Dnes Pondělí - oblacno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na Václavském náměstí začala rekonstrukce spodní části, dokončena bude za rok a půl
Poklepání základního kamene revitalizace spodní části Václavského náměstí. Zleva stojí pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 1 Petr Hejma a ředitel společnosti Hochtief Tomáš Koranda. Foto: MHMP

Na Václavském náměstí začala rekonstrukce spodní části, dokončena bude za rok a půl

Představitelé hlavního města dnes poklepáním základního kamene zahájili opravu spodní části Václavského náměstí mezi ulicemi Na Příkopech a Vodičkova. Dělníci začnou ve čtvrtek oplocovat staveniště. Samotné rekonstrukční práce pak začnou v pondělí 20. dubna. Rozšířen bude prostor pro pěší na úkor automobilů a přibýt mají například pítka čí zeleň. Rekonstrukce bude kompletně dokončena do prosince 2021.

Po letech příprav začala dnes celková rekonstrukce Václavského náměstí. Představitelé hlavního města předali staveniště firmě Hochtief CZ, která zajistí rekonstrukci spodní části prostranství za necelých 327 milionů korun.

vaclavak-spodni-cast-2-duben-2020 „Těší mě, že po letech a po celé řadě dlouhých příprav konečně začne rekonstrukce tohoto ikonického pražského náměstí. Oproti původnímu návrhu zmizely z Václavského náměstí dlouho diskutované rampy do soukromých podzemních garáží. Naopak součástí revitalizace je i obnova a výsadba stromů,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve spodní části náměstí budou nově vydlážděny povrchy a osazen nový mobiliář. Dále se plánuje vysazení dvouřadého stromořadí po obou stranách náměstí včetně zajištění mechanismů pro zavlažování stromů. Vedle těchto zásahů bude postaveno také několik technických prvků, které zajistí ochranu stanic metra proti případnému zaplavení. Střed náměstí bude ponechán jako pěší zóna s rozšířenými chodníky a vyčleněným pruhem pro cyklisty.

„Jsem velmi rád, že po dlouhých přípravách konečně začínáme se samotnou realizací. Projekt vznikl podle vítězného návrhu architektů z kanceláře Cígler Marani architects z roku 2005,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09). 

Důraz byl kladen také na výběr nové zeleně. Stávající bude totiž nahrazena novými alejemi lip malolistých. Smyslem změny je navázat na historickou tradici, kdy právě lípy byly na Václavském náměstí už od konce 19. století. Na náměstí bude během rekonstrukce vysazeno 45 nových stromů, ty stávající jsou ve špatném stavu.  

Náměstí by se mělo také více otevřít veřejnosti, aby nelákalo jen turisty, ale sloužilo ve velké míře Pražanům a návštěvníkům z tuzemska. „Václavské náměstí si zaslouží důstojné postavení nejen v české historii, ale i v současnosti. A já doufám, že právě zahajovaná rekonstrukce tomuto tak důležitému místu dodá podobu, která bude lákat k procházkám, setkávání místních a oživí zdejší síť obchodů a služeb,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).  

Oproti původním plánům nebude spodní část Václavského náměstí vybavena rampami, které měly zajistit dopravní obslužnost garáží plánovaného developerského projektu.

vaclavak-spodni-cast-1-duben-2020 „Podařilo se nám vyměnit vjezd do garáží za nový vstup do metra. Nájezdové rampy tak nebudou vyčnívat do prostoru nejcennějšího náměstí České republiky a zároveň tím docílíme zklidnění oblasti Prahy 1 od automobilové dopravy. Zvýšíme také dostupnost MHD a komfort cestujících, kteří budou moci pasážemi developerského projektu Savarin vstupovat přímo do vestibulu stanice metra Můstek,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Celkovou rekonstrukci má na starost stavební společnost Hochtief CZ. Prvních dokončených změn by se lidé mohli dočkat už příští rok „Těší nás, že v nejbližších dnech můžeme začít s plánovanými pracemi na revitalizaci dolní části Václavského náměstí. Pokud půjde vše podle plánu, z nové moderní podoby tohoto historického místa by se mohli Pražané těšit již na konci roku 2021,“ uvedl předseda představenstva společnosti Tomáš Koranda. Rekonstrukce začne na Můstku a bude se posouvat směrem k Vodičkově ulici.

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části náměstí, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Přibude i zde stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor. Vše by se mělo stihnout do konce roku 2025.
 


Autor: red

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru