Dnes Pondělí - oblacno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Na území Kyje-Hutě by měla vzniknout základní škola, v plánu jsou i tři školky
S bytovou výstavbou se zvýší tlak na umístění dětí do škol a školek. Ilustrační foto: archiv

Na území Kyje-Hutě by měla vzniknout základní škola, v plánu jsou i tři školky

Na území Kyje-Hutě v Praze 14 by měla vzniknout nová základní škola. Kapacita by měla být podle předběžných plánů 27 až 36 tříd. Důvodem je plánovaná bytová výstavba a následný nárůst počtu obyvatel. Vzniknout by měly rovněž tři mateřské školy se souhrnnou kapacitou 22 tříd. Školy ale nevzniknou dříve než v roce 2026. Vyplývá to z dokumentu, ve kterém záměr postavit školu a školky, dnes schválili zastupitelé městské části.

Na Hutích podle dokumentu žije více než 700 žáků základních škol a dalších asi 200 předškoláků. V současné době potřeby míst ve školách a školkách uspokojují zejména MŠ Paculova a ZŠ Bratří Venclíků.

Městská organizace Institut plánování a rozvoje (IPR) v minulosti vytvořil urbanistickou studii rozvoje Hutí. V ní je uvedeno, že v souvislosti s rozvojem území stoupne počet obyvatel ze současných zhruba 4800 na 12 900. Znamenalo by to, že přibude 320 dětí předškolního věku a asi 1200 žáků základních škol.

Nově plánovaná základní škola by tak měla disponovat 27 až 36 třídami. Mateřské školy by měly vzniknout tři a v nich pak bude 22 tříd. První z mateřských škol MŠ Sicherova se čtyřmi třídami nyní projektuje městská Pražská developerská společnost.

Podle harmonogramu uvedeného v dokumentu by měl být letos do konce května vybrán administrátor veřejné architektonické soutěže, která má být vypsána v září. Vítěz má být znám příští rok v březnu, v letech 2023 až 2024 bude vybrán dodavatel a stavět se má v letech 2024 až 2026.

Stavět by se mělo podle formou design & build, kdy firma dodá projekt a budovu následně postaví. Nejbližší reálný termín zahájení nového školního roku v novostavbách je září 2026.Předložený materiál kritizoval opoziční zastupitel a bývalý starosta Radek Vondra (TOP 09). Podle něj je zpracovaný „halabala", v usneseních jsou uvedena rozhodnutí náležející radním městské části nebo že pracuje se studií, kterou ještě neschválilo vedení magistrátu.

Zmíněný termín otevření školy v roce 2026 označil za nereálný. Vondra rovněž řekl, že městská část na stavbu nebude mít peníze a bude o ně muset žádat magistrát.

S výtkami nesouhlasil radní Tomáš Novotný (ANO), který uvedl, že dokument předložil zastupitelstvu z úcty k němu, navíc podle něj jde o zahájení celého procesu přípravy a výstavby školy.

Na financování školy se podle radního budou podílet investoři výstavby na Hutích v takzvaných kontribucích. „Vedli jsme jednání, že budou uzavřeny kontribuční smlouvy," dodal.

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 000 obyvatel. Radnici vládne koalice složená z ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO.


Autor: ČTK

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Dnes v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Dnes v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Dnes v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Dnes v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Dnes v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

Včera v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru