Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Staroměstskou radnici se mají vrátit dvě desky připomínající legionáře
Nevšední pohled na Staroměstskou radnici. Ilustrační foto: archiv PCT

Na Staroměstskou radnici se mají vrátit dvě desky připomínající legionáře

Na budovu pražské Staroměstské radnice by se měly vrátit dvě desky připomínající československé legionáře. Vyplývá to z dokumentu, který mají v pondělí projednat pražští radní a který má ČTK k dispozici.

Z památky byla kvůli rekonstrukci v roce 2017 sejmuta deska z roku 1946 připomínající podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Vedení města se později rozhodlo ji na místo nevracet kvůli její historické nepřesnosti. To tehdy kritizovalo ruské velvyslanectví.

Desky, které budou na radnici umístěny, jsou z bronzu. První má tvar řeckého kříže a druhá je obdélníková. Nyní jsou obě v depozitáři Muzea hlavního města.

V minulosti byly umístěny nad nynější deskou na památku bojů o Duklu a byla za nimi uložena prsť z bojišť. Desky je nutné před nainstalováním zrekonstruovat.

Deska z roku 1946 připomínala podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Po jejím zrekonstruování ji město uloží do muzea. „Co se týče důvodů, proč se deska nevrátí na Staroměstskou radnici, spočívají v tom, že je historicky nepřesná. V českém textu je zanedbávána role Pražského povstání," řekl v roce 2019 primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ruské velvyslanectví tehdy krok Prahy kritizovalo a označilo za pokus vymazat z paměti část společných dějin. Ambasáda protestovala i proti odstranění sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6.

Tu nechala místní radnice odstranit mj. kvůli kontroverzní roli maršála v dějinách, kdy se například podílel na potlačení maďarského povstání v roce 1956 nebo na vzniku Berlínské zdi.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru