Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na střeše Národního divadla funguje sauna, návštěvníci poslouchají přenos opery či baletu
Národní divadlo pohledem z mostu Legií. Foto(1x): archiv / foto v článku(3x): narodnisauna.cz & Jan Zima

Na střeše Národního divadla funguje sauna, návštěvníci poslouchají přenos opery či baletu

Historie sauny na střeše budovy Národního divadla sahá do roku 1976, od kdy sloužila pro umělce ze „zlaté kapličky“. Loni ji vzkřísili tři přátelé – Stanislav Majer, Miroslav Sládek a Lukáš Otevřel. 

narodni-sauna-02 Noví majitele očistili saunu od nánosu času a citlivě zrekonstruovali. Už samotná cesta do Národní sauny pro vás bude zážitkem. Kdy jindy byste se dostali do pro smrtelníky zapovězené provozní budovy Národního divadla, kde se zastavil čas, a vy se tak můžete kochat brutalistní krásou přelomu sedmdesátých a osmdesátých let? 

Výtah provozní budovy Národního divadla funguje doslova jako stroj času. Když vystoupíte v pátém patře, čekají vás ještě dvě patra po schodech, kdy se můžete nechat fascinovat přehlídkou původních piktogramů, osvětlení, obložení, nábytku i všemožných doplňků včetně klik či zábradlí. 

K nenápadným dveřím Národní sauny se dostanete chodbou, která se pyšní stropem protkaným linií subtilních zářivek. Za těmito dveřmi čeká překvapivě velkorysý prostor o rozměrech 250 metrů čtverečních, který je důmyslně rozdělen a nabízí mnohá zákoutí.  

narodni-sauna-06 Nově vybudovaná finská sauna nad svůj funkční rámec také polahodí oko díky lícujícímu obložení, které na stropě vytváří symbol české vlajky. Podobné souznění s podstatou Národního divadla znázorňuje i bílá neonová instalace ve tvaru dvouocasého lva z dílny Marka Číhala.

Majitelé Stanislav Majer, Miroslav Sládek a Lukáš svěřili snoubení nového se starým do rukou architekta Vítězslava Dandy ze studia Edit! Architects.

Unikátním prvkem, kterým se nemůže honosit žádná jiná sauna na světě, jsou večerní živé audio přenosy oper a baletu Národního divadla díky synchronizovanému zvukovému systému se starou budovou „zlaté kapličky“. 

Národní sauna funguje na systému členských karet. Členské karty se nabíjejí na 10 vstupů bez časového omezení, ale po telefonické domluvě si lze saunu vyzkoušet i bez členství.

narodni-sauna-01 Národní sauna je v provozní budově Národního divadla – Ostrovní 1, Praha 1. Otevřeno je denně v čase 16 až 22.00 hodin. Maximální kapacita sauny je 20 lidí. Více informací je na narodnisauna.cz. Otevřeno bude do konce června, po letní pauze pak zase od září. 

Rezervovat saunu či masáž si lze na telefonním čísle +420 704 909 091.

„Abyste k nám prošli vrátnicí Národního divadla, potřebujete negativní antigen test, který může být maximálně týden starý. Anebo stačí, pokud jste 21 dní od očkovaní či pokud máte potvrzeni o prodělání onemocnění covid-19," uvedl Stanislav Majer. 


Autor: red

Kino v KC Zahrada

Dnes v 07:51

V pondělí 23. května můžete od 19 hodin vidět v KC Zahrada oscarový snímek Drive my car.

420PEOPLE zvou za tajemstvím lidstva i do kabaretu

21. května 2022 v 09:56

Derniéru bude mít 14. června v pražské La Fabrice představení Panthera tanečního souboru 420PEOPLE. To se inspirovalo současným bestsellerem Sapiens, který pojednává o úchvatném i děsivém příběhu lidstva, je plné emocí, a hlavně otázek.

Praha 6: Výstava v Písecké bráně

19. května 2022 v 16:03

V Písecké bráně v Praze 6 můžete najít výstavu snímků ukrajinských fotografů, které vytvořili před vpádem ruské okupační armády.

Čestmír Suška: Věci venku

19. května 2022 ve 12:06

Výstavu Čestmíra Sušky s názvem Věci venku najdete od 27. května do 30. června přímo ve Studiu Bubec. Na výstavě budou k vidění studie a nerealizované projekty, které dosud nebyly veřejnosti přístupné. Vernisáž proběhne 26. května od 18 hodin v prostorách studia...

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

18. května 2022 v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Zítra: Šansony na tvrzi

17. května 2022 v 19:08

Ve středu 18. května zve Praha 11 od 18 hodin na pravidelný Šansonový večer na Chodovskou tvrz.

Vysočanská Nokturna pokračují

17. května 2022 ve 13:21

Čtvrteční hudební podvečery v novém parku Zahrádky ve Vysočanech. Ve čtvrtek 19. května v 18 hodin začíná druhý z cyklu koncertů v Praze 9.

Koncert k oslavě 150. výročí narození Jože Plečnika

17. května 2022 v 08:27

K oslavě 150. výročí narození architekta Jožeho Plečnika pořádá Open House Praha v rámci doprovodného programu 8. ročníku festivalu ve středu 18. května od 20 hodin koncert hudby vybraných Plečnikových současníků v čele se skladbami Josefa Bohuslava Foerstera.

Člověk v soukolí dějin. Na křest knihy zve Praha 5

17. května 2022 v 07:19

Praha 5 slavnostně pokřtí knihu Člověk v soukolí dějin s podtitulem Století městské části Praha 5 v lidských osudech.

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

16. května 2022 ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Další články
Nahoru