dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Prahu chtějí vést muži, kteří již byli primátory. Vypálí jim rybník žena, nebo jiný nováček?
Do primátorského křesla by se rád vrátil Bohuslav Svoboda (u pultu), ale rád by v něm zůstal i Tomáš Hudeček (na snímku v zamyšlení za Svobodou). Foto: archiv

Prahu chtějí vést muži, kteří již byli primátory. Vypálí jim rybník žena, nebo jiný nováček?

V boji o primátorské křeslo se v Praze utkají současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS). Oba jsou lídry kandidátek svých stran. Do podzimních komunálních voleb se pustí i další exprimátor Jan Kasl, který měl původně vést kandidátku ANO, nakonec si založil svou stranu Demokraté Jana Kasla.

Zájem o posty v pražském zastupitelstvu již ohlásilo také sedm stran, které v něm nikdy zástupce neměly. V Praze se před čtyřmi lety dostaly do zastupitelstva čtyři strany – TOP 09, ODS, ČSSD a KSČM. Voliči z nich v sedmi obvodech vybrali 63 zatupitelů.

Vítězem se stala TOP 09, která získala 26 křesel a přes 30 procent hlasů. Druhá ODS získala 20 mandátů, ČSSD 14 a komunisté tři. Volební lídr vítězné TOP 09 Zdeněk Tůma se ale primátorem nestal, na koalici se tehdy dohodly ODS a ČSSD.

Všechny čtyři zmíněné strany již mají vybrané své lídry a chystají se kandidovat znovu. Vládnoucí TOP 09, která vede Prahu v menšinové vládě s podporou ČSSD, povede do voleb současný primátor Hudeček. Ten se rozhodl kandidovat i přesto, že je spolu s některými svými kolegy vyšetřován v kauze Opencard.

Hudeček obvinění považuje za absurdní. ODS si vybrala za lídra exprimátora Svobodu, který vedl ODS do voleb již v roce 2010. Také on figuruje v kauze Opencard.

ČSSD si zvolila na první místo kandidátky ředitele Motola a současně pražského zastupitele Miloslava Ludvíka. Před čtyřmi lety vsadila ČSSD na Jiřího Dienstbiera ml., ten ale mandát zastupitele na protest proti koalici ODS a ČSSD složil.

Štěpánek už ve vedení Prahy byl. Za Pavla Béma

Komunisté vyšlou do boje o primátorský řetěz stejně jako v roce 2010 poslankyni Martu Semelovou. Tu zase prošetřovala policie kvůli jejím výrokům v pořadu ČT HydePark na adresu komunisty popravené Milady Horákové.

Staronovým členem zastupitelstva by se mohla stát Strana zelených (SZ), která se spojila s KDU-ČSL a STAN a budou kandidovat v trojkoalici. Lídrem bude předseda SZ Petr Štěpánek, který byl v letech 2006 až 2010 radním pro životní prostředí za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS).

Zástupci STAN by pak byli úplnými nováčky, strana v zastupitelstvu nikdy člena neměla. Mezi úplné nováčky, kteří se chtějí do zastupitelstva dostat, patří i Hnutí ANO Andreje Babiše. Stranu má do boje o primátorské křeslo vést podnikatelka Martina Schopperová.

Lídra strany Domov určí los

Další novou stranou je Občanská konzervativní strana. Její kandidátku povede předseda strany a bývalý radní a člen ODS v éře Pavla Béma Jiří Janeček. Nově bude v Praze kandidovat hnutí Úsvit přímé demokracie, které povede poslanec a místopředseda hnutí Marek Černoch.

V zastupitelstvu rovněž nikdy nesedělo hnutí Pro Prahu starosty Kolodějí Zbyňka Passera ani Česká pirátská strana, která jde do voleb v čele s právníkem Jakubem Michálkem.

Neobvyklým způsobem chce kandidáty vybrat nově vzniklá strana Domov. Svého lídra a pořadí kandidátů sestaví losem. „Je to nejdemokratičtější řešení," píše strana na svém webu.


Další články
Nahoru