Dnes Pondělí - zatazeno 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na stezce uprostřed chmelnic poznáte, proč se Zdeňku Svěrákovi říkalo přítel Bobulka
Chmelařská stezka vede mezi chmelnicemi. Foto (4x): Jan Puci

Na stezce uprostřed chmelnic poznáte, proč se Zdeňku Svěrákovi říkalo přítel Bobulka

Ve Stekníku u Žatce lze navštívit nejen státní zámek a jeho historické zahrady, ale od loňského roku i dvě naučné stezky, které vedou uprostřed chmelnic rozléhajících se kolem této malebné obce.
zamek-steknik

Rokokový zámek Stekník

Na obě stezky se lze vydat od zámku a jsou díky své délce i profilu krajiny nenáročnou procházkou. Historická stezka měří zhruba 2,5 kilometru, na několika zastaveních seznamuje s historií obce i zámku, s místními významnými osobnostmi a památkami.

Jelikož bylo ve Stekníku ve 20. letech minulého století téměř 80 procent obyvatel německé národnosti, po Mnichovské dohodě byl připojen k nacistickému Německu. Po druhé světové válce byla většina německých obyvatel obce násilně odsunuta a obec osídlili volyňští Češi. Díky zachovalé historické zástavbě z 18. století byla obec v roce 1995 prohlášena vesnickou památkovou zónou.

Se Stekníkem je spjato několik osobností. Například Leopold Hennet, který zde byl na začátku 20. století pár let starostou. Významně se podílel na rozvoji pěstování chmele ve Stekníku. Během života zastával celou řadu významných funkcí. V roce 1921 se stal rakouským ministrem zemědělství a lesnictví a později byl pověřen i vedením ministerstva zahraničí. Později zastupoval Rakousko jako velvyslanec v Maďarsku.

Díky agronomovi a dlouholetému vedoucímu účelového hospodářství Stekník Výzkumného ústavu chmelařského Jaroslavu Duškovi mohou dnes návštěvníci obce obdivovat barokní statky na steknické návsi. Dojem sice trochu kazí možnost parkovat přímo před nimi a také vybetonovaná požární nádrž, ale i tak je na co se dívat.  

Dušek nechal už v 60. letech vypracovat první projekty k záchraně barokních statků na návsi a ze zámecké zahrady zachránil některé plastiky, které osadil na brány místních stavení.

Dramatik, scénárista, herec, autor písňových textů a spisovatel Zdeněk Svěrák působil během svého života i jako učitel na žatecké základní škole a na tamním gymnáziu. Studenti mu říkali přítel Bobulka. Za vznikem tohoto nezvyklého označení stál symbol zdejší oblasti – chmel.

Svěrák totiž jezdil se svými žateckými studenty na chmelové brigády do Stekníku a byl s nimi ubytovaný na zámku. Na brigádách nevědomky oslovoval studenty přátelé. Když jim vyprávěl o chmelu, tak říkal, že na něm rostou takové bobulky. Správně to jsou šišky. A tak označení přítel Bobulka bylo na světě.

steknik-pramen

Poutní místo nedaleko zámku

Jedním ze zastavení na Historické stezce kolem Stekníku je poutní místo pár stovek metrů do zámku. Jeho minulost je spojena s údajně zázračnými účinky minerálního pramene, který objevil zámecký kaplan.

Účinkům pramene bylo věnováno několik odborných publikací. Ačkoli má pramen dobrou pověst, jeho současný stav je špatný. Kdo by snad čekal, že se osvěží, bude zklamán.

Na pramenem je ruina osmiboké kamenné kapličky bez střechy, pramen je slabý a není zde vybudován odtok. Navíc je okolí neupravené, už od prvního pohledu se dá tušit, že poutní místo nemá potřebnou péči, kterou by si zasloužilo. I v samotném prameni je nepořádek.

Pramen se přitom řadí mezi takzvané hořké vody, které se používají při léčbě nemocí trávicího a zažívacího ústrojí. Mezi rozpuštěné látky patří železo, hořčík, vápník, sodík a další minerály. Dle různých zdrojů má voda lepší zdravotní účinky než lázeňské prameny. K místnímu prameni se váže pověst z období třicetileté války, kdy měl uzdravit švédské vojáky nakažené tyfem.

ropik-steknik

Chmelařskou stezku v úseku podél Ohře lemují řopíky

Komu po procházce Historickou stezkou a návštěvě zámku zbydou ještě nějaké síly, může se vydat na Chmelařskou stezku. Měří necelých pět kilometrů a vede chmelnicemi severněji od obce.

Nejsou zde klasické informační panely, ale na každém stezky se nachází QR kód, jehož naskenováním se zájemci dostanou na popis jednotlivých bodů. Dozví se tak například, proč je zdejší oblast ideální pro pěstování chmele, jak rostlina šplhá, ale třeba i to, jak exponované nebo nevhodně umístěné chmelnice škodí půdě.


Autor: Jan Puci

ZRUŠENO: Adventní jarmark v Komunitním centru Matky Terezy

15. listopadu 2021 v 18:29 | Aktualizováno 26. listopadu 2021, 18:29

V sobotu 27. listopadu se koná Adventní jarmark v Komunitním centru Matky Terezy.

Miloš Skalka a host. Diskotéka všech dob

15. listopadu 2021 v 09:34

Diskotéka Miloše Skalky se ková ve Švehlově sokolovně v Praze 15.

Evropští loutkáři a nezávislá world music v Paláci Akropolis

13. listopadu 2021 v 05:16

Od 13. do 16. listopadu proběhne v pražském Paláci Akropolis festival plný loutek, divadla a hudby. O program se tradičně postará loutkář Matija Solce, skupina Fekete Seretlek, spolupořádající Studio Damúza a speciální hosté z Izraele, Jordánska, Itálie, Rakouska, Slovinska, a samozřejmě také...

Praha 1: Malostranský candrbál letos bude pohádkový

12. listopadu 2021 v 09:20

Dvanáctý Malostranský candrbál se koná v sobotu 13. listopadu v 19:30 hodin.

Putin lyžuje. Jevištní reportáž v Suchdole

10. listopadu 2021 v 09:35

Divadelní představení Putin lyžuje v neděli 14. listopadu od 17 hodin v Komunitní zahradě v Suchdole.

Drakiáda na kopci Vidoule

8. listopadu 2021 v 11:18

Sobotní dopoledne 13. listopadu bude v Praze 5 patřit drakům. Na Vidouli proběhnou tradiční soutěže o nejlépe létajícího draka a o nejhezčího doma vyrobeného draka.

Svatomartinská slavnost na Jiřáku

8. listopadu 2021 v 08:17

V sobotu 13. listopadu proběhnou na náměstí Jiřího z Poděbrad oslavy svatého Martina, který přinese hudbu, divadlo, tvoření, ochutnávku husích specialit a mladých vín. Akce potrvá od 8 do 19 hodin.

V Letňanech pokračuje veletrh Cannafest

6. listopadu 2021 v 08:16

Ještě dnes a zítra lze navštívit na výstavišti PVA Expo Praha Letňany jedenáctý ročník Mezinárodního veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest.

Strašidelný pohádkový les v Praze 5

1. listopadu 2021 v 18:22

Pro děti od dvou let je v sobotu 6. listopadu připraven Strašidelný pohádkový les. Akce Prahy 5 pod záštitou radního Petra Lachnita začne v 10 hodin u Národopisného muzea v Holečkově ulici.

Husobraní v Praze 5

28. října 2021 v 08:04

Husí stehna, kaldoun, paštika, husí játra, pečená husa, konfitovaná husa, uzená husa, husí burger, husí roláda nebo lokše maštěné husím sádlem.

Oslavte Den Všech svatých po mexicku

28. října 2021 v 07:34

Barevné kostýmy, motivy lebek, veselá hudba a tanec, takové jsou oslavy Dušiček v exotickém Mexiku. Atmosféru tohoto svátku a ochutnávku pro nás neznámých tradic vám přináší Galerie Butovice za podpory Mexické ambasády. 

Sobota bude v zoo patřit gorilám

22. října 2021 v 11:00

V sobotu 23. října si Zoo Praha připomene minulost, představí přítomnost a také budoucnost chovu goril nížinných, ukáže proměny jejich pavilonu a expozic. Přijďte se seznámit s celou gorilí skupinou. Připravena budou také speciální komentovaná setkání a předání enrichmentového prvku pražské gorilí...

Další články
Nahoru