Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na Václavském náměstí pokračují trhy jako kulturní akce, povolila to Praha 1
Trhy na Václavském náměstí budí vášně. Foto: P1

Na Václavském náměstí pokračují trhy jako kulturní akce, povolila to Praha 1

V horní části Václavského náměstí pokračují i přes vládní zákaz vánoční trhy. Jak ČTK řekl mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo, úřad Prahy 1 je povolil jako kulturní akci. Městská část zároveň trhy spolupořádá. Mluvčí dodal, že podle pořadatelů jsou dodržovány všechna potřebná protiepidemická opatření. Mluvčí městské policie Irena Seifertová uvedla, že strážníci případ oznámí správnímu orgánu. Město s tím podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nemůže nic dělat.

Na pokračování trhů upozornil deník Blesk. „Úřad trhy schválil jako kulturní akci, a proto se konají podle režimu kulturních akcí, které v tomto rozsahu omezeny nejsou," řekl Bidlo.

Dodal, že podle pořadatelů jsou nápoje a potraviny podávány v režimu s sebou a obsluha návštěvníky i s pomocí cedulí upozorňuje, že je nemají konzumovat na místě.

Dodal, že na místě pracovníci podle pořadatelů kontrolují, zda jsou návštěvníci očkovaní nebo zda prodělali covid-19. Organizátoři podle svého vyjádření postup konzultovali s policisty, strážníky, městskou částí i magistrátem.

Bidlo doplnil, že na akci jsou mimo jiné i charitativní stánky, které prodávají výrobky chráněných dílen lidí s fyzickým nebo mentálním hendikepem.

Mluvčí městských strážníků uvedla, že strážníci porušení krizového zákona řeší na oznámení. „Nepovolený prodej na Václavském náměstí budou strážníci oznamovat správnímu orgánu. V souvislosti s touto činností jsme ale nepřijali žádná oznámení od veřejnosti ani na tísňovou linku 156," uvedla.

Primátor Hřib dnes řekl, že město může prodej ovlivnit pouze prostřednictvím zvláštní vyhlášky, takzvaného tržního řádu. Ten stanovuje, kde a co se v Praze může na veřejných místech prodávat. Podle této vyhlášky je jako místo pro vánoční trhy vysloveně uvedeno jen spodní část náměstí. Změna vyhlášky je pak podle primátora proces na měsíce.

„Ani v nouzovém stavu nemá primátor pravomoc pozastavit platnost tržního řádu nebo jej upravit rychleji," řekl. Dodal, že to, jak zareagují na vládou vyhlášená opatření, je především v režii provozovatelů. „Někteří provozovatelé na to reagují převedením na kulturní akci, jiní se rozhodli do toho nejít," uvedl.

Vláda zakázala vánoční trhy od pátečních 18:00. Zástupci města to kritizovali, nedává podle nich smysl, aby zůstala otevřená například obchodní centra, ale ve venkovních stáncích byl prodej vánočního zboží znemožněn.

„Z mého pohledu tohle všechno ukazuje, jak nesmyslně je to opatření vydané, že postihuje selektivně jenom určitý typ trhů, farmářské trhy zůstávají zachovány," zopakoval dnes Hřib. Vláda by podle něj měla opatření přehodnotit.

Vláda v demisi kvůli sílící epidemii vyhlásila od půlnoci na pátek na 30 dní nouzový stav, na který kabinet navázal nová plošná protiepidemická opatření. Zakázal vánoční trhy, mezi 22:00 a 05:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí.


Autor: ČTK

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru