Dnes Čtvrtek - polojasno 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na Těšnově vznikne pod magistrálou překladiště zboží z dodávek na elektrokola
Plánovaná podoba cyklodepa. Vizualizace: MHMP

Na Těšnově vznikne pod magistrálou překladiště zboží z dodávek na elektrokola

V listopadu má na Těšnově v centru Prahy začít fungovat takzvané mikrodepo, sloužící k překládce zboží z dodávek do kontejnerů a poté na nákladní elektrokola, která je dále rozvezou do podniků v centru metropole. Podle magistrátu je cílem snížit počet nákladních aut, která zajíždějí do historického jádra metropole. Plán vychází z koncepce takzvané city logistiky z dílny Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), která byla schválena letos na jaře.

První pražské nákladní mikrodepo pro překlad zboží z nákladních vozů na nákladní elektrokola vznikne na Těšnově pod magistrálou. Místo měl do konce září od města v pronájmu provozovatel parkoviště.

Příprava mikrodepa začne již tento měsíc, první nákladní elektrokola by pak měla vyjet do ulic v polovině listopadu. V příštím roce bude pilotní projekt pražské city logistiky vyhodnocen a rozhodnuto o jeho budoucnosti.

„V praxi bude projekt fungovat tak, že dopravní společnost doveze nákladním vozem balíčky do těšnovského mikrodepa, odkud budou přeloženy do skladovacích kontejnerů. Z nich pak budou nakládány na dopravní elektrokola a rozváženy ke koncovým zákazníkům. Lokalita je dopravně dobře dostupná, jelikož se nachází pod pražskou magistrálou, má velké kapacity i skvělé napojení přímo do centra města,“ uvedl k výběru lokality náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Inspirovali jsme se zahraniční praxí. Zejména pak berlínským projektem KoMoDo. Cílem celého projektu je zlepšit podmínky jak pro obyvatele Prahy tím, že ulehčíme centru města, tak i samotným zásobovacím společnostem, se kterými město právě teď jedná,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (za TOP 09).
Celý pilotní projekt těšnovského mikrodepa koordinuje společnost ekolo.cz, která má zkušenost s nákladními elektrokoly.

K projektu je skeptický radní pro dopravu Prahy 1 Richard Bureš (ODS). „Dovedete si představit, že vyprané a vyžehlené prádlo pro hotel budou zavážet kola? Nebo že kola zajistí návoz potravin a nápojů pro hotely a restaurace? Anebo snad, že luxusní a drahé zboží obchodů v Pařížské ulici bude dováženo na kolech? Samozřejmě, že takto to nebude! Spíše půjde o jednotlivé balíčky v režimu kurýrních služeb. Nepůjde tedy o ,konec zásobovacích náklaďáků´a ,nejefektivnější způsob zásobování a řešení nákladní dopravy, ´jak to prezentuje hlavní město, ale o vsunutí dalšího dopravního prostředku ke stávajícímu systému zásobování. Nemějme představu, že se rozvoz drobných kusových zásilek jakkoliv pozitivně projeví na snížení počtu zásobovacích aut. Bohužel,“ uvedl.

Regulace zásobování by podle něj musela vypadat úplně jinak. „Praha 1 má řešení připravené. Máme znalosti o logistice zásobování i rozumné návrhy řešení s pozitivním dopadem na ekologii. Rádi budeme na řešení tohoto skutečně závažného problému centra s hlavním městem Prahou spolupracovat,“ dodal.


Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

Včera v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

19. ledna 2021 v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Anketa ukázala, jak se žije v jednotlivých lokalitách Prahy 5

12. ledna 2021 ve 22:30

Radnice Prahy 5 na podzim vyhlásila anketu a díky jejím výsledkům má nyní detailní přehled o tom, co trápí obyvatele v konkrétních místech i jaké změny by v budoucnu uvítali.

Další články
Nahoru