Dnes Čtvrtek - jasno 31°C
Zítra Pátek - skorojasno 31°C
Čtvrtek 17. 6. 2021
Svátek má Adolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na třech dětských hřištích Prahy 6 otestují osvětlení reagující na počasí
Dítě na jednom z pražských hřišť. Foto: Jan Puci

Na třech dětských hřištích Prahy 6 otestují osvětlení reagující na počasí

Na třech dětských hřištích v Praze 6 je chystán projekt dynamického přisvětlení, které by umožnilo maminkám a jejich dětem zůstat na místě déle ve dnech, kdy se dřív stmívá. Server Pražský patriot o tom informovali zástupci městské části a společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP).

„Mělo by se jednat o dynamické osvětlení, které bude umět měnit intenzitu osvětlení v průběhu dne. Přisvětlení by mělo sloužit zejména k přisvětlení ve dnech, kdy se stmívá brzy,“ uvedl mluvčí metropolí vlastněné společnosti THMP Martin Drozd.

Bude se podle něj dbát na to, aby svítidla neemitovala žádný světelný smog. Projekt je ve fázi diskuse a plánování, jak svítit. Městská část vybrala hřiště, kde by se přisvětlení na zkoušku realizovalo.

„Máme vytipovaná tři hřiště. Jedno na Puškinově náměstí v Bubenči, jedno v parku u Anastazovy ulice v Břevnově a třetí v sídlišti Dědina. Teď je míč na straně THMP, která připraví projekt, a na magistrátu, který na to musí dát peníze,“ sdělil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Podnět pro vznik úvah o projektu podle něj vzešel od maminek, které na hřiště chodí, a při stmívání se tam již necítí bezpečně. „Což třeba při horším počasí na podzim a v zimě může být docela brzo. Takže by bylo fajn, kdyby se jim mohl pobyt s dětmi na hřištích díky přisvícení prodloužit,“ pokračoval.

Městská část by podle Koláře ocenila, kdyby se pilotní projekt na uvedených třech hřištích spustil už letos v zimě. „Pak by se vyhodnotily výsledky, a kdyby se to osvědčilo, bylo by fajn přisvítit hřiště na celém území Prahy 6,“ dodal Kolář.

Chytré osvětlení parků

Chytré osvětlení, které umí měnit intenzitu svícení a dálkově komunikovat s dispečinkem, získalo nedávno šest pražských parků – Ladronka, Fidlovačka, Jezerka, Bezručovy, Chotkovy a Riegrovy sady.

Takzvané dynamické řízení osvětlení parků umožňuje komunikovat s každým jednotlivým svítidlem přímo z dispečinku THMP nebo prostřednictvím speciálního softwaru z libovolného místa.

„V praxi to funguje tak, že pracovník dispečinku předem nastaví, kdy se mají jednotlivá svítidla rozsvítit, kdy mají zhasnout a jak se má měnit intenzita svícení v průběhu noci. To nám umožňuje citlivě měnit svícení tak, aby v době, kdy je návštěvnost minimální, nebyl osvětlený více, než je potřeba,“ vysvětlil pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Podle předsedy představenstva THMP Tomáš Jílka umí nová svítidla sama poslat i hlášení o své poruše. „Náš pracovník na dispečinku se tak bezprostředně dozví informaci o vadném světelném zdroji nebo o chybě v předřadníku, který LED čipy napájí. Hlášení o závadách v těchto parcích nám posílají i rozvaděče, ty umí informovat o tom, že některé svítidlo nekomunikuje a je potřeba ho opravit,“ sdělil.

„Díky dálkovému dynamickému řízení můžeme například při konání městské slavnosti nechat park rozsvítit o něco dříve nebo ho naopak celý zhasnout. Stačí k tomu pár kliknutí na dispečinku THMP,“ popsal místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) a dodal, že nová svítidla mohou pomoci i složkám Integrovaného záchranného systému.


Participace k budoucí podobě Jarovské třídy odstartovala

Dnes v 09:46

Veřejnost má šanci ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy. V Malešické ulici je až do 25. června umístěn informační kontejner. Online dotazníkové šetření probíhá do 11. července.

Web Praha školská bude informovat o vzdělávání v Praze

Dnes v 08:51

Praha má nový webový portál, který informuje o vzdělávání v metropoli a jejím okolí. Web Praha školská od loňského prosince úspěšně testoval svůj provoz a začátkem června byl oficiálně převeden pod hlavní server pražského magistrátu. 

Veřejnost se vyjadřovala k vybudování parku Na Pláni

Včera ve 20:43

V úterý 15. června v 17 hodin proběhla na on-line prezentace „Vybudování parku Na Pláni“.

Nadaní muzikanti znovu předvedou svůj Talent Prahy 5. Doprovodí je PKF Prague Philharmonia

Včera ve 20:13

Národní dům na Smíchově přivítá finalisty už 14. ročníku soutěže Talent Prahy 5. Koncert „nejlepších z nejlepších“ soutěžního ročníku 2020 se koná pod záštitou místostarosty Prahy 5 Lukáše Herolda, který stál u zrodu soutěže.

Praha 9: Letní sportování v Podvinném mlýně

Včera v 11:52

Pětidenní příměstské kempy plné nových sportovních zážitků, zábavy a dalších aktivit pod vedením zkušených trenérů ze sportovních oddílů AC Sparta Praha pořádá od 12. července do 27. srpna městská část Praha 9 ve spolupráci s AC Sparta Praha.

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Košíře a Motol?

Včera v 08:05

Debata se zástupci radnice v ZŠ Weberova v Praze 5 ve čtvrtek 17. června od 17 hodin na téma co čeká Košíře a Motol v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují?

Děti: Ztratily se pohádky

15. června 2021 v 19:19

V pohádkovém království na Proseku se ztratily všechny pohádky. Pohádkový král je velice smutný a žádá všechny děti, aby přišly do jeho království a pomohly mu ztracené pohádky nalézt. Za pomoc nabízí bohatou odměnu a svoji vděčnost.

Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

15. června 2021 v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Praha 15 zve na Stezku Světa zvířat

15. června 2021 ve 13:16

Během jara připravila radnice Prahy 15 v lesoparku skřítkovou stezku, která se setkala s velkým úspěchem u dětí i dospělých. Radnice se proto rozhodla připravit ještě jednu, tentokrát Stezku Světa zvířat.

Další články
Nahoru