Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - oblacno 3°C
Úterý 25. 1. 2022
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na Těšnově vznikne pod magistrálou překladiště zboží z dodávek na elektrokola
Plánovaná podoba cyklodepa. Vizualizace: MHMP

Na Těšnově vznikne pod magistrálou překladiště zboží z dodávek na elektrokola

V listopadu má na Těšnově v centru Prahy začít fungovat takzvané mikrodepo, sloužící k překládce zboží z dodávek do kontejnerů a poté na nákladní elektrokola, která je dále rozvezou do podniků v centru metropole. Podle magistrátu je cílem snížit počet nákladních aut, která zajíždějí do historického jádra metropole. Plán vychází z koncepce takzvané city logistiky z dílny Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), která byla schválena letos na jaře.

První pražské nákladní mikrodepo pro překlad zboží z nákladních vozů na nákladní elektrokola vznikne na Těšnově pod magistrálou. Místo měl do konce září od města v pronájmu provozovatel parkoviště.

Příprava mikrodepa začne již tento měsíc, první nákladní elektrokola by pak měla vyjet do ulic v polovině listopadu. V příštím roce bude pilotní projekt pražské city logistiky vyhodnocen a rozhodnuto o jeho budoucnosti.

„V praxi bude projekt fungovat tak, že dopravní společnost doveze nákladním vozem balíčky do těšnovského mikrodepa, odkud budou přeloženy do skladovacích kontejnerů. Z nich pak budou nakládány na dopravní elektrokola a rozváženy ke koncovým zákazníkům. Lokalita je dopravně dobře dostupná, jelikož se nachází pod pražskou magistrálou, má velké kapacity i skvělé napojení přímo do centra města,“ uvedl k výběru lokality náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Inspirovali jsme se zahraniční praxí. Zejména pak berlínským projektem KoMoDo. Cílem celého projektu je zlepšit podmínky jak pro obyvatele Prahy tím, že ulehčíme centru města, tak i samotným zásobovacím společnostem, se kterými město právě teď jedná,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (za TOP 09).
Celý pilotní projekt těšnovského mikrodepa koordinuje společnost ekolo.cz, která má zkušenost s nákladními elektrokoly.

K projektu je skeptický radní pro dopravu Prahy 1 Richard Bureš (ODS). „Dovedete si představit, že vyprané a vyžehlené prádlo pro hotel budou zavážet kola? Nebo že kola zajistí návoz potravin a nápojů pro hotely a restaurace? Anebo snad, že luxusní a drahé zboží obchodů v Pařížské ulici bude dováženo na kolech? Samozřejmě, že takto to nebude! Spíše půjde o jednotlivé balíčky v režimu kurýrních služeb. Nepůjde tedy o ,konec zásobovacích náklaďáků´a ,nejefektivnější způsob zásobování a řešení nákladní dopravy, ´jak to prezentuje hlavní město, ale o vsunutí dalšího dopravního prostředku ke stávajícímu systému zásobování. Nemějme představu, že se rozvoz drobných kusových zásilek jakkoliv pozitivně projeví na snížení počtu zásobovacích aut. Bohužel,“ uvedl.

Regulace zásobování by podle něj musela vypadat úplně jinak. „Praha 1 má řešení připravené. Máme znalosti o logistice zásobování i rozumné návrhy řešení s pozitivním dopadem na ekologii. Rádi budeme na řešení tohoto skutečně závažného problému centra s hlavním městem Prahou spolupracovat,“ dodal.


Autor: red

Praha 4 prodloužila nájemní smlouvu s Fidlovačkou

Dnes v 06:51

Divadlo Fidlovačka bude dál bavit diváky v Praze 4 Nuslích. Dnes byla prodloužena nájemní smlouva, kterou podepsali místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09) se zástupci scény.

V sadech Svatopluka Čecha budou vodotrysky, mlžítka a brouzdaliště

Včera v 10:13

Praha 2 zahájila minulý týden stavební práce v sadech Svatopluka Čecha. Výsledkem bude nový vodní prvek v centrální části parku. Vodotrysky a brouzdaliště osvěží návštěvníky už letos, zahájení zkušebního provozu je plánováno během letních prázdnin. V ploše mezi tryskami bude viditelný úryvek...

Středisko volného času Jednička pozve na Island

23. ledna 2022 v 08:15

První cestovatelský večer, v rámci kterého se pokocháte dechberoucími fotografiemi ze země ohně a ledu doprovázenými povídáním o historii a legendách se koná v SVČ Jednička v pondělí 24. ledna od 19 hodin.

Praha 11: U retenční nádrže Hájecká se budou kácet topoly

21. ledna 2022 ve 14:28

Ve dnech 24. ledna až 28. ledna budou Lesy hl. m. Prahy v lokalitě ulice U Přehrady provádět práce spojené s kácením devíti vzrostlých topolů, které rostou na hrázi retenční nádrže R1 Hájecká a svým kořenovým systémem tuto hráz narušují.

Dobrý nápad pro Dvojku. Hlasovat můžete do 6. února

21. ledna 2022 v 10:21

Prvního srpna odstartoval pilotní projekt participativního rozpočtu Prahy 2. Během dvou měsíců občané podali celkem třináct návrhů, do další fáze postoupily celkem čtyři návrhy.

Další články
Nahoru