Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na stavbě Dvoreckého mostu začaly práce na jeho nosné konstrukci
Výstavba nového mostu, pohled z podolského břehu. Foto: Metrostav

Na stavbě Dvoreckého mostu začaly práce na jeho nosné konstrukci

Dělníci na stavbě pražského Dvoreckého mostu zahájili práce na jeho nosné konstrukci, začali pokládat takzvanou mostovku. Práce postupují z břehů směrem doprostřed Vltavy. Na dotaz ČTK to uvedl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti).

Dokončeny již jsou mimo jiné pilíře na břehu a část jednoho z pilířů v řece. Stavba 388 metrů dlouhého a 16 metrů širokého mostu, který spojí Prahu 4 a 5, začala loni v září a vyjde téměř na 1,1 miliardy korun. Most, který bude sloužit MHD, pěším a cyklistům a budou po něm moci přejet záchranáři, bude dokončen na podzim 2025.

„Dvorecký most roste vizuálně opravdu každý den výše a je to vidět pro všechny kolemjdoucí. Nyní se stavba posunula do další fáze. Jak na pravém, tak i na levém břehu Vltavy byly zahájeny práce na vlastní mostovce," sdělil Hřib.

Z obou konců mostu, takzvaných mostních opěr, dělníci postupně do středu budují skruže, tedy podpěrné konstrukce, na které je položeno bednění. Také uložili první tuny výztuže mostovky.

Dokončeny mají piloty mostu, hotovy jsou mostní pilíře na obou březích a mostní opěry. „V toku Vltavy se podařilo vypořádat s komplikovanou geologií, a již je dokončena jedna ze dvou jímek pro vybudování pilířů v řece. Druhá je těsně před dokončením," uvedl Hřib.

V době, kdy vznikl plán výstavby mostu, rozhodlo tehdejší vedení města, že na něj nebudou smět auta a bude sloužit pro MHD, pěší a cyklisty. Projet po něm budou smět záchranáři. Most se stane důležitou spojnicí pro tramvaje mezi jihozápadní a jihovýchodní částí Prahy.

Podle loni schváleného plánu rozvoje linek pražské MHD by po něm měly jezdit tramvaje číslo 2 a 20. Rovněž po něm povede trasa části autobusů nyní využívajících Barrandovský most, kde kvůli silné automobilové dopravě často uváznou v kolonách.

Označení Dvorecký pak je provizorní. Hřib v minulosti řekl, že má nést jméno po některé z významných ženských osobností. O konečném pojmenování rozhodnou občané v anketě, vhodná pojmenování připraví magistrátní místopisná komise. Jméno bude vybráno nejpozději do dokončení stavby.

Nejnovějším přemostěním Vltavy přes celou její délku je Štvanická lávka, otevřená letos v červenci. Propojila Holešovice a Karlín a usnadňuje pěším a cyklistům cestu na ostrov Štvanice, je dalším propojením mezi sedmou a osmou městskou částí.

Předtím přibyla nová Trojská lávka, zprovozněná v říjnu 2020. Nahradila původní z roku 1984, která se v prosinci 2017 zřítila. Zatím poslední most, který slouží pro auta, MHD, pěší i cyklisty je Trojský most zprovozněný v roce 2014.


Autor: ČTK

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru