Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na Václavském náměstí se mělo kácet 46 lip, k zemi šly jen tři. O osmi se právě rozhoduje
Budou se kácet, nebo na náměstí zůstanou? Pohled na lípy, o jejichž dalším osudu není rozhodnuto. Foto: Jan Puci

Na Václavském náměstí se mělo kácet 46 lip, k zemi šly jen tři. O osmi se právě rozhoduje

Vedení Prahy zkraje týdne vysvětlovalo navýšení nákladů na probíhající rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. Vícenáklady prý vznikly zejména tím, že se město po odporu některých obyvatel rozhodlo nekácet stávající stromy, což vyvolalo nutnost upravit podzemní rozvody sítí. Jak zjistil server Pražský patriot, o osudu osmi stávajících lip ještě rozhodnuto není, takže jejich pokácení nelze vyloučit.

Kvůli rekonstrukci Václavského náměstí bylo původně v plánu pokácet 46 stromů. Když loni v dubnu dlouho připravovaná rekonstrukce spodní části náměstí začala, záhy se ukázalo, že nebyl vydán souhlas s kácením těchto lip. Spolkem Tilia Thákurova totiž byla podána námitka k podjatosti nejen všech úředníků Prahy 1 a magistrátu, ale i starosty Prahy 1 a pražského primátora.

„Původní žádost byla na kácení 46 lip na Václavském náměstí. My jsme na základě několika jednání s občany žádost zúžili na 11 stromů. I proti tomuto záměru ale byly podány námitky, se kterými se nyní vypořádávají úřady, konkrétně odbor životního prostředí Prahy 1 a odbor ochrany životního prostředí pražského magistrátu. Tento proces je v gesci přenesené působnosti a nezávislý na samosprávě,“ sdělil náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09).

Konkrétně se úředníci zabývají jen osmi stromy, protože ze zmíněných jedenácti byly již tři pokáceny. Jednalo se o lípy v nejspodnější části Václavského náměstí, které rostly před bývalou Korunou a na druhé straně před stávajícím průchodem k Jungmannovu náměstí. V této části je již rekonstrukce hotova, byly zde již vysazeny jiné lípy.

Nyní se tak při vypořádávání zmíněné námitky „hraje“ o osm stromů, které rostou při pohledu od Můstku v levé části (plocha před McDonald's a obchodním domem Van Graaf). Jak náměstek Hlaváček sdělil serveru Pražský patriot, nezávisle na rozhodování úředníků o odvolání se spolku proti kácení město řeší, jak to udělat, aby se od kácení ustoupilo změnou projektu.

„Nekácení oněch osmi stromů s dodavatelem a generálním projektantem zvažujeme,“ podotkl. Toto rozhodnutí by však pode něj pravděpodobně vyvolalo další vícepráce.

Na počátku rekonstrukce spodní poloviny náměstí se počítalo s celkovými náklady 330 milionů korun. Tento týden v pondělí schválili pražští radní dodatek, na základě kterého hlavní město zaplatí firmě Hochtief dalších 23 milionů. Jednou z položek vícenákladů byla nutnost upravit podzemní rozvody sítí kvůli tomu, že zde zůstanou růst stávající lípy.

V rámci dodatku také bylo rozhodnuto o zavlažování stromů dešťovou vodu. Ta bude uskladňována v retenční nádrži, která vznikne v horní části náměstí.

Další vícenáklady si vynutí stavba tramvajových kolejí ve spodní části náměstí, se kterými se původně nepočítalo, ale současná pražská koalice se nakonec pro jejich vybudování rozhodla. Kolik to bude stát, ještě není jasné. 

Slepá kolej bude končit na Můstku a sloužit například pro ukázky historických tramvají při nostalgických jízdách a dalších zvláštních příležitostech. Ve vzdálenější budoucnosti by se podle Hlaváčka mohla trať napojit na stávající tramvajovou síť na Národní nebo náměstí Republiky.


Autor: Jan Puci

Milostivé léto v Praze 2

Dnes v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Dnes v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Dnes v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

Včera v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

Včera v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

Včera v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

Včera v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

Včera v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru