dnes
Pondělí - zatazeno
-1°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Na třetí pokus to vyšlo. Pirátský zastupitel Prahy 8 v minulosti neúspěšně kandidoval za Věci veřejné a ANO
Volby se konaly před třemi týdny, koalice v Praze 8 ještě nebyla dohodnuta. Ilustrační foto: archiv

Na třetí pokus to vyšlo. Pirátský zastupitel Prahy 8 v minulosti neúspěšně kandidoval za Věci veřejné a ANO

Ve většině velkých městských částí je už o složení koalic jasno, obyvatelé Prahy 8 ještě neví, kdo jim bude na radnici následující čtyři roky vládnout. Uspělo zde sedm subjektů, koaličních variant je několik. S tím, jak se jednání protahují, vyplouvají na povrch „vroubky“ některých hráčů. 

Patrioti Pro Prahu 8 získali ve volbách 5,6 procenta hlasů a do zastupitelstva se dostali s „odřenýma ušima“. Mají tři mandáty. Po sečtení hlasů upozornila Pirátská strana na fakt, že na kandidátní listině Patriotů Pro Prahu 8 byl kandidát, který nemá trvalé bydliště v Praze 8. Podle volebního zákona je to přitom pro kandidáty i zvolené zastupitelé nutností. Právě kvůli tomu, že se přehlásila mimo svůj volební obvod, před dvěma lety rezignovala na místostarostku Prahy 8 Alena Borhyová z hnutí ANO.

Patrioti Pro Prahu 8 zjištění Pirátů, kteří kvůli tomu podali stížnost na volby v osmé městské části, nerozporují a už před třemi dny situaci komentovali na svém facebookovém profilu.

„Ano je tomu tak, bohužel náš kandidát, který dlouhodobě pracuje v Praze 8, nestihl z osobních důvodů převod svého trvalého bydliště do naší obce ke dni voleb, přestože zde žije. Jako předseda si tuto nepříjemnost beru jako velké ponaučení, že veškerou práci musím rozdělit mezi více kontrolních mechanismů, než mezi pár srdcařů a dobrovolníků. Jestliže soud rozhodne o odečtení hlasů pro našeho kandidáta, budu to s Patrioty brát jako fakt a respektuji demokratická pravidla bez výhrady. Pravidla jsou prostě jasná,“ uvedl předseda strany Patrioti ČR a nový zastupitel Prahy 8 Jiří Vítek. O jakého kandidáta se jedná, neuvedl. I kdyby však došlo k odečtení hlasů, na počet tří získaných mandátů to nebude mít vliv.

Politický turismus u Pirátů?

Piráti, kteří na nesrovnalost u Patriotů Pro Prahu 8 upozornili, mají ve svých řadách také, kulantně řečeno, personální problém. Dokonce nejeden.

Jak upozornil server ParlamentníListy.cz, čerstvě zvolený pirátský zastupitel v Praze 8 Ivo Slávka je podle zjištění serveru evidovaný jako takzvaný „bílý kůň“ na stránkách Ginn.press. Slávka je zde spojován s působením v několika společnostech různého zaměření.

Parlamentním listům Slávka potvrdil, že na přelomu tisíciletí byl kvůli svému podnikání jednatelem a společníkem ve vícero společnostech, které však nakonec všechny prodal.

karel-ptacek-foto-facebook

Pirát Karel Ptáček. Foto: Facebook

I když se Piráti často prezentují jak strana bez pochybné minulosti, server ParlamentníListy.cz toto rozporuje dalším zjištěním. Dva pirátští kandidáti do zastupitelstva Prahy 8 – Karel Ptáček a Michael Schwarzkopf (dvojka a dvanáctka na kandidátní listině) – kandidovali v roce 2010 do stejného sboru za Věci Veřejné, politickou kometu Víta Bárty, která doletěla až do vlády, ale kvůli řadě skandálů zase rychle vyhasla. Věci veřejné se před osmi lety do zastupitelstva Prahy 8 těsně nedostaly (zisk 4,8 hlasů). Ptáček byl tehdy čtyřka a Schwarzkopf pětka na kandidátní listině strany.

„Vévéčka“ už ve volbách v roce 2014 na Praze 8 nekandidovala, ale Karel Ptáček ano. Objevil se na kandidátce hnutí ANO, které volby vyhrálo a získalo 11 mandátů. Ptáček byl na listině dvaadvacítka, tudíž se do zastupitelstva nedostal. Piráti ještě tehdy neměli takovou popularitu a se ziskem 3,6 procenta hlasů neuspěli.

V letošních volbách už ano. Mezi osmi zvolenými zastupiteli je i Karel Ptáček, kterému na třetí pokus zvolení do zastupitelstva Prahy 8 vyšlo. Byl totiž dvojkou na kandidátce.

Zda bude na radnici působit ve vládnoucí koalici, či opozici, ukážou až následující týdny. Ustavující jednání nově zvoleného zastupitelstva Prahy 8 je svoláno na středu 14. listopadu.


Vedení Prahy 2 schválilo programové zásady městské části pro příští čtyři roky

Dnes ve 20:06

Dnes schválili radní Prahy 2 programové prohlášení pro období 2018 až 2022. Strategický dokument určuje směr, jakým se druhá městská část bude v příštích čtyřech letech ubírat, a pokrývá všechny oblasti rozvoje Prahy 2. Hlavní prioritou je odpovědná správa a...

ODS: Praha má radního pro bezpečnost, nočního starostu nepotřebuje

Dnes v 18:23

Pražská ODS odmítá záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty. Podle představitelů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce podle ODS vůbec nic.

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Další články
Nahoru