Dnes Sobota - oblacno -7°C
Zítra Neděle - polojasno -10°C
Sobota 16. 1. 2021
Svátek má Ctirad
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na své kulturní, sportovní či společenské akce mohou senioři v Praze 15 žádat o finanční podporu
V Česku žije přes 400 tisíc osmdesátníků. Ilustrační foto: Freeimages.com

Na své kulturní, sportovní či společenské akce mohou senioři v Praze 15 žádat o finanční podporu

V čem spočívá cyklus Senior akademie? Jakým způsobem Praha 15 podporuje nabídku volnočasových aktivit seniorů? Chystají se na území patnácté městské části nějaké změny ve zdravotnictví a v dostupnosti péče? Na tyto a další otázky odpovídal předseda Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Zastupitelstva Prahy 15 Pavel Pešek. 

Praha 15 se aktuálně zapojila do celorepublikového projektu Seniorská obálka, který má pomáhat složkám integrovaného záchranného systému v bytech především u osaměle žijících osob. Jaký zájem o tuto službu je a jakými způsoby o ní budete potenciální zájemce z řad seniorů, ale třeba i matek samoživitelek informovat?
Seniorská obálka je zajímavý projekt a jsem velice rád, že ho v naší městské části máme. Seniorská obálka nebo také I.C.E. (mezinárodní zkratka znamenající „použít v případě nouze", z anglických slov In Case of Emergency, pozn. aut.) vznikla jako výstup z jednání u kulatého stolu Stárneme ve zdraví. U nás jsme tento projekt uvedli v život, protože věříme, že napomůže v krizových situacích, urychlí čas a rozhodování záchranářů při záchraně života.

Záchranné složky jsou o projektu informovány a hledají Seniorskou obálku buď na vnitřní straně vchodových dveří bytu, nebo na ledničce. Díky ředitelce CSOP Praha 15 Monice Válkové, která projekt připravovala a také starostovi Milanu Wenzlovi, který převzal záštitu nad projektem, se v CSOP uskutečnilo slavnostní představení Seniorské obálky. Součástí představení byla tisková konference a kulturní program, kde vystoupila zpěvačka Magda Malá.

seniorska-obalka_1 Aby se Seniorská obálka brzy rozšířila, zejména tam, kde žijí lidé osamoceně, je potřeba veřejnost dobře informovat. V našem případě je to formou informací v časopise Hlasatel, prostřednictvím Mobilního rozhlasu a sociálních sítí. Aktuální informace najdou občané také na webových stránkách MČ Praha 15 a CSOP Praha 15. Informace se díky Poradnímu sboru seniorů dostaly též do Klubů seniorů a dalších spolků, předávají je i sociální pracovnice.

Formulář, do kterého senioři uvádí údaje o svém zdravotním stavu, má univerzální podobu, kterou však mohou jednotlivé samosprávy doplnit o údaje, které si přejí. Měla Praha 15 nějaké požadavky na specifické úpravy či doplnění tiskopisu?
Seniorská obálka se skládá ze dvou částí. První část je určená pro klienta k vyplnění informací o zdravotním stavu, lécích a důležitých kontaktech. Funguje jako semafor, kdy červená značí důležité informace, žlutá doporučující a zelená méně závažné informace k vyplnění. Druhá část karty obsahuje kontakty a telefonní čísla na IZS a dále na Úřad MČ Praha 15, CSOP Praha 15 a tyto kontakty jsme za městskou část upravovali.
Formuláře jsou ke stažení na webu městské části a CSOP Praha 15 nebo osobně k vyzvednutí přímo na Úřadě městské části Praha 15 v podatelně a u pracovnic odboru sociální péče, dále také v klubech seniorů, v komunitních centrech a v CSOP Praha 15. S vyplněním formuláře mohou klientům pomoci přátelé, rodinní příslušníci či sociální pracovnice.

Celý podzim se konají přednášky a konzultace v rámci Senior akademie. Můžete tento cyklus setkání přiblížit?
Senior akademie je speciální studijní program ve formátu celoživotního vzdělávání a je určena především seniorům a zdravotně znevýhodněným spoluobčanům. Přednášky jsou orientovány na témata prevence osobního bezpečí, finanční gramotnosti, nutné obrany, mimořádné události, krizové situace a další.
Přednášky jsou rozloženy do 12 dvouhodinových setkání a dvou exkurzí. Akademie bude zakončena slavnostním obřadem, kdy účastníci obdrží certifikát a drobné dárky.
Těší mě velký zájem seniorů o tuto akci.

Jakým způsobem Praha 15 podporuje nabídku volnočasových aktivit seniorů? Na území městské části působí například organizace Aktivní senioři Praha 15…
Městská část Praha 15 vítá veškeré aktivity seniorů, kteří se nějakým způsobem sdružují, a to většinou ve formě spolků. Na své kulturní, sportovní či společenské akce mohou žádat i o finanční podporu. Je třeba vyplnit jednoduchou žádost, kterou lze stáhnout z webových stránek úřadu. Schválení probíhá ve Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů.

Nyní tento výbor vede předsedkyně Lucie Prinzová a já jsem též členem tohoto výboru a s klidným svědomím mohu říci, že například Aktivní senioři pod vedením paní Jany Topolové s tímto naším výborem spolupracují velice aktivně. Pořádají různé zájezdy, výlety, zájmové kroužky a besedy a také Sportovní hry. Účastní se rádi akcí pořádaných naší městskou částí, kde i vystupují. Rád bych ještě zmínil, že pro naše patnáckové seniory pořádáme pravidelné výlety nejen za kulturou. Například v září letošního roku jsme vyjeli na zámek Loučeň. Kladné ohlasy nás velice potěšily.

Městská část nedávno přizpůsobila své oficiální webové stránky www.praha15.cz potřebám nevidomých a slabozrakých. Máte už nějakou zpětnou vazbu od uživatelů a jsou v plánu nějaká další opatření, která by handicapovaným občanům umožnila komunikaci s úřadem městské části?
Nejsem odborník na webové stránky, to u nás výborně dělají kolegové z IT. Já si u sebe umím představit systémem pokus omyl, tak maximálně vyměnit toner v tiskárně. Ale koho bez nadsázky považuji za odborníky k potřebám nevidomých a slabozrakých či neslyšících a nedoslýchavých, tak to jsou právě ti handicapovaní lidé.

Jako městská část spolupracujeme s Nadačním fondem Českého rozhlasu Světluška, se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR a Tichým světem, kteří nám s některými drobnými nedostatky webu pomáhali. Nyní připravujeme zcela nové webové stránky, které budou přehlednější a komfortnější pro všechny uživatele.

Se Světluškou a Tichým světem naše městská část aktivně spolupracuje a jejich aktivity podporuje. Velice zajímavé byly speciální workshopy pro zaměstnance úřadu s nevidomými a neslyšícími lektory. Úředníci se učili, jak nejlépe spolupracovat, reagovat, pomoci a co nejvíce ulehčit těmto občanům jednání na úřadě.

Mám radost, když se podaří pro handicapované spoluobčany cokoli vylepšit. Tito lidé to mají v životě těžší než my zdraví. A právě na nás zdravých je, jim život alespoň trochu zjednodušit.

Na Veronském náměstí je několik bytů zvláštního určení například pro vozíčkáře. Vše bezbariérové, výtah, velká koupelna, uzpůsobená kuchyňská linka… A pak jdete večer domů z práce a vidíte, jak stařenka s chodítkem pracně zápasí s těžkými vchodovými dveřmi. Slušně jí pozdravíte, dveře podržíte a tím to končí. A pak se vám začnou honit myšlenky a co zítra? Jak si těžkými dveřmi poradí třeba vozíčkář?  A jdete si to vyzkoušet, a to je právě ten impuls a ten moment. A tím se skutečně nyní zabýváme a hledáme řešení.

Z dalších věcí, které se povedla je Taxík Maxík, který pomáhá seniorům s dopravou k lékaři, na nákupy, ale i na jejich společenské aktivity.

Chystají se na území Prahy 15 nějaké změny ve zdravotnictví a v dostupnosti péče?
V Městské části Praha 15 je dostupnost zdravotní péče dobrá. Máme zde například ortopedii, pediatrii, neurologii, oční, ORL, stomatologii a samozřejmě také praktické lékaře, kde se nám v letošním roce podařilo zvýšit jejich počet. Praktického lékaře máme také přímo v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci.

Cítím ale trochu zmatek při změnách v úhradách sériových zdravotnických prostředků. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která vstoupila v účinnost 1. ledna 2019, přináší změny v úhradách zdravotnických pomůcek. Pro lékaře a pacienty nastane hlavní změna 1. prosince 2019. Od tohoto data začínají být sériově vyráběné zdravotnické prostředky hrazeny podle nových pravidel a v nové výši. Budou také úplně nové poukazy a jiný číselník, který bude nově vycházet z Kategorizačního stromu.

V Poradním sboru seniorů, který máme, se snažíme tyto změny vysvětlovat a radit, jak se s touto změnou co nejlépe vypořádat. Lékařům a výdejnám zdravotních pomůcek držím palce, ať to zvládnou.

Není žádným tajemstvím, že naše populace stárne. V České republice žije dnes přes 400 tisíc osmdesátníků a v roce 2030 jich může být i dvojnásobek. Praha 15 na tento jev nechce pohlížet jako na hrozbu, ale jako na přirozený vývoj. Snažíme se tedy myslet do budoucna. V současné době se díky místostarostovi Michalu Fischerovi rozjíždí projekt na zvýšení lůžkové kapacity v Domově se zvláštním režimem.

Je ale také potřeba dávat kvalitní služby už dnešním seniorům a pro nás je to velmi důležité téma. Zkvalitňujeme naše služby v CSOP, například rozšířením kuchyně, opravou terasy či schodiště, úpravou zahrady nebo příjezdových cest. Dle mého názoru jde naše městská část cestou přirozenou a správnou. I my jednou zestárneme a je dobré vidět a vědět, že v Praze 15 se stáří nemusíme bát.


Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

Dnes v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

Včera ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

Včera ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

Včera v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

Včera v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

Včera v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Pomozte svému seniorovi s registrací, vyzývá Praha 10

Včera v 08:13

Praha 10 spustila výzvu ve které na své občany apeluje, aby pomohli příbuzným, sousedům a známým ve věku 80 let a víc, kteří se mohou registrovat na očkování proti covid-19. Vzhledem k tomu, že přihlásit se je možné pouze elektronicky, bude řada z nich potřebovat...

Praha 6 pomáhá seniorům s registrací na očkování

Včera v 06:05

Dnes začínají registrace k očkování proti covid-19 pro osoby starší 80 let. Centrální registrace organizuje ministerstvo zdravotnictví.

Praha 3 spustí registrace na očkování ve Vinohradské nemocnici

14. ledna 2021 v 17:02

Registrace se týká seniorů nad 80 let.

Praha 1 se připravuje na dobrovolné očkování seniorů

14. ledna 2021 v 15:25

Od pátku 15. ledna začíná registrace k dobrovolnému očkování proti nemoci covid-19 pro občany starší 80 let.

Klienti a zaměstnanci domovů pro seniory Praze 10 byli naočkováni

13. ledna 2021 v 08:26

Celkem 146 klientů a 86 pracovníků domovů pro seniory z Prahy 10 již dostalo vakcínu proti koronaviru. 

Další články
Nahoru