dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Na stezce uprostřed chmelnic poznáte, proč se Zdeňku Svěrákovi říkalo přítel Bobulka
Chmelařská stezka vede mezi chmelnicemi. Foto (4x): Jan Puci

Na stezce uprostřed chmelnic poznáte, proč se Zdeňku Svěrákovi říkalo přítel Bobulka

Ve Stekníku u Žatce lze navštívit nejen státní zámek a jeho historické zahrady, ale od loňského roku i dvě naučné stezky, které vedou uprostřed chmelnic rozléhajících se kolem této malebné obce.
zamek-steknik

Rokokový zámek Stekník

Na obě stezky se lze vydat od zámku a jsou díky své délce i profilu krajiny nenáročnou procházkou. Historická stezka měří zhruba 2,5 kilometru, na několika zastaveních seznamuje s historií obce i zámku, s místními významnými osobnostmi a památkami.

Jelikož bylo ve Stekníku ve 20. letech minulého století téměř 80 procent obyvatel německé národnosti, po Mnichovské dohodě byl připojen k nacistickému Německu. Po druhé světové válce byla většina německých obyvatel obce násilně odsunuta a obec osídlili volyňští Češi. Díky zachovalé historické zástavbě z 18. století byla obec v roce 1995 prohlášena vesnickou památkovou zónou.

Se Stekníkem je spjato několik osobností. Například Leopold Hennet, který zde byl na začátku 20. století pár let starostou. Významně se podílel na rozvoji pěstování chmele ve Stekníku. Během života zastával celou řadu významných funkcí. V roce 1921 se stal rakouským ministrem zemědělství a lesnictví a později byl pověřen i vedením ministerstva zahraničí. Později zastupoval Rakousko jako velvyslanec v Maďarsku.

Díky agronomovi a dlouholetému vedoucímu účelového hospodářství Stekník Výzkumného ústavu chmelařského Jaroslavu Duškovi mohou dnes návštěvníci obce obdivovat barokní statky na steknické návsi. Dojem sice trochu kazí možnost parkovat přímo před nimi a také vybetonovaná požární nádrž, ale i tak je na co se dívat.  

Dušek nechal už v 60. letech vypracovat první projekty k záchraně barokních statků na návsi a ze zámecké zahrady zachránil některé plastiky, které osadil na brány místních stavení.

Dramatik, scénárista, herec, autor písňových textů a spisovatel Zdeněk Svěrák působil během svého života i jako učitel na žatecké základní škole a na tamním gymnáziu. Studenti mu říkali přítel Bobulka. Za vznikem tohoto nezvyklého označení stál symbol zdejší oblasti – chmel.

Svěrák totiž jezdil se svými žateckými studenty na chmelové brigády do Stekníku a byl s nimi ubytovaný na zámku. Na brigádách nevědomky oslovoval studenty přátelé. Když jim vyprávěl o chmelu, tak říkal, že na něm rostou takové bobulky. Správně to jsou šišky. A tak označení přítel Bobulka bylo na světě.

steknik-pramen

Poutní místo nedaleko zámku

Jedním ze zastavení na Historické stezce kolem Stekníku je poutní místo pár stovek metrů do zámku. Jeho minulost je spojena s údajně zázračnými účinky minerálního pramene, který objevil zámecký kaplan.

Účinkům pramene bylo věnováno několik odborných publikací. Ačkoli má pramen dobrou pověst, jeho současný stav je špatný. Kdo by snad čekal, že se osvěží, bude zklamán.

Na pramenem je ruina osmiboké kamenné kapličky bez střechy, pramen je slabý a není zde vybudován odtok. Navíc je okolí neupravené, už od prvního pohledu se dá tušit, že poutní místo nemá potřebnou péči, kterou by si zasloužilo. I v samotném prameni je nepořádek.

Pramen se přitom řadí mezi takzvané hořké vody, které se používají při léčbě nemocí trávicího a zažívacího ústrojí. Mezi rozpuštěné látky patří železo, hořčík, vápník, sodík a další minerály. Dle různých zdrojů má voda lepší zdravotní účinky než lázeňské prameny. K místnímu prameni se váže pověst z období třicetileté války, kdy měl uzdravit švédské vojáky nakažené tyfem.

ropik-steknik

Chmelařskou stezku v úseku podél Ohře lemují řopíky

Komu po procházce Historickou stezkou a návštěvě zámku zbydou ještě nějaké síly, může se vydat na Chmelařskou stezku. Měří necelých pět kilometrů a vede chmelnicemi severněji od obce.

Nejsou zde klasické informační panely, ale na každém stezky se nachází QR kód, jehož naskenováním se zájemci dostanou na popis jednotlivých bodů. Dozví se tak například, proč je zdejší oblast ideální pro pěstování chmele, jak rostlina šplhá, ale třeba i to, jak exponované nebo nevhodně umístěné chmelnice škodí půdě.


Trhy na náplavce v sobotu 17. října

16. října 2020 v 09:36

V sobotu 17. října od 8 hodin můžete na Náplavce nakupovat jako obvykle, jen je potřeba mít roušku, dodržovat rozestupy a dezinfikovat si ruce. Nakoupit můžete ovčí a kozí sýry u farmy Držovice, uzený bůček z masného krámu, kuřata z Pracejovic a také zeleninu – saláty a bylinky, gigantické...

Farmářské trhy na Kulaťáku nabídnou piva i vína

16. října 2020 v 09:27

Trhy se na Kulaťáku konají v sobotu 17. října od 8 hodin. Ke stávajícím platným opatřením organizátoři zrušili posezení v prostorách trhů, tak aby eliminovali riziko nákazy.

Výstava: Salon výtvarníků

9. října 2020 v 07:21

Praha 8 zve na XVI. ročník výstavy Salon výtvarníků do Grabovy vily.

Praha 6 zve: Přijďte na dobré víno, sýry, uzeniny.

7. října 2020 v 09:59

Zábavný program pro děti, historické stánky včetně dobových kostýmů, dobový stan lazebna, kde si můžete nechat vytvořit barevné copánky, malování na obličej, výstava historických šperků a štítů v pátek 9. října od 12 hodin.

Procházka: Umělecky zajímavé náhrobky

7. října 2020 v 08:48

Procházku v sobotu 10. října od 10:30 hodin povede Šárka Těšíková, vstup volný.

ZRUŠENO: Běh Jana Kocourka

6. října 2020 ve 20:25

Praha 15 oznámila na svých stránkách, že dvanáctý ročník Běhu Jana Kocourka je zrušen.

Na Výstavišti změří své síly milovníci koloběžek

5. října 2020 v 17:30

Dvě kola a sílu v nohách. To především potřebují účastníci sportovně-charitativního projektu Koloběžka DEN, který se uskuteční v neděli 11. října na Výstavišti Praha. Charitativního závodu, jehož výtěžek míří do Nadace Jedličkova ústavu, se mohou zúčastnit nejen sportovci ale i rodiny...

Víkend: Dyzajn market Podzim

3. října 2020 v 07:21

Dyzajn market je výběrová prodejní výstava autorské tvorby 180+ lokálních dyzajnérů. Prohlížet i nakupovat můžete originální šperky, oblečení, doplňky, kabelky, batohy, porcelán, dekorace, hračky nebo papírenské zboží. Akce se účastní lokální tvůrci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska...

Na Štvanici proběhne o víkendu Mistrovství ČR ve skateboardingu

2. října 2020 ve 21:00

Hned dva zásadní skateboardové závody proběhnou během nadcházejícího víkendu v Mystic skateparku na Štvanici. V sobotu 3. října vše odstartuje Český skateboardový pohár, na který v neděli 4. října naváže Mistrovství ČR ve skateboardingu. Oba dny se pojedou závody v disciplínách street...

Zítra: Vyšehradský voříšek

2. října 2020 ve 13:05

Vyšehradský voříšek, slavnostní den pro všechny psy, jimž se osud obrátil k lepšímu v sobotu 3. října. Vítáni jsou adoptovaní pejsci z útulků, zachránění z množíren, ale i pejsci bez papírů, jejichž páníčci třeba až později zjistili, že naskočili na špek.

Bezpečné divadlo: Pomezí připravilo speciální audioprocházku Pražskou tržnicí

2. října 2020 v 11:15

Divadelní uskupení Pomezí chystá premiéru audioprocházky Pražskou tržnicí. Diváci budou procházet areálem s tabletem se sluchátky a sami si tak poskládají jedinečnou linii příběhu. Premiéra představení Neviditelná tržnice se odehraje v sobotu 3. října v rámci Dne architektury, reprízy budou na...

Zítra: Trhy na Karlínském náměstí

1. října 2020 ve 22:23

Vzhledem k aktuální situaci rozhodla radnice Prahy 8, že trhy na Karlínském náměstí budou v provozu pouze v pátek.

2020 IFBB Diamond Cup: Světová kulturistická tour je podruhé v Praze

30. září 2020 ve 20:45

Po loňském nultém ročníku se organizátorům povedlo i přes mnoho komplikací opět zorganizovat mezinárodní soutěž ve fitness a kulturistice 2020 IFBB Diamond Cup Prague. Nově pod záštitou Hlavního města Prahy proběhne v neděli 4. října. 

Biojarmark v muzeu

29. září 2020 v 06:21

Farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny v sobotu 3. října na dvorku Národního zemědělského muzea.

Prohlídka barokního zámku Veleslavín

28. září 2020 v 08:52

Unikátní možnost nahlédnout do interiérů a části areálu uzavřeného barokního zámku Veleslavín v pátek 2. října. Součástí zpřístupnění bude výstava dokumentující minulost, současnost a naznačující budoucnost zámku a jeho okolí očima místních obyvatel, odborníků a...

Další články
Nahoru