Dnes Čtvrtek - oblacno 17°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 21. 10. 2021
Svátek má Brigita
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na Točné otevřela Praha 12 pro pěší a cyklisty novou stezku, která bude mít za rok pokračování
Nová cyklostezka je tři metry široká. Foto: P12

Na Točné otevřela Praha 12 pro pěší a cyklisty novou stezku, která bude mít za rok pokračování

Na území Prahy 12 byla dnes slavnostně otevřena nová stezka pro chodce a cyklisty, která vznikla rekonstrukcí původní nevyužívané komunikace mezi Točnou a letištěm Točná. Stezka je součástí širšího záměru navazující na již vybudovanou komunikaci do Dolních Břežan a umožňující snadnější dostupnost vrchu Čihadlo, který je jedním z nejvyšších míst v Praze.

Asfaltová stezka je široká tři metry, bude sloužit jak pro pěší, tak i cyklisty. Stála 4,6 milionu korun, hlavní město poskytlo dvanácté městské části dotaci ve výši 2,97 milionu. Podél komunikace budou umístěny lavičky, z nichž je krásný výhled na letiště Točná a na Prahu. Zhotovitelem stavby vzešlým z veřejné zakázky malého rozsahu, jejímž jediným kritériem byla nejnižší nabídková cena, byla vybrána společnost POZKOM. 

Širší záměr budování stezek pro pěší a cyklisty v této lokalitě se zejména týká snadnějšího přístupu na vrch Čihadlo, který je jedním z nejvyšších míst v Praze. Zde jsou od 70. let minulého století umístěny již nevyužívané bunkry protiletecké raketové obrany metropole, které poskytovaly zázemí 11. protiletadlovému raketovému oddílu. 

V minulém volebním období tyto bunkry získala do svěřené správy Praha 12, která v této lokalitě plánuje vystavět vyhlídkové místo umožňující krásný a nerušený výhled na hlavní město. Celý vrch v sobě skýtá potenciál dalšího rozvoje a může se tak stát významným výletním místem. 

„Po zprovoznění cyklostezky mezi Cholupicemi a Dolními Břežany se jedná o pokračování investic Prahy ve spolupráci s městskou částí do rozvoje aktivní dopravy v oblasti Cholupic a Točné. Díky celoročně sjízdnému povrchu bude sloužit k rekreační cyklistice a zpřístupní zajímavé turistické cíle v okolí,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Je to další kamínek do mozaiky našeho dlouhodobého záměru rozvoje Prahy 12. Příští rok chceme na tuto komunikaci navázat novou stezkou, která povede až na vrch Čihadlo. Věřím, že se Pražané dočkají dalšího areálu, který poskytne nejen krásný výhled do okolí, ale bude i dobře dostupný pěšky nebo na kole,“ doplnil 1. místostarosta Prahy 12 pro dopravu a rozpočet Vojtěch Kos (ODS). 

„Je to krok správným směrem, vrch Čihadlo má zvláštní kouzelnou atmosféru a opuštěná vojenská zařízení jistě najdou v budoucnu využití jako zázemí pro různé akce, které se zde budou konat. Rád bych také na tomto vyvýšeném místě viděl malou rozhlednu umožňující výhled na Prahu a okolí,“ doplnil opoziční zastupitel Prahy 12 a bývalý radní Tom Philipp (KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12).


Autor: red

Douglaska tisolistá bude na Vánoce ozdobena

Včera ve 20:44

Dnešní Mezinárodní den stromů si v Praze 11 připomněli vysazením douglasky tisolisté před Komunitním centrem Matky Terezy v Hájích.

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

Včera v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Praha 4: Přispějte svým názorem k revitalizaci Branických skal

Včera v 09:53

Navštěvujete rádi Branické skály a máte nápady, jak zlepšit a zpříjemnit prostředí této jedinečné přírodní památky ve správě radnice Prahy 4? Městská část připravila anketu.

Cukrárna Astra v Perlovce zůstane

Včera v 09:12

Radní Prahy 1 včera rozhodli, že oblíbená cukrárna Astra Evy Hruškové zůstane i nadále v Perlové 8, a to do března 2026 s možností opce o dalších pět let.

Výstavba Kampusu Albertov v Praze 2 byla zahájena

18. října 2021 ve 20:56

Poklepáním základního kamene byla v pondělí 18. října slavnostně zahájena výstavba Kampusu Albertov. Ten bude určen pro výuková a vědecká centra pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Další články
Nahoru