Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na Václavském náměstí pokračují trhy jako kulturní akce, povolila to Praha 1
Trhy na Václavském náměstí budí vášně. Foto: P1

Na Václavském náměstí pokračují trhy jako kulturní akce, povolila to Praha 1

V horní části Václavského náměstí pokračují i přes vládní zákaz vánoční trhy. Jak ČTK řekl mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo, úřad Prahy 1 je povolil jako kulturní akci. Městská část zároveň trhy spolupořádá. Mluvčí dodal, že podle pořadatelů jsou dodržovány všechna potřebná protiepidemická opatření. Mluvčí městské policie Irena Seifertová uvedla, že strážníci případ oznámí správnímu orgánu. Město s tím podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nemůže nic dělat.

Na pokračování trhů upozornil deník Blesk. „Úřad trhy schválil jako kulturní akci, a proto se konají podle režimu kulturních akcí, které v tomto rozsahu omezeny nejsou," řekl Bidlo.

Dodal, že podle pořadatelů jsou nápoje a potraviny podávány v režimu s sebou a obsluha návštěvníky i s pomocí cedulí upozorňuje, že je nemají konzumovat na místě.

Dodal, že na místě pracovníci podle pořadatelů kontrolují, zda jsou návštěvníci očkovaní nebo zda prodělali covid-19. Organizátoři podle svého vyjádření postup konzultovali s policisty, strážníky, městskou částí i magistrátem.

Bidlo doplnil, že na akci jsou mimo jiné i charitativní stánky, které prodávají výrobky chráněných dílen lidí s fyzickým nebo mentálním hendikepem.

Mluvčí městských strážníků uvedla, že strážníci porušení krizového zákona řeší na oznámení. „Nepovolený prodej na Václavském náměstí budou strážníci oznamovat správnímu orgánu. V souvislosti s touto činností jsme ale nepřijali žádná oznámení od veřejnosti ani na tísňovou linku 156," uvedla.

Primátor Hřib dnes řekl, že město může prodej ovlivnit pouze prostřednictvím zvláštní vyhlášky, takzvaného tržního řádu. Ten stanovuje, kde a co se v Praze může na veřejných místech prodávat. Podle této vyhlášky je jako místo pro vánoční trhy vysloveně uvedeno jen spodní část náměstí. Změna vyhlášky je pak podle primátora proces na měsíce.

„Ani v nouzovém stavu nemá primátor pravomoc pozastavit platnost tržního řádu nebo jej upravit rychleji," řekl. Dodal, že to, jak zareagují na vládou vyhlášená opatření, je především v režii provozovatelů. „Někteří provozovatelé na to reagují převedením na kulturní akci, jiní se rozhodli do toho nejít," uvedl.

Vláda zakázala vánoční trhy od pátečních 18:00. Zástupci města to kritizovali, nedává podle nich smysl, aby zůstala otevřená například obchodní centra, ale ve venkovních stáncích byl prodej vánočního zboží znemožněn.

„Z mého pohledu tohle všechno ukazuje, jak nesmyslně je to opatření vydané, že postihuje selektivně jenom určitý typ trhů, farmářské trhy zůstávají zachovány," zopakoval dnes Hřib. Vláda by podle něj měla opatření přehodnotit.

Vláda v demisi kvůli sílící epidemii vyhlásila od půlnoci na pátek na 30 dní nouzový stav, na který kabinet navázal nová plošná protiepidemická opatření. Zakázal vánoční trhy, mezi 22:00 a 05:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí.


Autor: ČTK

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

Včera v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

Včera v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Další články
Nahoru