Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na Staroměstskou radnici se vrátily desky připomínající československé legionáře
Deska, za kterou je uložena prsť z bojiště. Foto: MHMP

Na Staroměstskou radnici se vrátily desky připomínající československé legionáře

Na Staroměstskou radnici v Praze 1 se vrátily dvě pamětní desky připomínající československé legionáře. V prostoru za deskami byla uložena prsť z bojišť. Desky včera odhalili pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a předseda Obce legionářské Pavel Budínský.

Desky byly na věž radnice umístěny u příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova, kde legionáři zaznamenali úspěch. Výročí bitvy připadá na sobotu 2. července.

Z radnice město v uplynulých letech sundalo pamětní desku sovětského maršála Ivana Koněva, jejíž text byl podle vedení města tendenční a poplatný komunistické ideologii.

„Desky jsme nechali odborně zrestaurovat. Jsou to historické desky, které tady bývaly dříve. V předstihu před rekonstrukcí byla za desky uložena prsť z osmi bojišť, kde úspěšně působili českoslovenští legionáři," řekl Hřib. Budinský dodal, že umístěním desek byla napravena historická křivda.

Desky jsou z bronzu. První má tvar řeckého kříže a rozměry 60 krát 52,5 centimetru a druhá je obdélníková o rozměrech 77 krát 73 centimetrů. V minulosti byly umístěny nad nynější deskou na památku bojů o Duklu za druhé světové války.

Nově jsou umístěny pod deskou upomínající na bitvu na Dukle a za nimi je prsť z bojišť, a to mimo jiné od Verdunu, Zborova nebo Dobrudži.

Z památky byla kvůli rekonstrukci v roce 2017 sejmuta deska z roku 1946 připomínající podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Vedení města se později rozhodlo ji na místo nevracet kvůli její historické nepřesnosti. To tehdy kritizovalo ruské velvyslanectví.


Autor: ČTK

Nájemní byty k úpravě vlastním nákladem nabídne Praha 2 v aukci

Včera v 11:50

Praha 2 přichází v oblasti nájemního bydlení s novinkou, prostřednictvím aukce zájemcům nabídne byty určené k úpravě vlastním nákladem. Prvních pět bytových jednotek na Novém Městě a v Nuslích hodlá radnice soutěžit již 19. června.

Další tři nové komunitní kompostéry v Praze 6

Včera v 06:11

Praha 6 společně s organizací Kokoza pokračuje v rozšiřování komunitního kompostování a ke třem kompostérům, které už fungují na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách, nově přibydou další tři.

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

8. června 2023 v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

8. června 2023 v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Další články
Nahoru