Dnes Pondělí - skorojasno 12°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 20. 5. 2024
Svátek má Zbyšek
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Staroměstskou radnici se vrátily desky připomínající československé legionáře
Deska, za kterou je uložena prsť z bojiště. Foto: MHMP

Na Staroměstskou radnici se vrátily desky připomínající československé legionáře

Na Staroměstskou radnici v Praze 1 se vrátily dvě pamětní desky připomínající československé legionáře. V prostoru za deskami byla uložena prsť z bojišť. Desky včera odhalili pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a předseda Obce legionářské Pavel Budínský.

Desky byly na věž radnice umístěny u příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova, kde legionáři zaznamenali úspěch. Výročí bitvy připadá na sobotu 2. července.

Z radnice město v uplynulých letech sundalo pamětní desku sovětského maršála Ivana Koněva, jejíž text byl podle vedení města tendenční a poplatný komunistické ideologii.

„Desky jsme nechali odborně zrestaurovat. Jsou to historické desky, které tady bývaly dříve. V předstihu před rekonstrukcí byla za desky uložena prsť z osmi bojišť, kde úspěšně působili českoslovenští legionáři," řekl Hřib. Budinský dodal, že umístěním desek byla napravena historická křivda.

Desky jsou z bronzu. První má tvar řeckého kříže a rozměry 60 krát 52,5 centimetru a druhá je obdélníková o rozměrech 77 krát 73 centimetrů. V minulosti byly umístěny nad nynější deskou na památku bojů o Duklu za druhé světové války.

Nově jsou umístěny pod deskou upomínající na bitvu na Dukle a za nimi je prsť z bojišť, a to mimo jiné od Verdunu, Zborova nebo Dobrudži.

Z památky byla kvůli rekonstrukci v roce 2017 sejmuta deska z roku 1946 připomínající podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Vedení města se později rozhodlo ji na místo nevracet kvůli její historické nepřesnosti. To tehdy kritizovalo ruské velvyslanectví.


Autor: ČTK

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Dnes v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

Včera ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

Včera ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

Včera v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

Včera v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

18. května 2024 v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Další články
Nahoru