dnes
Středa - zatazeno
18°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
15°C
pozítří
Pátek - polojasno
17°C
Na velkých stavbách v Praze by měl participovat stát, říká kandidát Spojených sil pro Prahu Pavel Richter
Volby 2018Komerční sdělení
Pavel Richter je na šestém místě kandidátky Spojených sil pro Prahu. V říjnu se tak pokusí obhájit post pražského zastupitele. Foto: www.spojenapraha.cz

Na velkých stavbách v Praze by měl participovat stát, říká kandidát Spojených sil pro Prahu Pavel Richter

Jak se bránit riziku korupce? Jak se dají získat finance na velké projekty, které Praha potřebuje? Umíme už žít v demokracii? Na tyto a další otázky odpovídal starosta Prahy 5 Pavel Richter, který je číslem 6 na kandidátce koalice Spojené síly pro Prahu ve volbách do pražského zastupitelstva.

Pojmenujte jeden hlavní problém, který by Praha nebo městská část, kde žijete, měla řešit prioritně.
Rychlost rozhodovacích a povolovacích procesů ve všech oblastech. Bohužel hlavní důvody, vedle nedostatečné odbornosti zvolených představitelů, jsou v celostátní legislativě a neúměrné byrokratické zátěži, které současná vláda jen navyšuje. Kdybych měl jmenovat jeden konkrétní problém, tak to bude Airbnb. Řešit jej lze i při zachování původní chvályhodné myšlenky. Jen to chce rozhodnost a důslednost.

Stále se skloňuje slovo korupce v souvislosti se současným vedením pražského magistrátu. Myslíte, že je to skutečný a vážný problém?
Jestli jsou aktuální problémy způsobeny korupcí nebo nekompetencí není, myslím, důležité. Nejhorší je, že se dělají rozhodnutí velmi pomalu, často velmi špatná. Proti korupci se bojuje již řadu let, hlavní práci na usekání chapadel této chobotnice už udělalo vedení magistrátu v letech 2010 až 2012. Teď si myslím, že je daleko horší neodbornost a neschopnost najít dohodu na správných řešení.

A jak se dá zabránit, aby se tato „nákaza“ nešířila dál a nebujela i po komunálních volbách?
Zvolme lidi, kteří mají dobré předpoklady díky své morální integritě, ale hlavně zkušenosti a odbornost.

Jak se dají získat finance na velké projekty, které Praha potřebuje? Dostavba sítě metra, pražského obchvatu, propojení letiště s centrem, parkovací místa pro rezidenty i návštěvníky?
Na velkých, hlavně dopravních, stavbách by měl participovat stát. Parkování je téma, které dle mého názoru musí projít velkou diskuzí. Praha nebyla projektovaná v minulosti na dnešní stav blahobytu a z toho vyplývající stupeň automobilizace. Je třeba určitě rozšířit systém kontrolovaného parkování na všechny veřejné komunikace, podpořit maximálně stavbu parkovacích domů a poté vést veřejnou debatu o ceně a způsobu užívání takto zabraného veřejného prostoru.


Když budu trochu parafrázovat známý název filmu – je Praha město pro mladý, nebo pro starý? Co každé z těchto skupin obyvatel slíbíte?
Pro obě skupiny se díky zdražení bytů do vlastnictví i pronájmu musíme zabývat dostupností bydlení. Je třeba pomoci seniorům řešit jejich bytovou situaci, ať už výměnou velkých bytů za malé nebo zvýšením kapacit domů pro seniory. Pro mladé je třeba nastartovat více systémů, které umožní dostupnost bydlení v Praze (pomoc s dosažitelností financování, nastartování většího tempa výstavby, pronájem startovacích bytů preferovaným profesím). Myslím, že již dnes nabízí Praha ohromné množství aktivit na trávení volného času. Rezervy vidíme a budeme je odstraňovat.

Vyřeší problém stárnoucí populace v hlavním městě výstavba domů s pečovatelskou službou? Do jakých aktivit určených seniorům by měly městské části investovat především?
Určitě se kapacita musí navyšovat. Současně je třeba umožnit a iniciovat výměny bytů z větších do menších.

Jakou kulturní, sportovní, společenskou či jinou akci považujete v historii Prahy za opravdu nezapomenutelnou? Co byste rád aktuálně dopřál Pražanům vy?
Jsem sportovec – tedy akce typu Pražského maratonu nebo dlouhého triatlonu.

Čemu se jako komunální politik budete věnovat, co chcete změnit a jak?
Jako starosta se zabývám opravdu všemi oblastmi. Vím, že například úklid je nekonečné téma závislé nejen na organizaci a důslednosti kontroly úklidových firem, ale i vztahu obyvatel ke svému okolí. Chtěl bych tedy vytvářet podmínky pro komunitní život, aby se lidé cítili více sousedy než pouhými obyvateli.

Bezprostředně po sametové revoluci různí prognostici hlásali, že bude trvat desítky let, než se naučíme žít v demokracii. Už to umíme?
Já, i když jsem optimista, jsem si před třiceti lety nedovedl vůbec představit, že budu moci žít se současnými svobodami a možnostmi. Stále je ale co zlepšovat. Mrzí mě, jak negativně je profese politika společností vnímána. Je to začarovaný kruh. Kvůli tomuto vnímaní, řada úctyhodných lidí vůbec není ochotna o této formě veřejné služby uvažovat, a tedy jsou vykonávány se značnými rezervami.

Politici podle veřejných průzkumů nepatří mezi nejoblíbenější osobnosti. Mění politika charakter lidí? Nebojíte se toho?
Jsem v politice již osmým rokem. Poznal jsem tu spoustu kvalitních lidí, ale i řadu nekompetentních a nezkušených se zbytnělým egem. Nevím, jestli těch osm let změnilo můj charakter, to je třeba se ptát mého okolí, ale jednu vlastnost je třeba jako politik mít: trpělivost a vytrvalost. Jako celoživotní vytrvalostní sportovec, maratonec, ironman, jsem myslím dobře připraven. Procesy v demokracii jsou bohužel velmi zdlouhavé, ale nic lepšího zatím lidstvo nevymyslelo…


Spojené síly pro Prahu obsadí dva placené posty předsedů výborů

1. listopadu 2018 ve 21:31

Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obsadí v nově vzniklé koalici s Piráty a Prahou Sobě posty předsedů magistrátních výborů pro dopravu a kulturu. O dalších personáliích zástupci koalice vyjednávají. Na dotaz ČTK to řekl lídr Spojených sil a předseda TOP 09 Jiří...

Na koalici v Letňanech se domluvily ODS, ANO, ODA a TOP 09

1. listopadu 2018 ve 21:24

Na koalici v Praze 18 se domluvili zástupci ODS a Svobodných, ANO, ODA, TOP 09 a jeden nezávislý zastupitel.

Další články
Nahoru