Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Staroměstskou radnici se vrátily desky připomínající československé legionáře
Deska, za kterou je uložena prsť z bojiště. Foto: MHMP

Na Staroměstskou radnici se vrátily desky připomínající československé legionáře

Na Staroměstskou radnici v Praze 1 se vrátily dvě pamětní desky připomínající československé legionáře. V prostoru za deskami byla uložena prsť z bojišť. Desky včera odhalili pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a předseda Obce legionářské Pavel Budínský.

Desky byly na věž radnice umístěny u příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova, kde legionáři zaznamenali úspěch. Výročí bitvy připadá na sobotu 2. července.

Z radnice město v uplynulých letech sundalo pamětní desku sovětského maršála Ivana Koněva, jejíž text byl podle vedení města tendenční a poplatný komunistické ideologii.

„Desky jsme nechali odborně zrestaurovat. Jsou to historické desky, které tady bývaly dříve. V předstihu před rekonstrukcí byla za desky uložena prsť z osmi bojišť, kde úspěšně působili českoslovenští legionáři," řekl Hřib. Budinský dodal, že umístěním desek byla napravena historická křivda.

Desky jsou z bronzu. První má tvar řeckého kříže a rozměry 60 krát 52,5 centimetru a druhá je obdélníková o rozměrech 77 krát 73 centimetrů. V minulosti byly umístěny nad nynější deskou na památku bojů o Duklu za druhé světové války.

Nově jsou umístěny pod deskou upomínající na bitvu na Dukle a za nimi je prsť z bojišť, a to mimo jiné od Verdunu, Zborova nebo Dobrudži.

Z památky byla kvůli rekonstrukci v roce 2017 sejmuta deska z roku 1946 připomínající podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Vedení města se později rozhodlo ji na místo nevracet kvůli její historické nepřesnosti. To tehdy kritizovalo ruské velvyslanectví.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru