dnes
Sobota - zatazeno
1°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - oblacno
6°C
Na své kulturní, sportovní či společenské akce mohou senioři v Praze 15 žádat o finanční podporu
V Česku žije přes 400 tisíc osmdesátníků. Ilustrační foto: Freeimages.com

Na své kulturní, sportovní či společenské akce mohou senioři v Praze 15 žádat o finanční podporu

V čem spočívá cyklus Senior akademie? Jakým způsobem Praha 15 podporuje nabídku volnočasových aktivit seniorů? Chystají se na území patnácté městské části nějaké změny ve zdravotnictví a v dostupnosti péče? Na tyto a další otázky odpovídal předseda Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Zastupitelstva Prahy 15 Pavel Pešek. 

Praha 15 se aktuálně zapojila do celorepublikového projektu Seniorská obálka, který má pomáhat složkám integrovaného záchranného systému v bytech především u osaměle žijících osob. Jaký zájem o tuto službu je a jakými způsoby o ní budete potenciální zájemce z řad seniorů, ale třeba i matek samoživitelek informovat?
Seniorská obálka je zajímavý projekt a jsem velice rád, že ho v naší městské části máme. Seniorská obálka nebo také I.C.E. (mezinárodní zkratka znamenající „použít v případě nouze", z anglických slov In Case of Emergency, pozn. aut.) vznikla jako výstup z jednání u kulatého stolu Stárneme ve zdraví. U nás jsme tento projekt uvedli v život, protože věříme, že napomůže v krizových situacích, urychlí čas a rozhodování záchranářů při záchraně života.

Záchranné složky jsou o projektu informovány a hledají Seniorskou obálku buď na vnitřní straně vchodových dveří bytu, nebo na ledničce. Díky ředitelce CSOP Praha 15 Monice Válkové, která projekt připravovala a také starostovi Milanu Wenzlovi, který převzal záštitu nad projektem, se v CSOP uskutečnilo slavnostní představení Seniorské obálky. Součástí představení byla tisková konference a kulturní program, kde vystoupila zpěvačka Magda Malá.

seniorska-obalka_1 Aby se Seniorská obálka brzy rozšířila, zejména tam, kde žijí lidé osamoceně, je potřeba veřejnost dobře informovat. V našem případě je to formou informací v časopise Hlasatel, prostřednictvím Mobilního rozhlasu a sociálních sítí. Aktuální informace najdou občané také na webových stránkách MČ Praha 15 a CSOP Praha 15. Informace se díky Poradnímu sboru seniorů dostaly též do Klubů seniorů a dalších spolků, předávají je i sociální pracovnice.

Formulář, do kterého senioři uvádí údaje o svém zdravotním stavu, má univerzální podobu, kterou však mohou jednotlivé samosprávy doplnit o údaje, které si přejí. Měla Praha 15 nějaké požadavky na specifické úpravy či doplnění tiskopisu?
Seniorská obálka se skládá ze dvou částí. První část je určená pro klienta k vyplnění informací o zdravotním stavu, lécích a důležitých kontaktech. Funguje jako semafor, kdy červená značí důležité informace, žlutá doporučující a zelená méně závažné informace k vyplnění. Druhá část karty obsahuje kontakty a telefonní čísla na IZS a dále na Úřad MČ Praha 15, CSOP Praha 15 a tyto kontakty jsme za městskou část upravovali.
Formuláře jsou ke stažení na webu městské části a CSOP Praha 15 nebo osobně k vyzvednutí přímo na Úřadě městské části Praha 15 v podatelně a u pracovnic odboru sociální péče, dále také v klubech seniorů, v komunitních centrech a v CSOP Praha 15. S vyplněním formuláře mohou klientům pomoci přátelé, rodinní příslušníci či sociální pracovnice.

Celý podzim se konají přednášky a konzultace v rámci Senior akademie. Můžete tento cyklus setkání přiblížit?
Senior akademie je speciální studijní program ve formátu celoživotního vzdělávání a je určena především seniorům a zdravotně znevýhodněným spoluobčanům. Přednášky jsou orientovány na témata prevence osobního bezpečí, finanční gramotnosti, nutné obrany, mimořádné události, krizové situace a další.
Přednášky jsou rozloženy do 12 dvouhodinových setkání a dvou exkurzí. Akademie bude zakončena slavnostním obřadem, kdy účastníci obdrží certifikát a drobné dárky.
Těší mě velký zájem seniorů o tuto akci.

Jakým způsobem Praha 15 podporuje nabídku volnočasových aktivit seniorů? Na území městské části působí například organizace Aktivní senioři Praha 15…
Městská část Praha 15 vítá veškeré aktivity seniorů, kteří se nějakým způsobem sdružují, a to většinou ve formě spolků. Na své kulturní, sportovní či společenské akce mohou žádat i o finanční podporu. Je třeba vyplnit jednoduchou žádost, kterou lze stáhnout z webových stránek úřadu. Schválení probíhá ve Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů.

Nyní tento výbor vede předsedkyně Lucie Prinzová a já jsem též členem tohoto výboru a s klidným svědomím mohu říci, že například Aktivní senioři pod vedením paní Jany Topolové s tímto naším výborem spolupracují velice aktivně. Pořádají různé zájezdy, výlety, zájmové kroužky a besedy a také Sportovní hry. Účastní se rádi akcí pořádaných naší městskou částí, kde i vystupují. Rád bych ještě zmínil, že pro naše patnáckové seniory pořádáme pravidelné výlety nejen za kulturou. Například v září letošního roku jsme vyjeli na zámek Loučeň. Kladné ohlasy nás velice potěšily.

Městská část nedávno přizpůsobila své oficiální webové stránky www.praha15.cz potřebám nevidomých a slabozrakých. Máte už nějakou zpětnou vazbu od uživatelů a jsou v plánu nějaká další opatření, která by handicapovaným občanům umožnila komunikaci s úřadem městské části?
Nejsem odborník na webové stránky, to u nás výborně dělají kolegové z IT. Já si u sebe umím představit systémem pokus omyl, tak maximálně vyměnit toner v tiskárně. Ale koho bez nadsázky považuji za odborníky k potřebám nevidomých a slabozrakých či neslyšících a nedoslýchavých, tak to jsou právě ti handicapovaní lidé.

Jako městská část spolupracujeme s Nadačním fondem Českého rozhlasu Světluška, se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR a Tichým světem, kteří nám s některými drobnými nedostatky webu pomáhali. Nyní připravujeme zcela nové webové stránky, které budou přehlednější a komfortnější pro všechny uživatele.

Se Světluškou a Tichým světem naše městská část aktivně spolupracuje a jejich aktivity podporuje. Velice zajímavé byly speciální workshopy pro zaměstnance úřadu s nevidomými a neslyšícími lektory. Úředníci se učili, jak nejlépe spolupracovat, reagovat, pomoci a co nejvíce ulehčit těmto občanům jednání na úřadě.

Mám radost, když se podaří pro handicapované spoluobčany cokoli vylepšit. Tito lidé to mají v životě těžší než my zdraví. A právě na nás zdravých je, jim život alespoň trochu zjednodušit.

Na Veronském náměstí je několik bytů zvláštního určení například pro vozíčkáře. Vše bezbariérové, výtah, velká koupelna, uzpůsobená kuchyňská linka… A pak jdete večer domů z práce a vidíte, jak stařenka s chodítkem pracně zápasí s těžkými vchodovými dveřmi. Slušně jí pozdravíte, dveře podržíte a tím to končí. A pak se vám začnou honit myšlenky a co zítra? Jak si těžkými dveřmi poradí třeba vozíčkář?  A jdete si to vyzkoušet, a to je právě ten impuls a ten moment. A tím se skutečně nyní zabýváme a hledáme řešení.

Z dalších věcí, které se povedla je Taxík Maxík, který pomáhá seniorům s dopravou k lékaři, na nákupy, ale i na jejich společenské aktivity.

Chystají se na území Prahy 15 nějaké změny ve zdravotnictví a v dostupnosti péče?
V Městské části Praha 15 je dostupnost zdravotní péče dobrá. Máme zde například ortopedii, pediatrii, neurologii, oční, ORL, stomatologii a samozřejmě také praktické lékaře, kde se nám v letošním roce podařilo zvýšit jejich počet. Praktického lékaře máme také přímo v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci.

Cítím ale trochu zmatek při změnách v úhradách sériových zdravotnických prostředků. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která vstoupila v účinnost 1. ledna 2019, přináší změny v úhradách zdravotnických pomůcek. Pro lékaře a pacienty nastane hlavní změna 1. prosince 2019. Od tohoto data začínají být sériově vyráběné zdravotnické prostředky hrazeny podle nových pravidel a v nové výši. Budou také úplně nové poukazy a jiný číselník, který bude nově vycházet z Kategorizačního stromu.

V Poradním sboru seniorů, který máme, se snažíme tyto změny vysvětlovat a radit, jak se s touto změnou co nejlépe vypořádat. Lékařům a výdejnám zdravotních pomůcek držím palce, ať to zvládnou.

Není žádným tajemstvím, že naše populace stárne. V České republice žije dnes přes 400 tisíc osmdesátníků a v roce 2030 jich může být i dvojnásobek. Praha 15 na tento jev nechce pohlížet jako na hrozbu, ale jako na přirozený vývoj. Snažíme se tedy myslet do budoucna. V současné době se díky místostarostovi Michalu Fischerovi rozjíždí projekt na zvýšení lůžkové kapacity v Domově se zvláštním režimem.

Je ale také potřeba dávat kvalitní služby už dnešním seniorům a pro nás je to velmi důležité téma. Zkvalitňujeme naše služby v CSOP, například rozšířením kuchyně, opravou terasy či schodiště, úpravou zahrady nebo příjezdových cest. Dle mého názoru jde naše městská část cestou přirozenou a správnou. I my jednou zestárneme a je dobré vidět a vědět, že v Praze 15 se stáří nemusíme bát.


Přednáška Martina Zikmunda o existenciální krizi

Dnes v 11:15

První z nové série přednášek v Kaštanu, věnované duševnímu zdraví se koná 29. ledna od 19:30 hodin.

Seniorská obálka v Praze 13

Dnes v 07:13

Radnice zve občany městské části Prahy 13 na další Veřejné projednání, tentokrát na téma Seniorská obálka – informace, účel, distribuce.

Reprezentační ples Prahy 11

Včera v 17:29

Ples Prahy 11 se koná 14. března od 19 hodin v Top Hotelu Praha.

Praha 5 bojuje s graffiti, nátěr si mohou objednat i soukromí majitelé

Včera ve 12:26

Praha 5 se rozhodla bojovat s graffiti prostřednictvím Antigraffiti programu. Program Antigraffiti pátá městská část spustila před třemi lety. Během nich se aplikací takzvaného antigraffiti nátěru podařilo ochránit mnoho fasád objektů ve vlastnictví městské části a nově i fasád domů soukromých...

V Praze 5 pokračují jazykové kurzy

23. ledna 2020 v 19:58

Již od února 2020 se zájemci mohou těšit na pokračování kurzů angličtiny, italštiny, francouzštiny a němčiny.

Praha 5: Sladký život najdete na Andělu

23. ledna 2020 ve 14:57

Ve středu 12. února si přijďte na pěší zónu Anděl hýčkat své chuťové pohárky záplavou cukrovinek, dortů, sladkých pokrmů, nápojů a delikates. Je pro vás připraveno více jak 30 stánků s výběrem čokolád, barevných makronek, sicilských cannoli, belgických pralinek, amerických donuts či britských...

Praha 11 vysadila loni přes 190 stromů, chrání je speciální nátěr

22. ledna 2020 v 16:05

Vedle novinek v podobě letního omezení sečí či instalace zavlažovacích vaků k dřevinám ohroženým suchem vysadila loni Praha 11 na svém území celkem 194 stromů. 

Praha 11 pro seniory: Cyklojízda

22. ledna 2020 v 10:33

Víte, co bylo na dně Hameráku? A proč se nazýval Kupferhammer? Víte, kde se zachovala prvorepubliková kolonie? Kde se natáčel film Obecná škola a co po ní zbylo? Kde byla Čapkova Rafanda?

VFN: Webové stránky jsou vstřícné k potřebám zdravotně postižených

22. ledna 2020 v 10:00

VFN se v posledních měsících intenzivně věnovala zjednodušení a přístupnosti webových stránek nemocnice. Nyní jsou nastaveny tak, aby vycházely vstříc potřebám nejen zrakově postižených nebo jinak handicapovaných lidí, ale třeba i starším spoluobčanům, kteří nemají tolik zkušeností...

Další články
Nahoru