Dnes Neděle - oblacno 14°C
Zítra Pondělí - bourky 16°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na trať z Prahy do Chebu vyjedou ještě letos nové vlaky, závěrečné testy se uskuteční v Maďarsku
Interiér vozu druhé třídy. Foto: Robert Pagan

Na trať z Prahy do Chebu vyjedou ještě letos nové vlaky, závěrečné testy se uskuteční v Maďarsku

Ve druhé polovině letošního roku začnou být na linky mezi Prahou a Chebem nasazovány nové vlaky. Jejich testování je právě dokončováno na zkušebním okruhu ve Velimi. Na frekventovanou trať postupně vyjede deset pětivozových souprav, každá s kapacitou zhruba 330 míst k sezení.

1-trida-bezdrat-nabijecka „Tyto vlaky disponují nejmodernějšími prvky na současném evropském trhu. V rámci projektu byla například poprvé ve střední Evropě využita technologie výroby oken, která umožní snazší průchod signálu mobilních telefonů do soupravy se zachováním tepelně-izolačních vlastností skel. Odstraníme tak občasné problémy při telefonování u klasických vozů,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel národního dopravce české dráhy Ivan Bednárik.

Ve vozech první třídy budou mít českou premiéru také bezdrátové nabíječky mobilních telefonů. „Soupravy nasadíme na lince Západní expres z Prahy do Plzně a Chebu a také na Krušnohorech z Prahy přes Ústí nad Labem, Teplice a Most do Karlových Varů a Chebu. Vozy, které tu jezdí dnes, využijeme
na jiných linkách,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

V soupravách budou mezivozová spojení, která umožňují bezbariérový průchod celým vlakem a brání pronikání hluku a prachu z vnějšího prostředí. Nové vozy umožní pohodlnější cestování i pro osoby na vozíku, nevidomé nebo neslyšící. Rodiny s dětmi mohou využít dětské kino či přebalovací pult.

Počítá se se speciálním oddílem pro přepravu jízdních kol. Soupravy dále nabídnou klimatizaci, Wi-Fi připojení, klasické zásuvky a USB porty pro dobíjení cestovní elektroniky. Dále sklopné stolky či polohovatelná sedadla.

Vozy s nejvyšší možnou provozní rychlostí 200 km/h budou postupně schváleny pro provoz v České republice i okolních evropských státech, jako je Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko a Maďarsko.

Po skončení potřebných typových zkoušek na okruhu ve Velimi se tak vozidla v souladu se smlouvou ještě přesunou na závěrečné testy do Maďarska, kde budou probíhat zkoušky kompatibility s infrastrukturou a zkoušky elektromagnetické kompatibility se závěrečným schválením právě pro maďarskou infrastrukturu.

To kvůli možnosti potenciálního využití i pro mezinárodní linky. Časový předpoklad těchto zkoušek je březen až duben letošního roku.


Autor: Jan Puci

Tunel Mrázovka bude dvě noci jednosměrný

Včera v 17:48

Od 31. května do 1. června od 23 do 5 hodin bude uzavřen západní tunelový tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný s původním směrem provozu.

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

21. května 2022 v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru