Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Univerzita Karlova udělila první mikrocertifikáty, získávat je budou nejen studenti
Foto: Stanislav Dusík / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Univerzita Karlova udělila první mikrocertifikáty, získávat je budou nejen studenti

Nejlepších čtrnáct absolventů kurzu Čeština pro akademické prostředí získalo po jeho úspěšném absolvování mikrocertifikát deklarující definované výsledky učení, znalost češtiny a vynaložené úsilí na zvládnutí kurzu. Tyto vůbec první mikrocertifikáty na Univerzitě Karlově udělil Ústav jazykové a odborné přípravy.

Hlavní výhodou mikrocertifikátu je, že ačkoli účastníci a účastnice kurzu neusilují o složení obecné certifikované zkoušky na úrovni A1 nebo A2 (CCE), mohou dosáhnout znalostí na pomezí těchto dvou úrovní a tyto znalosti mít potvrzené mikrocertifikátem jako možným výstupem z jazykového kurzu. V mnohojazyčné Evropě se budou moci prokázat deklarovanou bazální znalostí dalšího (v tomto případě českého) jazyka. 

Pilotní skupina 24 účastnic a účastníků v rámci programu Erasmus+ se po intenzivní třítýdenní výuce základů češtiny následně rozhodla pokračovat v navazujícím kurzu Čeština pro akademické prostředí. Celkem čtrnáct účastnic a účastníků z pěti evropských zemí (Francie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko) pak kurz úspěšně dokončilo, zvládlo složit závěrečnou zkoušku a byli oceněni mikrocertifikátem. Stali se tak prvními absolventy s mikrocertifikátem na UK. 

„Udělení prvních mikrocertifikátů na Univerzitě Karlově považuji za další významný krok v zavádění mikrocertifikátů v České republice. Univerzita Karlova plánuje umožnit získání celé řady mikrocertifikátů v různých oblastech, které otevře nejen pro studenty UK, ale také pro studenty jakýchkoliv jiných vysokých škol, tedy pro zájemce přicházející zvenku, kteří kurzy budou absolvovat v rámci svého celoživotního vzdělávání,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. 

„Díky mikrocertifikátům bude takto dosažené vzdělání uznatelné nejen v českém, ale postupně i v evropském akademickém prostředí a bude přidanou hodnotou na pracovním trhu. Tento trend, který iniciovala Evropská komise, zaručí absolventům trvalou konkurenceschopnost na trhu práce,“ doplňuje studijní prorektorka Univerzity Karlovy Markéta Martínková. 

„Právě propojení akademické a veřejné sféry je přidanou hodnotou konceptu mikrocertifikátů. Dobrou zprávou pro studenty i vyučující bylo také nedávné rozhodnutí Rady pro vnitřní hodnocení schválit další dva kurzy s mikrocertifikáty pro náš ústav,“ dodává Dana Hůlková Nývltová, ředitelka Ústavu jazykové a odborné přípravy. 

Na konci září tak zahájí hned dva další nové kurzy: Dvousemestrální metodický kurz k výuce češtiny jako cizího jazyka a Semestrální metodický kurz k výuce češtiny jako cizího jazyka (on-line kurz). Oba kurzy určené tuzemským i zahraničním učitelům češtiny, ale i studentům bohemistiky, jsou zakončené mezinárodně platným certifikátem o absolvování. Všechny tři kurzy (včetně kurzu Čeština pro akademické prostředí) vedoucí k zisku mikrocertifikátu, které uskutečňuje Ústav jazykové a odborné přípravy, byly Radou pro vnitřní hodnocení schváleny na maximální možnou dobu deseti let. 

Mikrocertifikáty nabízejí možnost provázanosti vybraných kurzů a předmětů z akreditovaných studijních programů a vybraných kurzů celoživotního vzdělávání, které obstojí v procesu schvalování Radou pro vnitřní hodnocení UK, v čemž také spočívá třetí role univerzity a moderní možnost trvalého vzdělávání v měnícím se světě.


Autor: red

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru