dnes
Pátek - polojasno
19°C
zítra
Sobota - polojasno
20°C
pozítří
Neděle - jasno
22°C
Na Václavském náměstí se otevřelo odběrové místo pro testy na covid
Nové odběrové místo na Václavském náměstí. Foto: MHMP

Na Václavském náměstí se otevřelo odběrové místo pro testy na covid

V domě na Václavském náměstí (824/29) v centru Prahy se včera otevřelo nové odběrové místo, kde se lidé mohou nechat otestovat na nákazu novým koronavirem. Turisté díky tomu nebudou muset cestovat přes celé město, aby se nechali vyšetřit. Proti výběru místa se ohradila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která v sousední budově provozuje Českou stavební akademii.

Odběry zajišťuje společnost GHC Genetics. Místo zřídil magistrát, aby testování na koronavirus bylo lépe dostupné jak pro turisty, tak pro Pražany. Bude v provozu denně od 8 do 18 hodin do odvolání a sloužit bude pro širokou veřejnost, primárně pak pro bezpříznakové zájemce, kteří potřebují test například z důvodu vycestování do zahraničí.

Vedení města přistoupilo ke zřízení tohoto odběrového místa vzhledem k tomu, že současná odběrová místa jsou mimo centrum a turisté do nich často cestují přes celé město. Využít je mohou samozřejmě i Pražané. Odběrové místo s kapacitou v řádu stovek odběrů denně je určeno jak pro samoplátce, tak pro klienty s indikací, na odběr se neobjednává dopředu.  

„Epidemiologická situace u nás zůstává stabilní, ale nadále prosím veřejnost o ohleduplnost vůči ostatním a dodržování platných opatření, například nošení roušek ve všech prostorách pražského metra,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Odběr se provádí stěrem z dutiny nosní pomocí odběrového tampónu, vlastní testování na onemocnění COVID-19 metodou PCR, výsledky budou doručeny klientům do 24 hodin prostřednictvím SMS, ve výjimečných případech mohou být doručeny se zpožděním. Cena standardního PCR testu je pro samoplátce 1 750 korun.  

Pokud chce někdo výsledek do dvou hodin, může se nechat otestovat na Letišti Václava Havla. Expresní vyšetření stojí 7500 korun.
za 7500 korun a na Václavském náměstí ho zatím poskytovat neplánujeme," vysvětlil Gemrot.

„Protestovanost občanů považujeme za základní preventivní opatření, abychom zamezili dalšímu šíření nemoci covid-19. Současné kapacity, kde se mohou lidé nechat otestovat, nejsou dostatečné, proto zřizujeme nová testovací místa po Praze. Na existenci nového testovacího místa na Václavském náměstí budou upozorňováni také turisté a návštěvníci Prahy ze zahraničí, abychom případnou nákazu u nich mohli včas podchytit a nedocházelo tak k dalšímu šíření,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN).

„Pražská hygiena se společně s hlavním městem Prahou na přípravě tohoto odběrového místa podílela. Nachází se v lokalitě, kde je ho v současné době skutečně zapotřebí. Najít vhodné umístění, které by vyhovovalo požadavkům, přitom bylo obtížné. Odběrové místo bude využíváno primárně bezpříznakovými lidmi, kteří potřebují doklad o svém zdravotním stavu,“ dodává ředitelka Hygienické stanice hl. m. Prahy Zdeňka Jágrová.

Proti umístění odběrového místa do budovy s číslem popisným 29 vystoupila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. V sousedním domě provozuje vzdělávací a výstavní centrum Česká stavební akademie. K jeho prostorům se podle předsedy správní rady nadace Jana Fibigera mohou návštěvníci centra a studenti a pedagogové akademie dostat pouze průchodem přes dům, v němž se od včerejšího dne odebírají vzorky samoplátcům i osobám s žádankou od lékaře.

„Narychlo vybudované prostory odběrného místa vyvolávají veliké obavy o zajištění bezpečnosti a zdraví pro naše posluchače a návštěvníky," uvedl v dopise, který má ČTK k dispozici, Fibiger. Doplnil, že umístění infekčního provozu na hojně navštěvované Václavské náměstí lze považovat za pochybné. Podle magistrátu by osoby pohybující se v okolí odběrového místa být ohroženy neměly, na testy by měli chodit především lidé bez příznaků.

V Praze nyní podle seznamu na webu ministerstva zdravotnictví odebírá vzorky na testy na koronavirus deset nemocnic a soukromých laboratoří. Na většině míst testují pacienty indikované hygienickou stanicí i samoplátce.


Zákaz návštěv v celém areálu Všeobecné fakultní nemocnice

Dnes v 11:59

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci, jsou od dnešního dne, 18. září, až do odvolání zakázány návštěvy na všech klinikách a odděleních Všeobecné fakultní nemocnice.

Pátý ročník Palm Off Festu je zrušen

Dnes v 09:54

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2020 se vzhledem k omezením spojených s pandemickou krizí přesouvá na podzim následujícího roku. 

Praha chce víc odběrových míst

Dnes v 09:05

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce.

Praha 8 připravila výdej dezinfekce veřejnosti

16. září 2020 ve 22:51

Zájemci, kteří mají trvalé bydliště v Praze 8 nebo podnikatelé s provozovnou v Praze 8 mohou získat 1 litr dezinfekce u stánku na farmářských trzích v Ládví a Karlíně.

Praha 9 zajistila ve svých organizacích plošné testování na covid-19

16. září 2020 ve 21:49

„V organizacích zřizovaných městskou částí Praha 9 jsme zajistili plošné testování v případě podezření na covid-19 v potenciálně zasažené skupině, jako jsou například třídy ve školách a školkách, zaměstnanci na oddělení sociálních služeb,“ uvedl místostarosta deváté městské části Praha 9 Tomáš...

Další články
Nahoru