Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na třech dětských hřištích Prahy 6 otestují osvětlení reagující na počasí
Dítě na jednom z pražských hřišť. Foto: Jan Puci

Na třech dětských hřištích Prahy 6 otestují osvětlení reagující na počasí

Na třech dětských hřištích v Praze 6 je chystán projekt dynamického přisvětlení, které by umožnilo maminkám a jejich dětem zůstat na místě déle ve dnech, kdy se dřív stmívá. Server Pražský patriot o tom informovali zástupci městské části a společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP).

„Mělo by se jednat o dynamické osvětlení, které bude umět měnit intenzitu osvětlení v průběhu dne. Přisvětlení by mělo sloužit zejména k přisvětlení ve dnech, kdy se stmívá brzy,“ uvedl mluvčí metropolí vlastněné společnosti THMP Martin Drozd.

Bude se podle něj dbát na to, aby svítidla neemitovala žádný světelný smog. Projekt je ve fázi diskuse a plánování, jak svítit. Městská část vybrala hřiště, kde by se přisvětlení na zkoušku realizovalo.

„Máme vytipovaná tři hřiště. Jedno na Puškinově náměstí v Bubenči, jedno v parku u Anastazovy ulice v Břevnově a třetí v sídlišti Dědina. Teď je míč na straně THMP, která připraví projekt, a na magistrátu, který na to musí dát peníze,“ sdělil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Podnět pro vznik úvah o projektu podle něj vzešel od maminek, které na hřiště chodí, a při stmívání se tam již necítí bezpečně. „Což třeba při horším počasí na podzim a v zimě může být docela brzo. Takže by bylo fajn, kdyby se jim mohl pobyt s dětmi na hřištích díky přisvícení prodloužit,“ pokračoval.

Městská část by podle Koláře ocenila, kdyby se pilotní projekt na uvedených třech hřištích spustil už letos v zimě. „Pak by se vyhodnotily výsledky, a kdyby se to osvědčilo, bylo by fajn přisvítit hřiště na celém území Prahy 6,“ dodal Kolář.

Chytré osvětlení parků

Chytré osvětlení, které umí měnit intenzitu svícení a dálkově komunikovat s dispečinkem, získalo nedávno šest pražských parků – Ladronka, Fidlovačka, Jezerka, Bezručovy, Chotkovy a Riegrovy sady.

Takzvané dynamické řízení osvětlení parků umožňuje komunikovat s každým jednotlivým svítidlem přímo z dispečinku THMP nebo prostřednictvím speciálního softwaru z libovolného místa.

„V praxi to funguje tak, že pracovník dispečinku předem nastaví, kdy se mají jednotlivá svítidla rozsvítit, kdy mají zhasnout a jak se má měnit intenzita svícení v průběhu noci. To nám umožňuje citlivě měnit svícení tak, aby v době, kdy je návštěvnost minimální, nebyl osvětlený více, než je potřeba,“ vysvětlil pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Podle předsedy představenstva THMP Tomáš Jílka umí nová svítidla sama poslat i hlášení o své poruše. „Náš pracovník na dispečinku se tak bezprostředně dozví informaci o vadném světelném zdroji nebo o chybě v předřadníku, který LED čipy napájí. Hlášení o závadách v těchto parcích nám posílají i rozvaděče, ty umí informovat o tom, že některé svítidlo nekomunikuje a je potřeba ho opravit,“ sdělil.

„Díky dálkovému dynamickému řízení můžeme například při konání městské slavnosti nechat park rozsvítit o něco dříve nebo ho naopak celý zhasnout. Stačí k tomu pár kliknutí na dispečinku THMP,“ popsal místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) a dodal, že nová svítidla mohou pomoci i složkám Integrovaného záchranného systému.


Autor: Jan Puci

V Praze 2 se bruslí nejen v Grébovce, ale i v Riegrových sadech

Včera v 07:21

Praha 2 zahájila v tomto týdnu bruslařskou sezónu hned na dvou kluzištích. Ledové plochy jsou u Gröbeho vily v Havlíčkových sadech a nově i v Riegrových sadech vedle zahradní restaurace. V provozu budou až do konce února. 

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Další články
Nahoru