Dnes Úterý - zatazeno 25°C
Zítra Středa - bourky 25°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Točné otevřela Praha 12 pro pěší a cyklisty novou stezku, která bude mít za rok pokračování
Nová cyklostezka je tři metry široká. Foto: P12

Na Točné otevřela Praha 12 pro pěší a cyklisty novou stezku, která bude mít za rok pokračování

Na území Prahy 12 byla dnes slavnostně otevřena nová stezka pro chodce a cyklisty, která vznikla rekonstrukcí původní nevyužívané komunikace mezi Točnou a letištěm Točná. Stezka je součástí širšího záměru navazující na již vybudovanou komunikaci do Dolních Břežan a umožňující snadnější dostupnost vrchu Čihadlo, který je jedním z nejvyšších míst v Praze.

Asfaltová stezka je široká tři metry, bude sloužit jak pro pěší, tak i cyklisty. Stála 4,6 milionu korun, hlavní město poskytlo dvanácté městské části dotaci ve výši 2,97 milionu. Podél komunikace budou umístěny lavičky, z nichž je krásný výhled na letiště Točná a na Prahu. Zhotovitelem stavby vzešlým z veřejné zakázky malého rozsahu, jejímž jediným kritériem byla nejnižší nabídková cena, byla vybrána společnost POZKOM. 

Širší záměr budování stezek pro pěší a cyklisty v této lokalitě se zejména týká snadnějšího přístupu na vrch Čihadlo, který je jedním z nejvyšších míst v Praze. Zde jsou od 70. let minulého století umístěny již nevyužívané bunkry protiletecké raketové obrany metropole, které poskytovaly zázemí 11. protiletadlovému raketovému oddílu. 

V minulém volebním období tyto bunkry získala do svěřené správy Praha 12, která v této lokalitě plánuje vystavět vyhlídkové místo umožňující krásný a nerušený výhled na hlavní město. Celý vrch v sobě skýtá potenciál dalšího rozvoje a může se tak stát významným výletním místem. 

„Po zprovoznění cyklostezky mezi Cholupicemi a Dolními Břežany se jedná o pokračování investic Prahy ve spolupráci s městskou částí do rozvoje aktivní dopravy v oblasti Cholupic a Točné. Díky celoročně sjízdnému povrchu bude sloužit k rekreační cyklistice a zpřístupní zajímavé turistické cíle v okolí,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Je to další kamínek do mozaiky našeho dlouhodobého záměru rozvoje Prahy 12. Příští rok chceme na tuto komunikaci navázat novou stezkou, která povede až na vrch Čihadlo. Věřím, že se Pražané dočkají dalšího areálu, který poskytne nejen krásný výhled do okolí, ale bude i dobře dostupný pěšky nebo na kole,“ doplnil 1. místostarosta Prahy 12 pro dopravu a rozpočet Vojtěch Kos (ODS). 

„Je to krok správným směrem, vrch Čihadlo má zvláštní kouzelnou atmosféru a opuštěná vojenská zařízení jistě najdou v budoucnu využití jako zázemí pro různé akce, které se zde budou konat. Rád bych také na tomto vyvýšeném místě viděl malou rozhlednu umožňující výhled na Prahu a okolí,“ doplnil opoziční zastupitel Prahy 12 a bývalý radní Tom Philipp (KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12).


Autor: red

Vycházka po Malostranském hřbitově

Včera ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Včera v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Další články
Nahoru