Univerzita Karlova udělila první mikrocertifikáty, získávat je budou nejen studenti
5. března 2024 12:29
Hlavní výhodou mikrocertifikátu je, že ačkoli účastníci a účastnice kurzu neusilují o složení obecné certifikované zkoušky na úrovni A1 nebo A2 (CCE), mohou dosáhnout znalostí na pomezí těchto dvou úrovní a tyto znalosti mít potvrzené mikrocertifikátem jako možným výstupem z jazykového kurzu. V mnohojazyčné Evropě se budou moci prokázat deklarovanou bazální znalostí dalšího (v tomto případě českého) jazyka.
Pilotní skupina 24 účastnic a účastníků v rámci programu Erasmus+ se po intenzivní třítýdenní výuce základů češtiny následně rozhodla pokračovat v navazujícím kurzu Čeština pro akademické prostředí. Celkem čtrnáct účastnic a účastníků z pěti evropských zemí (Francie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko) pak kurz úspěšně dokončilo, zvládlo složit závěrečnou zkoušku a byli oceněni mikrocertifikátem. Stali se tak prvními absolventy s mikrocertifikátem na UK.
„Udělení prvních mikrocertifikátů na Univerzitě Karlově považuji za další významný krok v zavádění mikrocertifikátů v České republice. Univerzita Karlova plánuje umožnit získání celé řady mikrocertifikátů v různých oblastech, které otevře nejen pro studenty UK, ale také pro studenty jakýchkoliv jiných vysokých škol, tedy pro zájemce přicházející zvenku, kteří kurzy budou absolvovat v rámci svého celoživotního vzdělávání,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
„Díky mikrocertifikátům bude takto dosažené vzdělání uznatelné nejen v českém, ale postupně i v evropském akademickém prostředí a bude přidanou hodnotou na pracovním trhu. Tento trend, který iniciovala Evropská komise, zaručí absolventům trvalou konkurenceschopnost na trhu práce,“ doplňuje studijní prorektorka Univerzity Karlovy Markéta Martínková.
„Právě propojení akademické a veřejné sféry je přidanou hodnotou konceptu mikrocertifikátů. Dobrou zprávou pro studenty i vyučující bylo také nedávné rozhodnutí Rady pro vnitřní hodnocení schválit další dva kurzy s mikrocertifikáty pro náš ústav,“ dodává Dana Hůlková Nývltová, ředitelka Ústavu jazykové a odborné přípravy.
Na konci září tak zahájí hned dva další nové kurzy: Dvousemestrální metodický kurz k výuce češtiny jako cizího jazyka a Semestrální metodický kurz k výuce češtiny jako cizího jazyka (on-line kurz). Oba kurzy určené tuzemským i zahraničním učitelům češtiny, ale i studentům bohemistiky, jsou zakončené mezinárodně platným certifikátem o absolvování. Všechny tři kurzy (včetně kurzu Čeština pro akademické prostředí) vedoucí k zisku mikrocertifikátu, které uskutečňuje Ústav jazykové a odborné přípravy, byly Radou pro vnitřní hodnocení schváleny na maximální možnou dobu deseti let.
Mikrocertifikáty nabízejí možnost provázanosti vybraných kurzů a předmětů z akreditovaných studijních programů a vybraných kurzů celoživotního vzdělávání, které obstojí v procesu schvalování Radou pro vnitřní hodnocení UK, v čemž také spočívá třetí role univerzity a moderní možnost trvalého vzdělávání v měnícím se světě.