Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Čtvrtek 6. 10. 2022
Svátek má Hanuš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na území Kyje-Hutě by měla vzniknout základní škola, v plánu jsou i tři školky
S bytovou výstavbou se zvýší tlak na umístění dětí do škol a školek. Ilustrační foto: archiv

Na území Kyje-Hutě by měla vzniknout základní škola, v plánu jsou i tři školky

Na území Kyje-Hutě v Praze 14 by měla vzniknout nová základní škola. Kapacita by měla být podle předběžných plánů 27 až 36 tříd. Důvodem je plánovaná bytová výstavba a následný nárůst počtu obyvatel. Vzniknout by měly rovněž tři mateřské školy se souhrnnou kapacitou 22 tříd. Školy ale nevzniknou dříve než v roce 2026. Vyplývá to z dokumentu, ve kterém záměr postavit školu a školky, dnes schválili zastupitelé městské části.

Na Hutích podle dokumentu žije více než 700 žáků základních škol a dalších asi 200 předškoláků. V současné době potřeby míst ve školách a školkách uspokojují zejména MŠ Paculova a ZŠ Bratří Venclíků.

Městská organizace Institut plánování a rozvoje (IPR) v minulosti vytvořil urbanistickou studii rozvoje Hutí. V ní je uvedeno, že v souvislosti s rozvojem území stoupne počet obyvatel ze současných zhruba 4800 na 12 900. Znamenalo by to, že přibude 320 dětí předškolního věku a asi 1200 žáků základních škol.

Nově plánovaná základní škola by tak měla disponovat 27 až 36 třídami. Mateřské školy by měly vzniknout tři a v nich pak bude 22 tříd. První z mateřských škol MŠ Sicherova se čtyřmi třídami nyní projektuje městská Pražská developerská společnost.

Podle harmonogramu uvedeného v dokumentu by měl být letos do konce května vybrán administrátor veřejné architektonické soutěže, která má být vypsána v září. Vítěz má být znám příští rok v březnu, v letech 2023 až 2024 bude vybrán dodavatel a stavět se má v letech 2024 až 2026.

Stavět by se mělo podle formou design & build, kdy firma dodá projekt a budovu následně postaví. Nejbližší reálný termín zahájení nového školního roku v novostavbách je září 2026.Předložený materiál kritizoval opoziční zastupitel a bývalý starosta Radek Vondra (TOP 09). Podle něj je zpracovaný „halabala", v usneseních jsou uvedena rozhodnutí náležející radním městské části nebo že pracuje se studií, kterou ještě neschválilo vedení magistrátu.

Zmíněný termín otevření školy v roce 2026 označil za nereálný. Vondra rovněž řekl, že městská část na stavbu nebude mít peníze a bude o ně muset žádat magistrát.

S výtkami nesouhlasil radní Tomáš Novotný (ANO), který uvedl, že dokument předložil zastupitelstvu z úcty k němu, navíc podle něj jde o zahájení celého procesu přípravy a výstavby školy.

Na financování školy se podle radního budou podílet investoři výstavby na Hutích v takzvaných kontribucích. „Vedli jsme jednání, že budou uzavřeny kontribuční smlouvy," dodal.

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 000 obyvatel. Radnici vládne koalice složená z ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO.


Autor: ČTK

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

Včera ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Včera v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Včera v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Další články
Nahoru