Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na Těšnově vznikne pod magistrálou překladiště zboží z dodávek na elektrokola
Plánovaná podoba cyklodepa. Vizualizace: MHMP

Na Těšnově vznikne pod magistrálou překladiště zboží z dodávek na elektrokola

V listopadu má na Těšnově v centru Prahy začít fungovat takzvané mikrodepo, sloužící k překládce zboží z dodávek do kontejnerů a poté na nákladní elektrokola, která je dále rozvezou do podniků v centru metropole. Podle magistrátu je cílem snížit počet nákladních aut, která zajíždějí do historického jádra metropole. Plán vychází z koncepce takzvané city logistiky z dílny Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), která byla schválena letos na jaře.

První pražské nákladní mikrodepo pro překlad zboží z nákladních vozů na nákladní elektrokola vznikne na Těšnově pod magistrálou. Místo měl do konce září od města v pronájmu provozovatel parkoviště.

Příprava mikrodepa začne již tento měsíc, první nákladní elektrokola by pak měla vyjet do ulic v polovině listopadu. V příštím roce bude pilotní projekt pražské city logistiky vyhodnocen a rozhodnuto o jeho budoucnosti.

„V praxi bude projekt fungovat tak, že dopravní společnost doveze nákladním vozem balíčky do těšnovského mikrodepa, odkud budou přeloženy do skladovacích kontejnerů. Z nich pak budou nakládány na dopravní elektrokola a rozváženy ke koncovým zákazníkům. Lokalita je dopravně dobře dostupná, jelikož se nachází pod pražskou magistrálou, má velké kapacity i skvělé napojení přímo do centra města,“ uvedl k výběru lokality náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Inspirovali jsme se zahraniční praxí. Zejména pak berlínským projektem KoMoDo. Cílem celého projektu je zlepšit podmínky jak pro obyvatele Prahy tím, že ulehčíme centru města, tak i samotným zásobovacím společnostem, se kterými město právě teď jedná,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (za TOP 09).
Celý pilotní projekt těšnovského mikrodepa koordinuje společnost ekolo.cz, která má zkušenost s nákladními elektrokoly.

K projektu je skeptický radní pro dopravu Prahy 1 Richard Bureš (ODS). „Dovedete si představit, že vyprané a vyžehlené prádlo pro hotel budou zavážet kola? Nebo že kola zajistí návoz potravin a nápojů pro hotely a restaurace? Anebo snad, že luxusní a drahé zboží obchodů v Pařížské ulici bude dováženo na kolech? Samozřejmě, že takto to nebude! Spíše půjde o jednotlivé balíčky v režimu kurýrních služeb. Nepůjde tedy o ,konec zásobovacích náklaďáků´a ,nejefektivnější způsob zásobování a řešení nákladní dopravy, ´jak to prezentuje hlavní město, ale o vsunutí dalšího dopravního prostředku ke stávajícímu systému zásobování. Nemějme představu, že se rozvoz drobných kusových zásilek jakkoliv pozitivně projeví na snížení počtu zásobovacích aut. Bohužel,“ uvedl.

Regulace zásobování by podle něj musela vypadat úplně jinak. „Praha 1 má řešení připravené. Máme znalosti o logistice zásobování i rozumné návrhy řešení s pozitivním dopadem na ekologii. Rádi budeme na řešení tohoto skutečně závažného problému centra s hlavním městem Prahou spolupracovat,“ dodal.


Letenský tunel bude tři noci uzavřen

Dnes v 09:39

Z důvodu pravidelné údržby technologie bude Letenský tunel od 20. dubna do 23. dubna vždy od 23 do 5 hodin uzavřen.

Praha 1 představuje plán na revitalizaci malostranského parku Cihelná

Dnes v 09:05

Celková revitalizace prostranství na břehu Vltavy naváže na záměr hlavního města, které chce vést po rampě pod Mánesovým mostem cyklostezku směřující na území sousední Prahy 7. Projekt počítá i s opravou nábřeží, stezkou pro pěší, trávníky, hracím koutkem pro děti, pítkem, novými stromy, lavičkami...

Praha 6: Kontejnery na rostlinný odpad ze zahrádek

Dnes v 08:01

Víkendové velkoobjemové kontejnery na likvidaci zejména rostlinného odpadu ze zahrádek, ale i na objemný odpad z domácností budou na stanovištích během tohoto víkendu.

Pokračuje rekonstrukce Štěrboholské spojky

Včera ve 21:44

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 24. dubna další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, jedné z radiál Městského okruhu na východě Prahy.

Praha 6 plánuje další komunitní zahradu, zájemci se mohou registrovat

Včera v 11:00

Radnice šesté městské části před nějakou dobou ve spolupráci se společností Kaufland a KOKOZA otevřela komunitní zahradu u Kauflandu v Podbabě. Ta se setkala s velkým úspěchem a nadšením.

Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

Včera v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

Včera v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

15. dubna 2021 v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

15. dubna 2021 v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru