Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na ubytování ukrajinských uprchlíků už přestane metropole doplácet
Uprchlíci v pražském asistenčním centru. Foto: archiv

Na ubytování ukrajinských uprchlíků už přestane metropole doplácet

Pražský magistrát přestane od září doplácet ubytovacím zařízením za ubytování ukrajinských uprchlíků nad rámec státní podpory, která činí 250 korun za osobu a noc. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy a ČTK to potvrdil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dosud s ohledem na vyšší ceny v metropoli město přispívalo zařízením dalších 140 korun za hlavu a noc. Podle Hřiba město musí směřovat peníze do řešení prudkého růstu cen energií a nemůže nadále nahrazovat činnost státu v uprchlické krizi.

Vládní příspěvek 250 korun byl pro pražská ubytovací zařízení od začátku nedostačující, a Praha k této částce proto přispívala ze svého rozpočtu. Podle Hřiba to však nešlo dělat donekonečna a město od září nebude nikomu doplácet na rámec státní podpory. V některých případech pak může podpora skončit i dříve.

Důvodem je podle primátora energetická krize, která klade nároky na rozpočet a dopadá tvrdě nejen na obyvatele, ale i na městské instituce, jako jsou domovy pro seniory nebo školy.

„Pro Pražany jsme proto schválili balíček mimořádné pomoci ve výši 800 milionů korun, zvýšené zálohy na energie jen u škol pak budou město stát kolem půl miliardy. Město proto musí nyní směřovat peníze do řešení těchto problémů namísto suplování činnosti státu v uprchlické krizi," uvedl.

Zařízení, se kterými magistrát spolupracuje napřímo, podle primátora už byla mailem informována o prodlužování smluv bez doplatku města. „Část z nich už má podepsány dodatky a nikdo z nich neavizoval ukončení kontraktu," uvedl primátor.

Dodal, že kromě toho jsou ještě hotely, které ubytovaly uprchlíky bez kontaktu s magistrátem a Krajským centrem pro pomoc uprchlíkům a které následně podaly elektronickou žádost o zpětné proplacení nákladů včetně příplatku od města.

Mezi ty podle primátora patří i hostel Briliant zmiňovaný v článku serveru Seznam Zprávy. „Tito ubytovatelé byli při podpisu smlouvy informováni o tom, že po proplacení dosavadních nákladů jim bude v případě jejich zájmu prodloužena smlouva na další měsíce už bez doplatku města. Není důvod, proč by s nimi město nechtělo pokračovat, ale otázku navýšení příspěvku 250 korun o zvýšení cen energií musí řešit stát," sdělil Hřib.

Dodal, že v červenci poslal premiérovi Petru Fialovi (ODS) dotaz v souvislosti s růstem nákladů na energie ve vztahu k ubytování uprchlíků, ale odpověď směřující k nutnosti „aktivovat existující bytový fond a podpořit výstavbu, dostavbu nebo opravu sociálních bytů“ podle něj nebyla pro Prahu uspokojivá.

Hřib také dlouhodobě vyzývá stát, aby zajistil rovnoměrnější rozmístění uprchlíků po Česku. „Stále máme v Praze čtyřikrát více uprchlíků na hlavu místního obyvatele než v některých jiných krajích. Neexistuje ani žádný státem koordinovaný relokační proces kombinující ubytování, práci a vzdělávání," uvedl.

Od počátku války na Ukrajině letos na konci února získalo podle dat Ministerstva vnitra v Česku dočasné vízum asi 417 500 uprchlíků, z toho zhruba 93 000 v Praze.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru