Na věži u Karlova mostu jsou podobizny hříchů, k vidění jsou i neslušný mnich s jeptiškou
25. ledna 2020 08:30
Věž je v astrologickém pohledu rozčleněna do čtyř horizontálních sfér – hvězdné, sluneční, lunární a pozemské. Pojďme se zastavit u té poslední jmenované sféry, které se v dostupných materiálech o výzdobě věže věnuje spíše méně pozornosti. Lidskou pozemskost charakterizují lidské hříchy, které jsou zobrazeny ve výzdobě konzol. Ty jsou jen pár metrů nad zemí.
Pokud chcete na Karlův most vcházet z východní strany, musíte nejdříve projít Křižovnickým náměstím a obloukem Staroměstské mostecké věže. Když se na náměstí postavíte před vež, všimněte si ní úplně nalevo, zhruba ve výšce tří metrů, nenápadné plastiky klečícího muže sahajícího ženě pod sukni.
Je to milenecká dvojice mnicha a jeptišky. Toto podobenství zmiňuje „zuřivý reportér“ Egon Erwin Kisch, německy píšící investigativní žurnalista a spisovatel židovského původu, ve své povídce Jak přišel Turek na Karlově mostě o svou šavli.
„A pak utíkají s Toníkem po schodech až na Karlův most až ke Staroměstské věži, kde je skryto to velké tajemství, neslušný mnich s jeptiškou, skrytí za okrajem věže,“ píše Kisch ve známé povídce ze sbírky Pražská dobrodružství.V literatuře lze narazit i na označení chlípný mnich. Jde údajně o kritiku církve, v barokní době se výjev vysvětloval jako kritika luteránství a „chlípný“ mnich měl být Martin Luther a jeptiška jeho milenka.
Dalším ze znázorněných symbolů hříchů pozemské sféry jsou milenci – stará žena a mladý student. Dále je tu lev držící maso a orel uchvacující zajíčka. Na západní strane věže je lev bojující s hadem a orel bojující se lvem.