Dnes Úterý - zatazeno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Václavském náměstí uctili Palachovu památku, pieta byla i na dalších místech
Členové vedení Prahy 1 v čele se starostkou Terezií Radoměřské při uctění památky Jana Palacha. Foto: JP

Na Václavském náměstí uctili Palachovu památku, pieta byla i na dalších místech

Památku Jana Palacha, který se před 55 lety upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, v úterý uctila u Národního Muzea na Václavském náměstí řada osobností, především politici. Pietní vzpomínka probíhala i na dalších místech v metropoli.   

„Smrt Jana Palacha je jednou ze zásadních událostí v naší historii. Mladý člověk přinesl nejvyšší oběť, aby vyburcoval národ z lhostejnosti. Chtěl, aby se lidé nepodvolovali zlu a lži, která se tady začala po sovětské okupaci šířit. Já si myslím, že je to poselství, které je trvalé, které nás oslovuje i dnes," řekl na místě premiér Petr Fiala (ODS).

Palach se upálil 16. ledna 1969 ve snaze vyburcovat lidi z letargie, do níž společnost upadala po srpnové okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel na následky těžkých popálenin tři dny po svém činu.

Na Václavském náměstí uctil Palachovu památku i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Na místě řekl, že student probudil národ k tomu, aby si uvědomil, že se musí pečovat o svobodu, a jeho čin se zasloužil o přeměnu totalitní společnosti ve společnost demokratickou a svobodnou.

Květiny a svíčku v místě, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku pod Národním muzeem, položila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a další politici.

Na místě byli i další představitelé horní parlamentní komory, například senátor Jiří Růžička (za TOP 09). Uctít památku přišla i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) s místopředsedy Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou (Piráti) nebo Karlem Havlíčkem (ANO).

Dorazili i zástupci první městské části. „Osobnost Jana Palacha je trvalou výzvou pevně si stát za svými názory. V mimořádní době Jan Palach využil mimořádný prostředek k tomu, aby obhájil svůj názor a vybudil ostatní lidi k tomu, aby konaly v duchu svých názorů. To je základní myšlenka, kterou bychom si měli připomenout. Že držet se svých názorů je v životě to nejdůležitější,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

S ní přišli uctít Palachovu památku i další členové vedení Prahy 1. Mezi nimi třeba i radní pro zdravotnictví Michal Müller (ODS): „V té době se mohl zdá Palachův čin až skoro nesmyslný, že ta oběť nepřinese změnu, v kterou doufal. Je však důležité si nadále jeho velkou oběť připomínat, i dnes to má pro nás hluboký význam. Je potřeba v duchu jeho hesla se věnovat věcem, na které stačíme a věřit, že to pomůže zlepšit společnost nás všech.“

Květiny a věnce nosili lidé i k pamětní desce na budově Palachovy koleje Vysoké školy ekonomické (VŠE). Dorazil třeba ministr školství Mikuláš Bek (STAN) společně s rektorem VŠE Petrem Dvořákem a spolužáky Jana Palacha.

Desítky studentů spolu s rektorkou univerzity Milenou Králíčkovou v úterý dopoledne uctily památku Jana Palacha v pražském Karolinu.


Autor: puc

Muž zemřel po pádu z lešení

Včera v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru