Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Veleslavíně byla zahájena stavba trolejbusové trati na ruzyňské letiště
Slavnostní zahájení stavby tratě pro trolejbusy. Foto: Petr Hejna / DPP

Na Veleslavíně byla zahájena stavba trolejbusové trati na ruzyňské letiště

V sousedství veleslavínské stanice metra dnes slavnostně začala stavba trolejbusové trati na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Práce potrvají zhruba 15 měsíců a vyjdou na 354,5 milionu korun. Trolejbusy pojedou část trasy připojeny k troleji, část na baterii. Dnes o tom informovali zástupci magistrátu, dopravního podniku (DPP), Prahy 6 a stavebníků.

Trať bude dlouhá zhruba 9 kilometrů v jednom směru, trakční trolejové vedení bude pokrývat zhruba polovinu její délky, zejména stoupání z Nádraží Veleslavín až po Terminál 3, ve zbylém úseku trolejbusy pojedou v režimu na baterii. Výstavba bude probíhat v koordinaci se stavbou nové tramvajové tratě Divoká Šárka – Dědina.

Trolejbusovou trať na Letiště Václava Havla Praha postaví společnost Elektrizace železnic Praha, předpokládané náklady na realizaci činí 354,5 milionu korun. Zprovoznění druhé trolejbusové trati v novodobé historii Prahy DPP předpokládá v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.

„Zajímavostí je, že přibližně polovina trasy tak díky jízdě v režimu na baterii může zůstat bez trolejového vedení. Baterie se pak budou znovu dobíjet nejen za jízdy pod trolejí, ale také v obratištích a na dalších stanovištích,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Trolejové vedení bude začínat ve stávajícím autobusovém terminálu Nádraží Veleslavín, kde DPP vybuduje průjezdnou a nabíjecí stopu. Trolejové vedení bude dále z Evropské ulice pokračovat ulicí K Letišti, kde bude ukončeno před kruhovým objezdem u Terminálu 3.

Zde se trolejbusy odpojí a dále až na konečnou budou pokračovat na trakční baterie. V opačném směru do centra se trolejbusy k trakčnímu vedení připojí v zastávce Terminál 3.

Trakční vedení bude dále nepřerušovaně pokračovat až na konečnou v autobusovém terminálu Nádraží Veleslavín. DPP pro budoucí trolejbusovou trať na Letiště Václava Havla Praha vybuduje celkem 11,6 kilometru trolejového vedení, včetně nabíjecích trolejí v garáži Řepy a na obou konečných zastávkách linky číslo 119. 

„Na linku nasadíme vůbec poprvé velkokapacitní dvoukloubové trolejbusy téměř 25 metrů dlouhé, které nabízejí komfort podobný kolejovým vozidlům. Tím poskytneme cestujícím na letiště alespoň částečně lepší služby, než bude hotová železniční trať,“ sdělil Adam Scheinherr (Praha Sobě), náměstek primátora pro oblast dopravy. K dispozici bude 21 vysokokapacitních trojčlánkových vozů. 

„Za občany Prahy 6 chci vyjádřit spokojenost s tím, že už brzy budou jezdit na Letiště Václava Havla Praha kapacitnější vozidla, tříčlánkové trolejbusy, které zvýší komfort cestování. Z pohledu historického nás těší návrat trolejbusů do Prahy 6. Právě zde v roce 1936 začaly v Praze jezdit první trolejbusy na lince ze Střešovic přes Ořechovku na Hanspaulku. V návaznosti na připravovanou elektrifikaci autobusové linky číslo131 doufáme, že právě na Hanspaulku se také za pár let trolejbusem opět svezeme," sdělil starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). 

„Stavbu trolejbusové tratě budeme koordinovat se stavbou nové tramvajové tratě Divoká Šárka – Dědina tak, abychom co nejvíce využívali stávajících dopravních omezení a nevytvářeli zbytečně nová. Na nové tramvajové trati na Dědinu plánujeme začít jezdit letos na podzim, na trolejbusové trati na Letiště Václava Havla Praha pak v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Dopravní podnik na konci loňského roku zahájil provoz trolejbusu z Palmovky do Miškovic a chystá elektrifikaci linek na levém břehu Vltavy.


Autor: Hla

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Další články
Nahoru