Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - prehanky-dest 2°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na Staroměstskou radnici se vrátily desky připomínající československé legionáře
Deska, za kterou je uložena prsť z bojiště. Foto: MHMP

Na Staroměstskou radnici se vrátily desky připomínající československé legionáře

Na Staroměstskou radnici v Praze 1 se vrátily dvě pamětní desky připomínající československé legionáře. V prostoru za deskami byla uložena prsť z bojišť. Desky včera odhalili pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a předseda Obce legionářské Pavel Budínský.

Desky byly na věž radnice umístěny u příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova, kde legionáři zaznamenali úspěch. Výročí bitvy připadá na sobotu 2. července.

Z radnice město v uplynulých letech sundalo pamětní desku sovětského maršála Ivana Koněva, jejíž text byl podle vedení města tendenční a poplatný komunistické ideologii.

„Desky jsme nechali odborně zrestaurovat. Jsou to historické desky, které tady bývaly dříve. V předstihu před rekonstrukcí byla za desky uložena prsť z osmi bojišť, kde úspěšně působili českoslovenští legionáři," řekl Hřib. Budinský dodal, že umístěním desek byla napravena historická křivda.

Desky jsou z bronzu. První má tvar řeckého kříže a rozměry 60 krát 52,5 centimetru a druhá je obdélníková o rozměrech 77 krát 73 centimetrů. V minulosti byly umístěny nad nynější deskou na památku bojů o Duklu za druhé světové války.

Nově jsou umístěny pod deskou upomínající na bitvu na Dukle a za nimi je prsť z bojišť, a to mimo jiné od Verdunu, Zborova nebo Dobrudži.

Z památky byla kvůli rekonstrukci v roce 2017 sejmuta deska z roku 1946 připomínající podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Vedení města se později rozhodlo ji na místo nevracet kvůli její historické nepřesnosti. To tehdy kritizovalo ruské velvyslanectví.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru