Dnes Středa - obcasny-dest 6°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 6°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na Točné otevřela Praha 12 pro pěší a cyklisty novou stezku, která bude mít za rok pokračování
Nová cyklostezka je tři metry široká. Foto: P12

Na Točné otevřela Praha 12 pro pěší a cyklisty novou stezku, která bude mít za rok pokračování

Na území Prahy 12 byla dnes slavnostně otevřena nová stezka pro chodce a cyklisty, která vznikla rekonstrukcí původní nevyužívané komunikace mezi Točnou a letištěm Točná. Stezka je součástí širšího záměru navazující na již vybudovanou komunikaci do Dolních Břežan a umožňující snadnější dostupnost vrchu Čihadlo, který je jedním z nejvyšších míst v Praze.

Asfaltová stezka je široká tři metry, bude sloužit jak pro pěší, tak i cyklisty. Stála 4,6 milionu korun, hlavní město poskytlo dvanácté městské části dotaci ve výši 2,97 milionu. Podél komunikace budou umístěny lavičky, z nichž je krásný výhled na letiště Točná a na Prahu. Zhotovitelem stavby vzešlým z veřejné zakázky malého rozsahu, jejímž jediným kritériem byla nejnižší nabídková cena, byla vybrána společnost POZKOM. 

Širší záměr budování stezek pro pěší a cyklisty v této lokalitě se zejména týká snadnějšího přístupu na vrch Čihadlo, který je jedním z nejvyšších míst v Praze. Zde jsou od 70. let minulého století umístěny již nevyužívané bunkry protiletecké raketové obrany metropole, které poskytovaly zázemí 11. protiletadlovému raketovému oddílu. 

V minulém volebním období tyto bunkry získala do svěřené správy Praha 12, která v této lokalitě plánuje vystavět vyhlídkové místo umožňující krásný a nerušený výhled na hlavní město. Celý vrch v sobě skýtá potenciál dalšího rozvoje a může se tak stát významným výletním místem. 

„Po zprovoznění cyklostezky mezi Cholupicemi a Dolními Břežany se jedná o pokračování investic Prahy ve spolupráci s městskou částí do rozvoje aktivní dopravy v oblasti Cholupic a Točné. Díky celoročně sjízdnému povrchu bude sloužit k rekreační cyklistice a zpřístupní zajímavé turistické cíle v okolí,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Je to další kamínek do mozaiky našeho dlouhodobého záměru rozvoje Prahy 12. Příští rok chceme na tuto komunikaci navázat novou stezkou, která povede až na vrch Čihadlo. Věřím, že se Pražané dočkají dalšího areálu, který poskytne nejen krásný výhled do okolí, ale bude i dobře dostupný pěšky nebo na kole,“ doplnil 1. místostarosta Prahy 12 pro dopravu a rozpočet Vojtěch Kos (ODS). 

„Je to krok správným směrem, vrch Čihadlo má zvláštní kouzelnou atmosféru a opuštěná vojenská zařízení jistě najdou v budoucnu využití jako zázemí pro různé akce, které se zde budou konat. Rád bych také na tomto vyvýšeném místě viděl malou rozhlednu umožňující výhled na Prahu a okolí,“ doplnil opoziční zastupitel Prahy 12 a bývalý radní Tom Philipp (KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12).


Autor: red

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

Včera ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

Včera v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

Včera v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Další články
Nahoru