dnes
Sobota - zatazeno
21°C
zítra
Neděle - polojasno
26°C
pozítří
Pondělí - oblacno
27°C
Na stezce uprostřed chmelnic poznáte, proč se Zdeňku Svěrákovi říkalo přítel Bobulka
Chmelařská stezka vede mezi chmelnicemi. Foto (4x): Jan Puci

Na stezce uprostřed chmelnic poznáte, proč se Zdeňku Svěrákovi říkalo přítel Bobulka

Ve Stekníku u Žatce lze navštívit nejen státní zámek a jeho historické zahrady, ale od loňského roku i dvě naučné stezky, které vedou uprostřed chmelnic rozléhajících se kolem této malebné obce.
zamek-steknik

Rokokový zámek Stekník

Na obě stezky se lze vydat od zámku a jsou díky své délce i profilu krajiny nenáročnou procházkou. Historická stezka měří zhruba 2,5 kilometru, na několika zastaveních seznamuje s historií obce i zámku, s místními významnými osobnostmi a památkami.

Jelikož bylo ve Stekníku ve 20. letech minulého století téměř 80 procent obyvatel německé národnosti, po Mnichovské dohodě byl připojen k nacistickému Německu. Po druhé světové válce byla většina německých obyvatel obce násilně odsunuta a obec osídlili volyňští Češi. Díky zachovalé historické zástavbě z 18. století byla obec v roce 1995 prohlášena vesnickou památkovou zónou.

Se Stekníkem je spjato několik osobností. Například Leopold Hennet, který zde byl na začátku 20. století pár let starostou. Významně se podílel na rozvoji pěstování chmele ve Stekníku. Během života zastával celou řadu významných funkcí. V roce 1921 se stal rakouským ministrem zemědělství a lesnictví a později byl pověřen i vedením ministerstva zahraničí. Později zastupoval Rakousko jako velvyslanec v Maďarsku.

Díky agronomovi a dlouholetému vedoucímu účelového hospodářství Stekník Výzkumného ústavu chmelařského Jaroslavu Duškovi mohou dnes návštěvníci obce obdivovat barokní statky na steknické návsi. Dojem sice trochu kazí možnost parkovat přímo před nimi a také vybetonovaná požární nádrž, ale i tak je na co se dívat.  

Dušek nechal už v 60. letech vypracovat první projekty k záchraně barokních statků na návsi a ze zámecké zahrady zachránil některé plastiky, které osadil na brány místních stavení.

Dramatik, scénárista, herec, autor písňových textů a spisovatel Zdeněk Svěrák působil během svého života i jako učitel na žatecké základní škole a na tamním gymnáziu. Studenti mu říkali přítel Bobulka. Za vznikem tohoto nezvyklého označení stál symbol zdejší oblasti – chmel.

Svěrák totiž jezdil se svými žateckými studenty na chmelové brigády do Stekníku a byl s nimi ubytovaný na zámku. Na brigádách nevědomky oslovoval studenty přátelé. Když jim vyprávěl o chmelu, tak říkal, že na něm rostou takové bobulky. Správně to jsou šišky. A tak označení přítel Bobulka bylo na světě.

steknik-pramen

Poutní místo nedaleko zámku

Jedním ze zastavení na Historické stezce kolem Stekníku je poutní místo pár stovek metrů do zámku. Jeho minulost je spojena s údajně zázračnými účinky minerálního pramene, který objevil zámecký kaplan.

Účinkům pramene bylo věnováno několik odborných publikací. Ačkoli má pramen dobrou pověst, jeho současný stav je špatný. Kdo by snad čekal, že se osvěží, bude zklamán.

Na pramenem je ruina osmiboké kamenné kapličky bez střechy, pramen je slabý a není zde vybudován odtok. Navíc je okolí neupravené, už od prvního pohledu se dá tušit, že poutní místo nemá potřebnou péči, kterou by si zasloužilo. I v samotném prameni je nepořádek.

Pramen se přitom řadí mezi takzvané hořké vody, které se používají při léčbě nemocí trávicího a zažívacího ústrojí. Mezi rozpuštěné látky patří železo, hořčík, vápník, sodík a další minerály. Dle různých zdrojů má voda lepší zdravotní účinky než lázeňské prameny. K místnímu prameni se váže pověst z období třicetileté války, kdy měl uzdravit švédské vojáky nakažené tyfem.

ropik-steknik

Chmelařskou stezku v úseku podél Ohře lemují řopíky

Komu po procházce Historickou stezkou a návštěvě zámku zbydou ještě nějaké síly, může se vydat na Chmelařskou stezku. Měří necelých pět kilometrů a vede chmelnicemi severněji od obce.

Nejsou zde klasické informační panely, ale na každém stezky se nachází QR kód, jehož naskenováním se zájemci dostanou na popis jednotlivých bodů. Dozví se tak například, proč je zdejší oblast ideální pro pěstování chmele, jak rostlina šplhá, ale třeba i to, jak exponované nebo nevhodně umístěné chmelnice škodí půdě.


Sobota: Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

Včera v 16:27

V sobotu 15. srpna uspořádá Úřad vlády ČR další den otevřených dveří. Veřejnosti se od 9 do 17 hodin otevře Lichtenštejnský palác na Kampě.

Výtvarná dílna v Galerii Villa Pellé

Včera v 09:17

Výstava v Galerii Villa Pellé uměleckého dua Juliuse Reichela a Romana Výborného vystupujícího pod pseudonymem Namor Ynrobyv zaujme již svou svéráznou instalací. Expozice si bere do hledáčku míchání skutečnosti a virtuální reality v umění i v životě.

MINT Market v Holešovicích

Včera v 07:11

MINT Market se letos již podruhé vrací do Prahy, kde v sobotu 15. srpna prostory Pražské tržnice v Holešovicích oživí více než sedmdesát stánků s módou, designem, šperky, bio kosmetikou, doplňky a celou řadou originálních autorských výrobků. Akce je bezbariérová, potrvá od 9 do 17 hodin a vstup je...

Vínofest

10. srpna 2020 v 06:14

Možnost ochutnat průřez z vinic z Čech, Moravy a Evropy v pátek 14. a v sobotu 15. srpna. K degustaci budete mít mnoho vzorků a také příležitost ochutnat rozmanitost originální street food nabídky na mnoho způsobů.

Dnes bude otevřena Kramářova vila

8. srpna 2020 v 07:04

Kramářova vila, sídlo prvního československého premiéra Karla Kramáře, dílo významného vídeňského architekta Friedricha Ohmana, slouží od roku 1998 jako rezidence předsedy vlády České republiky. Vila tak pravidelně hostí významné světové státníky a je místem protokolárních přijetí předsedy vlády....

Letní piknik v Praze 8

4. srpna 2020 ve 13:04

V sobotu 8. srpna se na Karlínském náměstí koná Letní piknik party. Živá hudba, posezení v trávě, letní nápoje, grilovaná masa a jiné pochoutky z grilu od 9 do 15 hodin.

Praha 8 zve na Karlín Market, bude stařené maso

3. srpna 2020 v 11:59

Přijďte si nakoupit stařené hovězí maso z vlastního chovu Maso Farmy Lažiště. Stařené maso je křehčí, měkčí a má intenzivní chuť.

Víkend: Dyzajn market Prázdniny

1. srpna 2020 v 06:41

Dyzajn market, výběrová prodejní výstava autorské tvorby, se koná dnes a zítra na Výstavišti Praha Holešovice. Prohlížet i nakupovat můžete spousty originálních šperků, oblečení, doplňků, kabelek a batohů, porcelánu, dekorací, hraček nebo papírenského zboží.

Leperiben - vzpomínková akce na oběti romského holocaustu

29. července 2020 v 07:21

Pietní večer na náměstí Míru s názvem „Leperiben: My nezapomínáme“ připomene v neděli 2. srpna od 18:30 hodin oběti romského holokaustu. V noci z 2. na 3. srpna před 76 lety bylo v Osvětimi zavražděno téměř 3 tisíce Romů. Jednalo se o staré a nemocné, ženy...

Praha 5 zve na Asia food fest

28. července 2020 v 09:31

Koriandr, zázvor, chilli nebo kurkuma provoní Smíchovskou náplavku. Asia food fest otevře své brány návštěvníkům v sobotu 29. srpna.

Letní street food

28. července 2020 v 07:44

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte už v sobotu 1. srpna na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky asijských specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe.

V sobotu se běží Podnuselák

24. července 2020 v 09:37

Podnuselák je tradiční běh, kterým spolek Probuďme Nusle při sportu i nad občerstvením propojuje sousedy napříč čtvrtěmi, věkovými kategoriemi i jazykovými skupinami. 

Květináč, nedělní burza květin a otevřený swap květinových řízků

22. července 2020 v 07:22

Vyměňovat si kytky a povídat si o nich můžete v neděli 26. července od 12 hodin. V MeetFactory se bude swapovat, ale také si budete moct nové květiny a věci potřebné k pěstování jako květináče a knihy koupit, stejně tak jako řezané kytky.

Další články
Nahoru