Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na území Kyje-Hutě by měla vzniknout základní škola, v plánu jsou i tři školky
S bytovou výstavbou se zvýší tlak na umístění dětí do škol a školek. Ilustrační foto: archiv

Na území Kyje-Hutě by měla vzniknout základní škola, v plánu jsou i tři školky

Na území Kyje-Hutě v Praze 14 by měla vzniknout nová základní škola. Kapacita by měla být podle předběžných plánů 27 až 36 tříd. Důvodem je plánovaná bytová výstavba a následný nárůst počtu obyvatel. Vzniknout by měly rovněž tři mateřské školy se souhrnnou kapacitou 22 tříd. Školy ale nevzniknou dříve než v roce 2026. Vyplývá to z dokumentu, ve kterém záměr postavit školu a školky, dnes schválili zastupitelé městské části.

Na Hutích podle dokumentu žije více než 700 žáků základních škol a dalších asi 200 předškoláků. V současné době potřeby míst ve školách a školkách uspokojují zejména MŠ Paculova a ZŠ Bratří Venclíků.

Městská organizace Institut plánování a rozvoje (IPR) v minulosti vytvořil urbanistickou studii rozvoje Hutí. V ní je uvedeno, že v souvislosti s rozvojem území stoupne počet obyvatel ze současných zhruba 4800 na 12 900. Znamenalo by to, že přibude 320 dětí předškolního věku a asi 1200 žáků základních škol.

Nově plánovaná základní škola by tak měla disponovat 27 až 36 třídami. Mateřské školy by měly vzniknout tři a v nich pak bude 22 tříd. První z mateřských škol MŠ Sicherova se čtyřmi třídami nyní projektuje městská Pražská developerská společnost.

Podle harmonogramu uvedeného v dokumentu by měl být letos do konce května vybrán administrátor veřejné architektonické soutěže, která má být vypsána v září. Vítěz má být znám příští rok v březnu, v letech 2023 až 2024 bude vybrán dodavatel a stavět se má v letech 2024 až 2026.

Stavět by se mělo podle formou design & build, kdy firma dodá projekt a budovu následně postaví. Nejbližší reálný termín zahájení nového školního roku v novostavbách je září 2026.Předložený materiál kritizoval opoziční zastupitel a bývalý starosta Radek Vondra (TOP 09). Podle něj je zpracovaný „halabala", v usneseních jsou uvedena rozhodnutí náležející radním městské části nebo že pracuje se studií, kterou ještě neschválilo vedení magistrátu.

Zmíněný termín otevření školy v roce 2026 označil za nereálný. Vondra rovněž řekl, že městská část na stavbu nebude mít peníze a bude o ně muset žádat magistrát.

S výtkami nesouhlasil radní Tomáš Novotný (ANO), který uvedl, že dokument předložil zastupitelstvu z úcty k němu, navíc podle něj jde o zahájení celého procesu přípravy a výstavby školy.

Na financování školy se podle radního budou podílet investoři výstavby na Hutích v takzvaných kontribucích. „Vedli jsme jednání, že budou uzavřeny kontribuční smlouvy," dodal.

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 000 obyvatel. Radnici vládne koalice složená z ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

Včera v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Do konce listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2023 v 08:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru