Dnes Pondělí - jasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Staroměstskou radnici se mají vrátit dvě desky připomínající legionáře
Nevšední pohled na Staroměstskou radnici. Ilustrační foto: archiv PCT

Na Staroměstskou radnici se mají vrátit dvě desky připomínající legionáře

Na budovu pražské Staroměstské radnice by se měly vrátit dvě desky připomínající československé legionáře. Vyplývá to z dokumentu, který mají v pondělí projednat pražští radní a který má ČTK k dispozici.

Z památky byla kvůli rekonstrukci v roce 2017 sejmuta deska z roku 1946 připomínající podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Vedení města se později rozhodlo ji na místo nevracet kvůli její historické nepřesnosti. To tehdy kritizovalo ruské velvyslanectví.

Desky, které budou na radnici umístěny, jsou z bronzu. První má tvar řeckého kříže a druhá je obdélníková. Nyní jsou obě v depozitáři Muzea hlavního města.

V minulosti byly umístěny nad nynější deskou na památku bojů o Duklu a byla za nimi uložena prsť z bojišť. Desky je nutné před nainstalováním zrekonstruovat.

Deska z roku 1946 připomínala podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Po jejím zrekonstruování ji město uloží do muzea. „Co se týče důvodů, proč se deska nevrátí na Staroměstskou radnici, spočívají v tom, že je historicky nepřesná. V českém textu je zanedbávána role Pražského povstání," řekl v roce 2019 primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ruské velvyslanectví tehdy krok Prahy kritizovalo a označilo za pokus vymazat z paměti část společných dějin. Ambasáda protestovala i proti odstranění sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6.

Tu nechala místní radnice odstranit mj. kvůli kontroverzní roli maršála v dějinách, kdy se například podílel na potlačení maďarského povstání v roce 1956 nebo na vzniku Berlínské zdi.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru