Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na Staroměstskou radnici se mají vrátit dvě desky připomínající legionáře
Nevšední pohled na Staroměstskou radnici. Ilustrační foto: archiv PCT

Na Staroměstskou radnici se mají vrátit dvě desky připomínající legionáře

Na budovu pražské Staroměstské radnice by se měly vrátit dvě desky připomínající československé legionáře. Vyplývá to z dokumentu, který mají v pondělí projednat pražští radní a který má ČTK k dispozici.

Z památky byla kvůli rekonstrukci v roce 2017 sejmuta deska z roku 1946 připomínající podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Vedení města se později rozhodlo ji na místo nevracet kvůli její historické nepřesnosti. To tehdy kritizovalo ruské velvyslanectví.

Desky, které budou na radnici umístěny, jsou z bronzu. První má tvar řeckého kříže a druhá je obdélníková. Nyní jsou obě v depozitáři Muzea hlavního města.

V minulosti byly umístěny nad nynější deskou na památku bojů o Duklu a byla za nimi uložena prsť z bojišť. Desky je nutné před nainstalováním zrekonstruovat.

Deska z roku 1946 připomínala podíl Rudé armády na osvobození Prahy. Po jejím zrekonstruování ji město uloží do muzea. „Co se týče důvodů, proč se deska nevrátí na Staroměstskou radnici, spočívají v tom, že je historicky nepřesná. V českém textu je zanedbávána role Pražského povstání," řekl v roce 2019 primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ruské velvyslanectví tehdy krok Prahy kritizovalo a označilo za pokus vymazat z paměti část společných dějin. Ambasáda protestovala i proti odstranění sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6.

Tu nechala místní radnice odstranit mj. kvůli kontroverzní roli maršála v dějinách, kdy se například podílel na potlačení maďarského povstání v roce 1956 nebo na vzniku Berlínské zdi.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru