Dnes Neděle - obcasny-dest 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na Václavském náměstí začala rekonstrukce spodní části, dokončena bude za rok a půl
Poklepání základního kamene revitalizace spodní části Václavského náměstí. Zleva stojí pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 1 Petr Hejma a ředitel společnosti Hochtief Tomáš Koranda. Foto: MHMP

Na Václavském náměstí začala rekonstrukce spodní části, dokončena bude za rok a půl

Představitelé hlavního města dnes poklepáním základního kamene zahájili opravu spodní části Václavského náměstí mezi ulicemi Na Příkopech a Vodičkova. Dělníci začnou ve čtvrtek oplocovat staveniště. Samotné rekonstrukční práce pak začnou v pondělí 20. dubna. Rozšířen bude prostor pro pěší na úkor automobilů a přibýt mají například pítka čí zeleň. Rekonstrukce bude kompletně dokončena do prosince 2021.

Po letech příprav začala dnes celková rekonstrukce Václavského náměstí. Představitelé hlavního města předali staveniště firmě Hochtief CZ, která zajistí rekonstrukci spodní části prostranství za necelých 327 milionů korun.

vaclavak-spodni-cast-2-duben-2020 „Těší mě, že po letech a po celé řadě dlouhých příprav konečně začne rekonstrukce tohoto ikonického pražského náměstí. Oproti původnímu návrhu zmizely z Václavského náměstí dlouho diskutované rampy do soukromých podzemních garáží. Naopak součástí revitalizace je i obnova a výsadba stromů,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve spodní části náměstí budou nově vydlážděny povrchy a osazen nový mobiliář. Dále se plánuje vysazení dvouřadého stromořadí po obou stranách náměstí včetně zajištění mechanismů pro zavlažování stromů. Vedle těchto zásahů bude postaveno také několik technických prvků, které zajistí ochranu stanic metra proti případnému zaplavení. Střed náměstí bude ponechán jako pěší zóna s rozšířenými chodníky a vyčleněným pruhem pro cyklisty.

„Jsem velmi rád, že po dlouhých přípravách konečně začínáme se samotnou realizací. Projekt vznikl podle vítězného návrhu architektů z kanceláře Cígler Marani architects z roku 2005,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09). 

Důraz byl kladen také na výběr nové zeleně. Stávající bude totiž nahrazena novými alejemi lip malolistých. Smyslem změny je navázat na historickou tradici, kdy právě lípy byly na Václavském náměstí už od konce 19. století. Na náměstí bude během rekonstrukce vysazeno 45 nových stromů, ty stávající jsou ve špatném stavu.  

Náměstí by se mělo také více otevřít veřejnosti, aby nelákalo jen turisty, ale sloužilo ve velké míře Pražanům a návštěvníkům z tuzemska. „Václavské náměstí si zaslouží důstojné postavení nejen v české historii, ale i v současnosti. A já doufám, že právě zahajovaná rekonstrukce tomuto tak důležitému místu dodá podobu, která bude lákat k procházkám, setkávání místních a oživí zdejší síť obchodů a služeb,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).  

Oproti původním plánům nebude spodní část Václavského náměstí vybavena rampami, které měly zajistit dopravní obslužnost garáží plánovaného developerského projektu.

vaclavak-spodni-cast-1-duben-2020 „Podařilo se nám vyměnit vjezd do garáží za nový vstup do metra. Nájezdové rampy tak nebudou vyčnívat do prostoru nejcennějšího náměstí České republiky a zároveň tím docílíme zklidnění oblasti Prahy 1 od automobilové dopravy. Zvýšíme také dostupnost MHD a komfort cestujících, kteří budou moci pasážemi developerského projektu Savarin vstupovat přímo do vestibulu stanice metra Můstek,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Celkovou rekonstrukci má na starost stavební společnost Hochtief CZ. Prvních dokončených změn by se lidé mohli dočkat už příští rok „Těší nás, že v nejbližších dnech můžeme začít s plánovanými pracemi na revitalizaci dolní části Václavského náměstí. Pokud půjde vše podle plánu, z nové moderní podoby tohoto historického místa by se mohli Pražané těšit již na konci roku 2021,“ uvedl předseda představenstva společnosti Tomáš Koranda. Rekonstrukce začne na Můstku a bude se posouvat směrem k Vodičkově ulici.

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části náměstí, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Přibude i zde stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor. Vše by se mělo stihnout do konce roku 2025.
 


Hydrometeorologové pro Prahu prodloužili výstrahu na povodňovou bdělost

Včera ve 14:11

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes prodloužil výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost, a to až do odvolání. Průtok Vltavy se aktuálně pohybuje kolem 550 m3/s a neměl by se v následujících 24 hodinách zvýšit. Vltavská kaskáda by navíc měla mít dostatečný volný prostor a průtok Prahou by...

Praha 1: Stojíme za Izraelem

14. května 2021 v 16:01

Jako důkaz solidarity se Státem Izrael, který čelí v posledních dnech řadě útoků na své území a obyvatele, vlaje od dnešního dne na radnici první městské části izraelská vlajka.

Praha se preventivně připravuje na povodně

14. května 2021 v 15:17

Kvůli silnému dešti hlavní město posledních několik dní sleduje hladinu řek a vyhodnocuje možnou povodňovou situaci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes pro Prahu vydal výstrahu na povodňovou bdělost a nastává první stupeň povodňové aktivity. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes...

Další články
Nahoru