Na Václavském náměstí bude znít poesiomat, magistrát na něj dá Praze 1 čtvrt milionu korun
23. září 2024 14:11
Zařízení ve zrekonstruované spodní části náměstí (na horním právě probíhá výstava tramvajové trati, pozn. aut.) by mělo odkazovat na významné historické události, které se zde uskutečnily od poloviny 20. století do současnosti.
Finance od hlavního města zahrnují náklady na výrobu poesiomatu, tvorbu dramaturgie, instalaci díla, součinnost při slavnostním uvedení do provozu a zajištění mediálního pokrytí, stejně jako provoz.
„Těším se na jeho úspěšnou realizaci a pozitivní dopad na návštěvníky této důležité lokality. Václavák nemusí být jen místem nákupů a demonstrací, ale i umění,“ řekl náměstek primátora Prahy pro kulturu, cestovní ruch, výstavnictví, péči o památky, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil (TOP 09).
Poesiomat ve spodní části Václavského náměstí bude umístěn na minimálně pět let a bude podtrhovat historický, společenský i symbolický význam lokality.Součástí seznamu dvaceti skladeb by mohly být texty spojené s roky 1968 a 1989, projevy Václava Havla, texty Jana Palacha, komentáře Zdeňka Lukeše k architektuře domů nebo například vzpomínky na 60. léta, kdy zde fungovala spousta tančíren, biografů či kaváren. Návrh dotace musí ještě schválit pražské zastupitelstvo, které se sejde ve čtvrtek 24. října.
„Poesiomat přináší poezii přímo do srdce Prahy, a tím nejen obohacuje kulturní život obyvatel a návštěvníků naší městské části, ale také propojuje moderní technologie s literárním dědictvím. Díky podpoře magistrátu se můžeme stát partnerem spolku Piána na ulici pro tento projekt, který se uskuteční právě zde, na Václavském náměstí. Je to pro Prahu 1 mimořádná příležitost ukázat, že kultura patří do veřejného prostoru," uvedl 1. místostarosta Prahy 1 David Bodeček (nez./klub Piráti a občané z Prahy 1).
Poesiomaty začal do veřejného prostoru umisťovat v roce 2015 spolek Piána na ulici Ondřeje Kobzy. A vůbec první poesiomat na světě vyrostl tehdy právě na náměstí Míru v Praze 2.