Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na ubytování ukrajinských uprchlíků už přestane metropole doplácet
Uprchlíci v pražském asistenčním centru. Foto: archiv

Na ubytování ukrajinských uprchlíků už přestane metropole doplácet

Pražský magistrát přestane od září doplácet ubytovacím zařízením za ubytování ukrajinských uprchlíků nad rámec státní podpory, která činí 250 korun za osobu a noc. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy a ČTK to potvrdil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dosud s ohledem na vyšší ceny v metropoli město přispívalo zařízením dalších 140 korun za hlavu a noc. Podle Hřiba město musí směřovat peníze do řešení prudkého růstu cen energií a nemůže nadále nahrazovat činnost státu v uprchlické krizi.

Vládní příspěvek 250 korun byl pro pražská ubytovací zařízení od začátku nedostačující, a Praha k této částce proto přispívala ze svého rozpočtu. Podle Hřiba to však nešlo dělat donekonečna a město od září nebude nikomu doplácet na rámec státní podpory. V některých případech pak může podpora skončit i dříve.

Důvodem je podle primátora energetická krize, která klade nároky na rozpočet a dopadá tvrdě nejen na obyvatele, ale i na městské instituce, jako jsou domovy pro seniory nebo školy.

„Pro Pražany jsme proto schválili balíček mimořádné pomoci ve výši 800 milionů korun, zvýšené zálohy na energie jen u škol pak budou město stát kolem půl miliardy. Město proto musí nyní směřovat peníze do řešení těchto problémů namísto suplování činnosti státu v uprchlické krizi," uvedl.

Zařízení, se kterými magistrát spolupracuje napřímo, podle primátora už byla mailem informována o prodlužování smluv bez doplatku města. „Část z nich už má podepsány dodatky a nikdo z nich neavizoval ukončení kontraktu," uvedl primátor.

Dodal, že kromě toho jsou ještě hotely, které ubytovaly uprchlíky bez kontaktu s magistrátem a Krajským centrem pro pomoc uprchlíkům a které následně podaly elektronickou žádost o zpětné proplacení nákladů včetně příplatku od města.

Mezi ty podle primátora patří i hostel Briliant zmiňovaný v článku serveru Seznam Zprávy. „Tito ubytovatelé byli při podpisu smlouvy informováni o tom, že po proplacení dosavadních nákladů jim bude v případě jejich zájmu prodloužena smlouva na další měsíce už bez doplatku města. Není důvod, proč by s nimi město nechtělo pokračovat, ale otázku navýšení příspěvku 250 korun o zvýšení cen energií musí řešit stát," sdělil Hřib.

Dodal, že v červenci poslal premiérovi Petru Fialovi (ODS) dotaz v souvislosti s růstem nákladů na energie ve vztahu k ubytování uprchlíků, ale odpověď směřující k nutnosti „aktivovat existující bytový fond a podpořit výstavbu, dostavbu nebo opravu sociálních bytů“ podle něj nebyla pro Prahu uspokojivá.

Hřib také dlouhodobě vyzývá stát, aby zajistil rovnoměrnější rozmístění uprchlíků po Česku. „Stále máme v Praze čtyřikrát více uprchlíků na hlavu místního obyvatele než v některých jiných krajích. Neexistuje ani žádný státem koordinovaný relokační proces kombinující ubytování, práci a vzdělávání," uvedl.

Od počátku války na Ukrajině letos na konci února získalo podle dat Ministerstva vnitra v Česku dočasné vízum asi 417 500 uprchlíků, z toho zhruba 93 000 v Praze.


Autor: ČTK

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru