Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na Václavském náměstí vzniklo centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny
Centrum pomoci na Václavském náměstí. Foto: Mriya UA

Na Václavském náměstí vzniklo centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny

Na Václavském náměstí v Praze, přímo v úrovni sochy svatého Václava a výstupu ze stanice metra Muzeum, vzniklo tento týden Centrum pomoci. Je určeno zejména matkám s dětmi, starším lidem a invalidům. Pomoc je pro příchozí zdarma. Provoz zajišťuje spolek Mriya UA, který vznikl na základě sdružení dobrovolníků ukrajinského a českého původu. Pomohl již více než 3 000 lidem. Informovala o tom mediální zástupkyně projektu Martina Jakelová.

V centru pomoci dostanou uprchlíci potřebné první informace k pobytu v Česku, bude jim zajištěno ubytování i transport do jejich nového bydlení, dostanou primární materiální pomoc, ale také čerstvé jídlo a teplé pití. 

„Účelem tohoto centra je poskytnutí a uspokojení základních životních potřeb těm, kteří do Prahy dorazí z válečné Ukrajiny. Do tří dnů po překročení hranic se uprchlíci museli nahlásit cizinecké policii a vyřídit si potřebnou administrativu. Teď byla lhůta prodloužená o měsíc,“ uvedla Oleksandra Saška, předsedkyně rady spolku Mriya UA. 

„Přicházejí sem lidé otřesení a neskutečně unavení. Proto je nejdříve posíláme do jejich nových domovů načerpat síly a až poté jim pomáháme s byrokracií. Tento postup jim nenutíme, ale chceme, aby se jim dostalo vlídného přijetí,“ dodala Saška. 

Původní organizace se přesunula do Nuslí 

Centrum pomoci na Václavském náměstí původně vzniklo pod hlavičkou neziskové organizace Ukrajinsko Evropská Perspektiva, která se začátkem března přesunula do prostor nuselské radnice. Přímo na Ukrajinu organizace UEP odesílá humanitární pomoc, zdravotnický a ochranný materiál. 

V Táborské ulici v Nuslích zřídila organizace UEP Adaptační centrum pomoci Ukrajině. Dlouhodobým záměrem Centra je integrace matek a dětí do české společnosti. 

Centrum pro ně nabízí bezpečný prostor, pomoc s ubytováním, hledáním práce, umístěním dětí do škol a školek, poradenství a sociální podporu. 

Spolek Mriya UA spolupracuje s magistrátem, ukrajinským konzulátem a neziskovými organizacemi. Do pomoci se zapojily i firmy jako například O2 anebo Českomoravská Nemovitostní (ČMN), která spolku poskytla prostory bývalé banky přímo v místě sídla na Václavském náměstí. 

„Oleksandra nás oslovila ve chvíli, kdy na Václavském náměstí probíhala akce na podporu Ukrajiny napadené ruskou armádou. Za tři dny u nás vzniklo plně funkční poradní centrum se skladovými kapacitami pro příjem, třídění a výdej materiální pomoci,“ uvedl Karel Bor, výkonný ředitel ČMN. 

Momentálně v centru pomáhá přes 100 dobrovolníků. Veškerou pomoc organizace poskytuje přirozeně zcela zdarma. Jde zejména o call centrum, informační poradenství a konzultace, ubytování, stravovaní, dopravu do ubytovacích zařízení, výdej SIM karet, výdej a příjem potravin a základních hygienických potřeb, další materiální pomoc, služba první pomoci, psychologická pomoc, překladatelské služby a dětský koutek s chůvou. 

Poskytované služby se v budoucnu ještě rozrostou. Centrum pomoci Václavské náměstí 62 v budoucnu plánuje poskytovat také právnické služby, notářské poradenství, služby zprostředkování zaměstnání a školské poradenství.


Autor: puc

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru