Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na třech dětských hřištích Prahy 6 otestují osvětlení reagující na počasí
Dítě na jednom z pražských hřišť. Foto: Jan Puci

Na třech dětských hřištích Prahy 6 otestují osvětlení reagující na počasí

Na třech dětských hřištích v Praze 6 je chystán projekt dynamického přisvětlení, které by umožnilo maminkám a jejich dětem zůstat na místě déle ve dnech, kdy se dřív stmívá. Server Pražský patriot o tom informovali zástupci městské části a společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP).

„Mělo by se jednat o dynamické osvětlení, které bude umět měnit intenzitu osvětlení v průběhu dne. Přisvětlení by mělo sloužit zejména k přisvětlení ve dnech, kdy se stmívá brzy,“ uvedl mluvčí metropolí vlastněné společnosti THMP Martin Drozd.

Bude se podle něj dbát na to, aby svítidla neemitovala žádný světelný smog. Projekt je ve fázi diskuse a plánování, jak svítit. Městská část vybrala hřiště, kde by se přisvětlení na zkoušku realizovalo.

„Máme vytipovaná tři hřiště. Jedno na Puškinově náměstí v Bubenči, jedno v parku u Anastazovy ulice v Břevnově a třetí v sídlišti Dědina. Teď je míč na straně THMP, která připraví projekt, a na magistrátu, který na to musí dát peníze,“ sdělil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Podnět pro vznik úvah o projektu podle něj vzešel od maminek, které na hřiště chodí, a při stmívání se tam již necítí bezpečně. „Což třeba při horším počasí na podzim a v zimě může být docela brzo. Takže by bylo fajn, kdyby se jim mohl pobyt s dětmi na hřištích díky přisvícení prodloužit,“ pokračoval.

Městská část by podle Koláře ocenila, kdyby se pilotní projekt na uvedených třech hřištích spustil už letos v zimě. „Pak by se vyhodnotily výsledky, a kdyby se to osvědčilo, bylo by fajn přisvítit hřiště na celém území Prahy 6,“ dodal Kolář.

Chytré osvětlení parků

Chytré osvětlení, které umí měnit intenzitu svícení a dálkově komunikovat s dispečinkem, získalo nedávno šest pražských parků – Ladronka, Fidlovačka, Jezerka, Bezručovy, Chotkovy a Riegrovy sady.

Takzvané dynamické řízení osvětlení parků umožňuje komunikovat s každým jednotlivým svítidlem přímo z dispečinku THMP nebo prostřednictvím speciálního softwaru z libovolného místa.

„V praxi to funguje tak, že pracovník dispečinku předem nastaví, kdy se mají jednotlivá svítidla rozsvítit, kdy mají zhasnout a jak se má měnit intenzita svícení v průběhu noci. To nám umožňuje citlivě měnit svícení tak, aby v době, kdy je návštěvnost minimální, nebyl osvětlený více, než je potřeba,“ vysvětlil pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Podle předsedy představenstva THMP Tomáš Jílka umí nová svítidla sama poslat i hlášení o své poruše. „Náš pracovník na dispečinku se tak bezprostředně dozví informaci o vadném světelném zdroji nebo o chybě v předřadníku, který LED čipy napájí. Hlášení o závadách v těchto parcích nám posílají i rozvaděče, ty umí informovat o tom, že některé svítidlo nekomunikuje a je potřeba ho opravit,“ sdělil.

„Díky dálkovému dynamickému řízení můžeme například při konání městské slavnosti nechat park rozsvítit o něco dříve nebo ho naopak celý zhasnout. Stačí k tomu pár kliknutí na dispečinku THMP,“ popsal místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) a dodal, že nová svítidla mohou pomoci i složkám Integrovaného záchranného systému.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru