dnes
Úterý - zatazeno
3°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Na třetí pokus to vyšlo. Pirátský zastupitel Prahy 8 v minulosti neúspěšně kandidoval za Věci veřejné a ANO
Volby se konaly před třemi týdny, koalice v Praze 8 ještě nebyla dohodnuta. Ilustrační foto: archiv

Na třetí pokus to vyšlo. Pirátský zastupitel Prahy 8 v minulosti neúspěšně kandidoval za Věci veřejné a ANO

Ve většině velkých městských částí je už o složení koalic jasno, obyvatelé Prahy 8 ještě neví, kdo jim bude na radnici následující čtyři roky vládnout. Uspělo zde sedm subjektů, koaličních variant je několik. S tím, jak se jednání protahují, vyplouvají na povrch „vroubky“ některých hráčů. 

Patrioti Pro Prahu 8 získali ve volbách 5,6 procenta hlasů a do zastupitelstva se dostali s „odřenýma ušima“. Mají tři mandáty. Po sečtení hlasů upozornila Pirátská strana na fakt, že na kandidátní listině Patriotů Pro Prahu 8 byl kandidát, který nemá trvalé bydliště v Praze 8. Podle volebního zákona je to přitom pro kandidáty i zvolené zastupitelé nutností. Právě kvůli tomu, že se přehlásila mimo svůj volební obvod, před dvěma lety rezignovala na místostarostku Prahy 8 Alena Borhyová z hnutí ANO.

Patrioti Pro Prahu 8 zjištění Pirátů, kteří kvůli tomu podali stížnost na volby v osmé městské části, nerozporují a už před třemi dny situaci komentovali na svém facebookovém profilu.

„Ano je tomu tak, bohužel náš kandidát, který dlouhodobě pracuje v Praze 8, nestihl z osobních důvodů převod svého trvalého bydliště do naší obce ke dni voleb, přestože zde žije. Jako předseda si tuto nepříjemnost beru jako velké ponaučení, že veškerou práci musím rozdělit mezi více kontrolních mechanismů, než mezi pár srdcařů a dobrovolníků. Jestliže soud rozhodne o odečtení hlasů pro našeho kandidáta, budu to s Patrioty brát jako fakt a respektuji demokratická pravidla bez výhrady. Pravidla jsou prostě jasná,“ uvedl předseda strany Patrioti ČR a nový zastupitel Prahy 8 Jiří Vítek. O jakého kandidáta se jedná, neuvedl. I kdyby však došlo k odečtení hlasů, na počet tří získaných mandátů to nebude mít vliv.

Politický turismus u Pirátů?

Piráti, kteří na nesrovnalost u Patriotů Pro Prahu 8 upozornili, mají ve svých řadách také, kulantně řečeno, personální problém. Dokonce nejeden.

Jak upozornil server ParlamentníListy.cz, čerstvě zvolený pirátský zastupitel v Praze 8 Ivo Slávka je podle zjištění serveru evidovaný jako takzvaný „bílý kůň“ na stránkách Ginn.press. Slávka je zde spojován s působením v několika společnostech různého zaměření.

Parlamentním listům Slávka potvrdil, že na přelomu tisíciletí byl kvůli svému podnikání jednatelem a společníkem ve vícero společnostech, které však nakonec všechny prodal.

karel-ptacek-foto-facebook

Pirát Karel Ptáček. Foto: Facebook

I když se Piráti často prezentují jak strana bez pochybné minulosti, server ParlamentníListy.cz toto rozporuje dalším zjištěním. Dva pirátští kandidáti do zastupitelstva Prahy 8 – Karel Ptáček a Michael Schwarzkopf (dvojka a dvanáctka na kandidátní listině) – kandidovali v roce 2010 do stejného sboru za Věci Veřejné, politickou kometu Víta Bárty, která doletěla až do vlády, ale kvůli řadě skandálů zase rychle vyhasla. Věci veřejné se před osmi lety do zastupitelstva Prahy 8 těsně nedostaly (zisk 4,8 hlasů). Ptáček byl tehdy čtyřka a Schwarzkopf pětka na kandidátní listině strany.

„Vévéčka“ už ve volbách v roce 2014 na Praze 8 nekandidovala, ale Karel Ptáček ano. Objevil se na kandidátce hnutí ANO, které volby vyhrálo a získalo 11 mandátů. Ptáček byl na listině dvaadvacítka, tudíž se do zastupitelstva nedostal. Piráti ještě tehdy neměli takovou popularitu a se ziskem 3,6 procenta hlasů neuspěli.

V letošních volbách už ano. Mezi osmi zvolenými zastupiteli je i Karel Ptáček, kterému na třetí pokus zvolení do zastupitelstva Prahy 8 vyšlo. Byl totiž dvojkou na kandidátce.

Zda bude na radnici působit ve vládnoucí koalici, či opozici, ukážou až následující týdny. Ustavující jednání nově zvoleného zastupitelstva Prahy 8 je svoláno na středu 14. listopadu.


Nová koalice v Praze 3 zveřejnila koaliční smlouvu, kterou dnes podepsala

Dnes ve 14:08

V Praze 3 byla dnes v poledne podepsána koaliční smlouva mezi TOP 09 + STAN, Piráty a Zelenými. Smlouva popisuje programové priority koaličních stran v oblastech životní prostředí, vnější vztahy a komunikace, krizové řízení a bezpečnost, územní rozvoj, privatizace, majetek, investice, finance MČ...

Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Další články
Nahoru