Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na území Prahy 6 byly instalovány desítky designových laviček, další přibudou
Nová lavička na autobusové zastávce Dukla - Juliska. Foto: P6

Na území Prahy 6 byly instalovány desítky designových laviček, další přibudou

Praha 6 instalovala prvních 35 kusů designových laviček pro posezení ve veřejném prostoru. Na základě on-line ankety mezi občany plánuje umístit celkem osmdesát nových laviček v celopražském designu. Dalších pět desítek laviček dodá na veřejná místa na území městské části Technická správa komunikací hlavního města Prahy. Radnice o tom informovala v tiskové zprávě. 

Nové lavičky slíbila městská část nakoupit a instalovat poté, co byly jejího území odstraněny reklamní lavičky společnosti AD-Net, s níž hlavní město ukončilo spolupráci. Ne všude ale byla místa pro posezení žádoucí. Proto se městská část rozhodla pro participaci prostřednictvím svého geoportálu a nechala rozhodnout občany.

„Chtěli jsme znát názor lidí, kteří v těchto místech žijí, procházejí nebo tudy cestují. Nás záměr byl, abychom skutečně efektivně instalovali lavičky tam, kde je o ně zájem. Jsem rád, že se to povedlo,“ uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který anketu inicioval. Z ní vyplynulo, že na Šestce zůstane z původních 160 reklamních laviček pouze osmdesát

„Tato výměna laviček je zajímavá v tom, že občané nejdříve sledovali demontáž absence estetiky ve veřejném prostoru a posléze na stejných místech instalaci luxusních prvků uličního vybavení. Rozdíl v kvalitě těchto dvou řešení je propastný,“ okomentoval umístění nového mobiliáře zastupitel Štěpán Barták (za Praha 6 Sobě), který je v Praze 6 odpovědný za veřejný prostor.

Městská část do nových laviček investuje dva miliony korun. Na dodávku byla opakovaně vypsána soutěž, která ovšem musela být několikrát zrušena kvůli nízkému počtu uchazečů. Na prodlení se projevil fakt, že se Praha 6 rozhodla pro hlavním městem doporučený mobiliář.

Licenční podmínky laviček pražského mobiliáře totiž vyžadují přesné dodržení dokumentace a výrobních materiálů. Jsou tak zatížené specifikací, kterou může splnit omezený počet výrobců. Rada městské části proto nakonec odsouhlasila přímou objednávku u společnosti „mmcité“, která jako jediná v předešlých výběrových řízeních podala kompletní nabídku a splnila požadavky zadávacího řízení. 

„Ani to se však neobešlo bez komplikací, kvůli výpadku litinových komponentů firma dodala v termínu pouze polovinu zakázky. Do doby dodání zbylých laviček jsou uplatňovány ze strany městské části sankce za neplnění závazku,“ informoval v tiskové zprávě mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

O další lavičky si Praha 6 do konce roku polepší díky hlavnímu městu, které po dohodě s městskou částí prostřednictvím Technické správy komunikací hl. m. Prahy průběžně instaluje dalších 50 kusů stejného typu laviček. Pro ně byla vytipována místa zejména podél komunikací prvních tříd.


Autor: puc

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru