dnes
Neděle - zatazeno
10°C
zítra
Pondělí - zatazeno
10°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
6°C
Na třech místech vedení Prahy 5 uctilo památku obětí povstání v roce 1945
Vedení Prahy 5 při pietním aktu před radnicí. Foto: JP

Na třech místech vedení Prahy 5 uctilo památku obětí povstání v roce 1945

Třemi pietními akty na různých místech dnes dopoledne představitelé radnice Prahy 5 zavzpomínali na květnové události roku 1945. Kladení věnců doprovázely projevy. 

Nejdříve v 11 hodin položili radní Petr Lachnit (ANO) a starosta Daniel Mazur (Piráti) věnec k pamětní desce na budově radnice Prahy 5 ve Štefánikově ulici. Deska je věnována šest dobrovolným sestrám, které byly umučeny během 2. světové války.

„Dlouho jsme měli kusé informace o tom, co se v Praze v květnu 1945 dělo. Žili jsme pohádkou o tanku číslo 23, a málo jsme věděli, jak velká část poválečných osudů země už byla v květnových dnech rozhodnuta domluvou světových mocností na Jaltě,“ řekl Mazur ve svém projevu.

„Zkusme si celý rok, bez ohledu na výročí, připomínat odkaz těchto hrdinů kdykoli, kdy nás přepadne marnost, únava nebo jen obyčejná pochybnost o reálnosti boje za lepší společnost, která bude znovu uznávat hodnoty jako poctivost, statečnost, mravnost. Oni vytrvali až do samého konce,“ řekl Lachnit.

Jeho projev si můžete přečíst zde:

zajickova-praha-5

1. místostarostka Prahy 5 Renáta Zajíčková

Následovala pietní akce u pamětní desky obětem farnosti a občanům Smíchova z I. a II. světové války a květnového povstání v protilehlém kostele sv. Václava na náměstí 14. října. „Buďme šťastní, že desítky let žijeme v míru a že dnešní generace válku nepoznala. O to víc je naší povinností nedopustit, aby válečné útrapy, ale i hrdinství, nezavál nános zapomnění,“ uvedla 1. místostarostka Renáta Zajíčková (ODS).

Třetí pietní akt, tentokrát již bez projevů, se uskutečnil u pamětní desky obětem 1939 – 1945 na Plzeňské ulici, na úrovni tramvajové zastávky Anděl. 


Zastupitel Prahy 2 Perlín složil mandát, nahradil jej Růžička

4. prosince 2019 ve 21:19

V zastupitelském klubu ODS v Praze 2 došlo ke změně. Radim Perlín rezignoval na mandát člena zastupitelstva, nahradil jej Adam Růžička, který byl po loňských volbách „první pod čarou". 

Další články
Nahoru