Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Václavském náměstí se mělo kácet 46 lip, k zemi šly jen tři. O osmi se právě rozhoduje
Budou se kácet, nebo na náměstí zůstanou? Pohled na lípy, o jejichž dalším osudu není rozhodnuto. Foto: Jan Puci

Na Václavském náměstí se mělo kácet 46 lip, k zemi šly jen tři. O osmi se právě rozhoduje

Vedení Prahy zkraje týdne vysvětlovalo navýšení nákladů na probíhající rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. Vícenáklady prý vznikly zejména tím, že se město po odporu některých obyvatel rozhodlo nekácet stávající stromy, což vyvolalo nutnost upravit podzemní rozvody sítí. Jak zjistil server Pražský patriot, o osudu osmi stávajících lip ještě rozhodnuto není, takže jejich pokácení nelze vyloučit.

Kvůli rekonstrukci Václavského náměstí bylo původně v plánu pokácet 46 stromů. Když loni v dubnu dlouho připravovaná rekonstrukce spodní části náměstí začala, záhy se ukázalo, že nebyl vydán souhlas s kácením těchto lip. Spolkem Tilia Thákurova totiž byla podána námitka k podjatosti nejen všech úředníků Prahy 1 a magistrátu, ale i starosty Prahy 1 a pražského primátora.

„Původní žádost byla na kácení 46 lip na Václavském náměstí. My jsme na základě několika jednání s občany žádost zúžili na 11 stromů. I proti tomuto záměru ale byly podány námitky, se kterými se nyní vypořádávají úřady, konkrétně odbor životního prostředí Prahy 1 a odbor ochrany životního prostředí pražského magistrátu. Tento proces je v gesci přenesené působnosti a nezávislý na samosprávě,“ sdělil náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09).

Konkrétně se úředníci zabývají jen osmi stromy, protože ze zmíněných jedenácti byly již tři pokáceny. Jednalo se o lípy v nejspodnější části Václavského náměstí, které rostly před bývalou Korunou a na druhé straně před stávajícím průchodem k Jungmannovu náměstí. V této části je již rekonstrukce hotova, byly zde již vysazeny jiné lípy.

Nyní se tak při vypořádávání zmíněné námitky „hraje“ o osm stromů, které rostou při pohledu od Můstku v levé části (plocha před McDonald's a obchodním domem Van Graaf). Jak náměstek Hlaváček sdělil serveru Pražský patriot, nezávisle na rozhodování úředníků o odvolání se spolku proti kácení město řeší, jak to udělat, aby se od kácení ustoupilo změnou projektu.

„Nekácení oněch osmi stromů s dodavatelem a generálním projektantem zvažujeme,“ podotkl. Toto rozhodnutí by však pode něj pravděpodobně vyvolalo další vícepráce.

Na počátku rekonstrukce spodní poloviny náměstí se počítalo s celkovými náklady 330 milionů korun. Tento týden v pondělí schválili pražští radní dodatek, na základě kterého hlavní město zaplatí firmě Hochtief dalších 23 milionů. Jednou z položek vícenákladů byla nutnost upravit podzemní rozvody sítí kvůli tomu, že zde zůstanou růst stávající lípy.

V rámci dodatku také bylo rozhodnuto o zavlažování stromů dešťovou vodu. Ta bude uskladňována v retenční nádrži, která vznikne v horní části náměstí.

Další vícenáklady si vynutí stavba tramvajových kolejí ve spodní části náměstí, se kterými se původně nepočítalo, ale současná pražská koalice se nakonec pro jejich vybudování rozhodla. Kolik to bude stát, ještě není jasné. 

Slepá kolej bude končit na Můstku a sloužit například pro ukázky historických tramvají při nostalgických jízdách a dalších zvláštních příležitostech. Ve vzdálenější budoucnosti by se podle Hlaváčka mohla trať napojit na stávající tramvajovou síť na Národní nebo náměstí Republiky.


Autor: Jan Puci

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru