dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Na Václavském náměstí vám lékaři zdarma vyšetří mateřská znaménka
Václavské náměstí. V jeho horní části bude do zítřejšího podvečera stát stan, kde vás zdarma vyšetří. Foto: archiv

Na Václavském náměstí vám lékaři zdarma vyšetří mateřská znaménka

Zájemci si mohou dát bezplatně zkontrolovat znaménka ve Stanu proti melanomu, který bude stát do úterý na Václavském náměstí na úrovni Opletalovy ulice. V improvizovaných ordinacích ve stanu budou po oba dny od 10 do 18 hodin vyšetřovat kůži lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Průměrný Čech má v 25 letech sedm pigmentových znamének, v 50 letech už 15, tedy víc než dvojnásobek. Ze znaménka může vzniknout zhoubný melanom.

Akce se letos koná poosmé a má upozornit, že znaménka nejsou jen znamením krásy či projevem stárnutí, ale mohou být i životu nebezpečná. Analýzu provedou lékaři za pomoci speciálního přístroje, digitálního dermatoskopu, letos nově také s videodermatoskopem, který umožňuje až stonásobné zvětšení. Výsledek se lidé dozvědí ihned. Na místě také dostanou informační letáčky o prevenci kožních nádorů.

Stan by měli navštívit zejména lidé se světlou kůží a větším množstvím pih, s více než 50 znaménky. Přijít by měli i ti, kteří mají v rodině někoho s melanomem, v dětství se na slunci spálili, pravidelně tráví dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku. Vyšetření by měli podstoupit i ti, jimž se začalo pigmentové znaménko měnit, či se jim vytvořilo nové po 35. roce života.

Loni bylo ve stanech vyšetřeno 4423 lidí, lékaři zjistili 128 zhoubných kožních nádorů, z nich 31 melanomů.


Další články
Nahoru