Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na území Prahy 6 byly instalovány desítky designových laviček, další přibudou
Nová lavička na autobusové zastávce Dukla - Juliska. Foto: P6

Na území Prahy 6 byly instalovány desítky designových laviček, další přibudou

Praha 6 instalovala prvních 35 kusů designových laviček pro posezení ve veřejném prostoru. Na základě on-line ankety mezi občany plánuje umístit celkem osmdesát nových laviček v celopražském designu. Dalších pět desítek laviček dodá na veřejná místa na území městské části Technická správa komunikací hlavního města Prahy. Radnice o tom informovala v tiskové zprávě. 

Nové lavičky slíbila městská část nakoupit a instalovat poté, co byly jejího území odstraněny reklamní lavičky společnosti AD-Net, s níž hlavní město ukončilo spolupráci. Ne všude ale byla místa pro posezení žádoucí. Proto se městská část rozhodla pro participaci prostřednictvím svého geoportálu a nechala rozhodnout občany.

„Chtěli jsme znát názor lidí, kteří v těchto místech žijí, procházejí nebo tudy cestují. Nás záměr byl, abychom skutečně efektivně instalovali lavičky tam, kde je o ně zájem. Jsem rád, že se to povedlo,“ uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který anketu inicioval. Z ní vyplynulo, že na Šestce zůstane z původních 160 reklamních laviček pouze osmdesát

„Tato výměna laviček je zajímavá v tom, že občané nejdříve sledovali demontáž absence estetiky ve veřejném prostoru a posléze na stejných místech instalaci luxusních prvků uličního vybavení. Rozdíl v kvalitě těchto dvou řešení je propastný,“ okomentoval umístění nového mobiliáře zastupitel Štěpán Barták (za Praha 6 Sobě), který je v Praze 6 odpovědný za veřejný prostor.

Městská část do nových laviček investuje dva miliony korun. Na dodávku byla opakovaně vypsána soutěž, která ovšem musela být několikrát zrušena kvůli nízkému počtu uchazečů. Na prodlení se projevil fakt, že se Praha 6 rozhodla pro hlavním městem doporučený mobiliář.

Licenční podmínky laviček pražského mobiliáře totiž vyžadují přesné dodržení dokumentace a výrobních materiálů. Jsou tak zatížené specifikací, kterou může splnit omezený počet výrobců. Rada městské části proto nakonec odsouhlasila přímou objednávku u společnosti „mmcité“, která jako jediná v předešlých výběrových řízeních podala kompletní nabídku a splnila požadavky zadávacího řízení. 

„Ani to se však neobešlo bez komplikací, kvůli výpadku litinových komponentů firma dodala v termínu pouze polovinu zakázky. Do doby dodání zbylých laviček jsou uplatňovány ze strany městské části sankce za neplnění závazku,“ informoval v tiskové zprávě mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

O další lavičky si Praha 6 do konce roku polepší díky hlavnímu městu, které po dohodě s městskou částí prostřednictvím Technické správy komunikací hl. m. Prahy průběžně instaluje dalších 50 kusů stejného typu laviček. Pro ně byla vytipována místa zejména podél komunikací prvních tříd.


Autor: puc

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru