Na Štědrý den budou bohoslužby s koledami, Rybovou mší a některé mše se přizpůsobí rodinám s dětmi
21. prosince 2018 10:40
Kostele svatého Václava v Nuslích, ve farním kostele svaté Ludmily v Horních Počernicích či v kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Strašnicích si lidé při mši zazpívají koledy, stejně jako v Praze 4 v kostele svaté Anežky České a svatých patronů českých a kostele Panny Marie Královny míru. Na Břevnově ve farní bazilice svaté Markéty zazní koledy v podání chrámového sboru a orchestru.
Ojedinělé nejsou ani půlnoční mše Českou mší vánoční od Jakuba Jana Ryby. Zazní například v kostele svatého Petra na Novém Městě, v Praze 6 ve farním kostele svatého Norberta a farním kostele svatého Matěje, ve smíchovském kostele svatého Václava nebo v Praze 3 v kostele svatého Prokopa na Sladkovského náměstí.
Před zahájením půlnoční bohoslužby potěší návštěvníky v kapitulní bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě varhanní pastorely, které chrám rozezní od 23:30 hodin.
Hlavní město počítá i se zahraničními věřícími. V anglickém jazyce bude mše od 18:00 hodin odsloužena v kostele svatého Tomáše na Malé Straně, ve kterém bude v kapli svaté Barbory od 18:30 mše ve španělštině. Před půlnoční mší, která bude v českém a anglickém jazyce, pak v tomto kostele od 23:30 zazní koledy. V italském jazyce bude mše od 22:00 v kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského na Malé Straně
Kromě tradičních půlnočních bohoslužeb mohou lidé zajít v odpoledních hodinách do některých kostelů, ve kterých se konají mše pro rodiny s dětmi. Rodiny mohou zajít například v 15:00 do kostela svatého Pankráce v Nuslích, v 16:00 do kostela svatého svatého Ignáce na Novém Městě nebo v 16:30 do kostela svatého Jakuba Staršího v Petrovicích.
Přehled pražských bohoslužeb 24. prosince:
Čas |
Kostel |
poznámka ke mši |
15:00 |
sv. Prokopa (Sluneční náměstí, Praha 13) |
pro rodiny s dětmi |
15:00 |
sv. Pankráce (Na Pankráci, Praha 4) |
pro rodiny s dětmi |
15:00 |
Panny Marie Královny míru (Ve Lhotce, Praha 4) |
pro rodiny s dětmi |
15:00 |
Nanebevzetí Panny Marie (Národních hrdinů, Dolní Počernice) |
pro rodiny s dětmi |
15:30 |
sv. Václava (Ústavní ulice, Praha 8) |
|
16:00 |
Panny Marie Královny andělů (Loretánské náměstí, Praha 1) |
zvláště pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Tomáše (Josefská ulice, Praha 1) |
|
16:00 |
sv. Josefa (náměstí Republiky, Praha 1) |
|
16:00 |
Nanebevzetí Panny Marie (Ke Karlovu, Praha 2) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Ignáce (Karlovo náměstí, Praha 2) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
Nejsvětějšího Srdce Páně (náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3) |
|
16:00 |
sv. Prokopa (Sladkovského náměstí, Praha 3) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Prokopa (Školní ulice, Praha 4) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Anežky České a sv. patronů českých (Roztylské náměstí, Praha 4) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Vavřince (Vavřinecká ulice, Praha 5) |
|
16:00 |
sv. Jana Nepomuckého (Nepomucká ulice, Praha 5) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Václava (Štefánikova ulice, Praha 5) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Matěje (U Matěje, Praha 6) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Vojtěcha (Kolejní, Praha 6) |
bohoslužba slova – pro děti |
16:00 |
sv. Václava (Proboštská, Praha 6) |
|
16:00 |
sv. Terezie od Dítěte Ježíše (Kobyliské náměstí, Praha 8) |
pro rodiny s dětmi, s rytmickou hudbou |
16:00 |
sv. Václava (U proseckého kostela, Praha 9) |
|
16:00 |
Neposkvrněného Početí Panny Marie (Ke Strašnické, Praha 10) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
Narození Panny Marie (K prádelně, Praha 10) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
Stětí sv. Jana Křtitele (Domkářská, Praha 15) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
Panny Marie Vítězné (Zbečenská, Praha 17) |
|
16:00 |
sv. Remigia (Cukrovarská, Čakovice) |
bohoslužba slova – pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Jakuba Staršího (Kostelní náměstí, Kunratice) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Cyrila a Metoděje (Nebušická, Nebušice) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
sv. Jakuba Staršího (U Národní galerie, Zbraslav) |
s koledami |
16:00 |
sv. Cyrila a Metoděje (Karlínské náměstí, Praha 8) |
|
16:00 |
sv. Jindřicha a Kunhuty (Jindřišská ulice, Praha 1) |
česky a slovensky |
16:00 |
sv. Vojtěcha (Na Balkáně, Praha 3) |
|
16:00 |
sv. Václava (Vladimírova ulice, Praha 4) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
bazilika sv. Markéty (Markétská, Praha 6) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
Krista Krále (Kolbenova, Praha 9) |
|
16:00 |
sv. Václava (náměstí Svatopluka Čecha, Praha 10) |
pro rodiny s dětmi |
16:00 |
Svaté Rodiny (K šancím, Praha 17) |
pro rodiny s dětmi |
16:30 |
Matky Boží před Týnem (Staroměstské náměstí, Praha 1) |
s Rybovou mší |
16:30 |
sv. Jakuba Staršího (Edisonova, Petrovice) |
pro rodiny s dětmi |
17:00 |
sv. Štěpána (Štěpánská ulice, Praha 2) |
|
17:00 |
Panny Marie Bolestné (Na Slupi, Praha 2) |
|
17:00 |
sv. Jakuba Staršího (Kovářova ulice, Praha 13) |
|
17:00 |
sv. Ludmily (Na Chvalské tvrzi, Praha 20) |
dětská půlnoční – děti zpívají koledy s doprovodem kytary |
17:00 |
Panny Marie Královny míru (Ve Lhotce, Praha 4) |
s Rybovou mší |
18:00 |
sv. Tomáše (Josefská ulice, Praha 1) |
anglicky |
18:30 |
sv. Tomáše – kaple sv. Barbory (Josefská ulice, Praha 1) |
španělsky |
22:00 |
sv, Benedikta (Hradčanské náměstí, Praha 1) |
|
22:00 |
Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského (Karmelitská ulice, Praha 1) |
italsky |
22:00 |
sv. Voršily (Národní, Praha 1) |
s koledami |
22:00 |
sv. Františka z Assisi (Křížovnické náměstí, Praha 1) |
|
22:00 |
sv. Michaela Archanděla (Pod Vyšehradem, Praha 4) |
|
22:00 |
sv. Václava (U proseckého kostela, Praha 9) |
|
22:00 |
sv. Prokopa (Sluneční náměstí, Praha 13) |
|
22:00 |
Stětí sv. Jana Křtitele (Domkářská, Praha 15) |
|
22:00 |
sv. Remigia (Cukrovarská, Čakovice) |
|
22:00 |
Nanebevzetí Panny Marie (Ke znaku, Klánovice) |
|
22:00 |
sv. Anny (Ostromečská ulice, Praha 3) |
s koledami |
22:00 |
sv. Vojtěcha (Zenklova ulice, Praha 8) |
|
22:00 |
Panny Marie pod řetězem (Lázeňská ulice, Praha 1) |
|
22:45 |
sv. Terezie od Dítěte Ježíše (Kobyliské náměstí, Praha 8) |
s koledami |
23:00 |
sv. Kláry (Troja) |
s koledami |
23:55 |
sv. Václava (náměstí Svatopluka Čecha, Praha 10) |
|
24:00 |
sv. Víta, Václava a Vojtěcha (Hrad III. nádvoří, Praha 1) |
celebruje kardinál Dominik Duka |
24:00 |
sv. Tomáše (Josefská ulice, Praha 1) |
česky a anglicky |
24:00 |
Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského (Karmelitská ulice, Praha 1) |
s koledami |
24:00 |
sv. Karla Boromejského (Vlašská ulice, Praha 1) |
|
24:00 |
sv. Vojtěcha (Pštrossova, Praha 1) |
s koledami |
24:00 |
sv. Ducha (U Sv. Ducha, Praha 1) |
|
24:00 |
sv. Havla (Havelská, Praha 1) |
latinsky, chorální |
24:00 |
Nejsvětější Trojice (Trojická ulice, Praha 2) |
|
24:00 |
Nanebevzetí Panny Marie (Ke Karlovu, Praha 2) |
latinsky |
24:00 |
sv. Ignáce (Karlovo náměstí, Praha 2) |
s koledami |
24:00 |
sv. Ludmily (Náměstí Míru, Praha 2) |
|
24:00 |
bazilika sv. Petra a Pavla (Štulcova ulice, Praha 2) |
od 23:30 České varhanní pastorely |
24:00 |
Nejsvětějšího Srdce Páně (náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3) |
|
24:00 |
sv. Prokopa (Sladkovského náměstí, Praha 3) |
s Rybovou mší |
24:00 |
sv. Prokopa (Školní ulice, Praha 4) |
|
24:00 |
Panny Marie Královny míru (Ve Lhotce, Praha 4) |
s koledami |
24:00 |
sv. Anežky České a svatých patronů českých (Roztylské náměstí, Praha 4) |
s koledami |
24:00 |
sv. Filipa a Jakuba (Na Zlíchově, Praha 5) |
|
24:00 |
sv. Jana Nepomuckého (Nepomucká ulice, Praha 5) |
s koledami |
24:00 |
sv. Václava (Štefánikova ulice, Praha 5) |
s Rybovou mší |
24:00 |
sv. Gabriela (Holečkova ulice, Praha 5) |
s koledami |
24:00 |
sv. Matěje (U Matěje, Praha 6) |
s Rybovou mší |
24:00 |
sv. Vojtěcha (Kolejní, Praha 6) |
|
24:00 |
sv. Norberta (Norbertov, Praha 6) |
s Rybovou mší |
24:00 |
sv. Václava (Ústavní ulice, Praha 8) |
|
24:00 |
Neposkvrněnéo Početí Panny Marie (Ke Strašnické, Praha 10) |
s koledami |
24:00 |
Narození Panny Marie (K prádelně, Praha 10) |
|
24:00 |
sv. Jakuba Staršího (Kovářova ulice, Praha 13) |
|
24:00 |
sv. Ludmily (Na Chvalské tvrzi, Praha 20) |
s koledami |
24:00 |
sv. Jakuba Staršího (Kostelní náměstí, Kunratice) |
|
24:00 |
sv. Cyrila a Metoděje (Nebušická, Nebušice) |
|
24:00 |
sv. Jakuba Staršího (Edisonova, Petrovice) |
|
24:00 |
Všech svatých (K Lochkovu, Slivenec) |
|
24:00 |
sv. Prokopa (K Šeberovu, Šeberov) |
|
24:00 |
sv. Jakuba Staršího (U Národní galerie, Zbraslav) |
s chrámovým sborem |
24:00 |
bazilika sv. Markéty (Markétská, Praha 6) |
s chrámovým sborem a orchestrem, s koledami |
24:00 |
sv. Cyrila a Metoděje (Karlínské náměstí, Praha 8) |
|
24:00 |
sv. Petra a Pavla (náměstí sv. Petra a Pavla, Praha 16) |
|
24:00 |
Svaté Rodiny (K šancím, Praha 17) |
|
24:00 |
Nanebevzetí Panny Marie (Národních hrdinů, Dolní Počernice) |
|
24:00 |
sv. Václava (Vladimírova ulice, Praha 4) |
s koledami |
24:00 |
sv. Petra (Biskupská ulice, Praha 1) |
s Rybovou mší |
24:00 |
sv. Ducha (U Sv. Ducha, Praha 1) |
celebruje biskup Václav Malý |
Zdroj: Arcibiskupství pražské