzduší, dětských hřišť a veřejných ploch pro fitness.

Podobně si uživatelé mohou na mapě najít distribuční místa časopisu Šestka, přesnou lokalitu Informačních kanceláří městské části Praha 6 a dále střediska pro děti a mládež či jednotlivé mateřské, základní, střední a speciální školy v Praze 6. K jednotlivým zařízením je doplněn i odkaz na jejich webové stránky nebo informace o otevírací době.

Vyhledávání v geoportálu funguje pomocí samostatné lišty, kde uživatel jednoduše označí, jaké objekty jej zajímají. Podrobnější informace najde po kliknutí na konkrétní bod na mapě.

„Snažili jsme se, aby Geoportál Prahy 6 nabízel co možná nejvíce relevantních informací pro občany, zároveň ale byl maximálně uživatelsky přívětivý. Zatímco tedy jiné srovnatelné geoportály obvykle načítají část dat z externích zdrojů, v našem případě pracujeme výhradně s daty, jimiž sami disponujeme. Díky tomu je zobrazení požadovaných informací poměrně rychlé a celý geoportál pracuje velice plynule," uvedl Vladimír Šuvarina (ODS), zastupitel Prahy 6, který stojí za vývojem projektu.

Interaktivní mapa zatím funguje přes webové rozhraní, v budoucnu bude dostupná i jako samostatná mobilní aplikace.

Geoportál Prahy 6 je k dispozici na adrese gis.praha6.cz. Praha 6 již dříve spustila aplikaci Lepší šestka, která veřejnosti slouží k rychlému nahlášení nedostatků v městské části.


Autor: red

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Včera v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru