Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na Staroměstském náměstí začínají velikonoční trhy
Zatím naposledy se velikonoční trhy konaly na Staroměstském náměstí v roce 2019. Foto: archiv Taiko

Na Staroměstském náměstí začínají velikonoční trhy

Na Staroměstském náměstí v historickém centru Prahy se dnes otevřou velikonoční trhy. Jejich návštěvníci se mohou těšit na nabídku trhovců, velikonoční výzdobu náměstí a kulturní program. Prodejci budou dekorace nebo tradiční pokrmy nabízet do neděle 24. dubna v čase od 10 do 22 hodin. Velikonoční zboží čeká zájemce i ve stáncích na náměstí Republiky. Informovali o tom zástupci společnosti Taiko, která trhy pořádá. Velikonoční trhy se kvůli covidové pandemii v letech 2020 a 2021 nekonaly.

Už dnes se do centra české metropole vrací největší velikonoční trhy. Na Staroměstském náměstí bylo postaveno pět desítek prodejních stánků. Nechybí typická velikonoční výzdoba, pestrá nabídka trhovců, občerstvení ani vyhlídkový most.

Program se v letošním roce přesune do prostoru kolem bohatě zdobené velikonoční břízy a zábava je připravená i pro děti v tvořivých dílnách. Velikonoční trhy potrvají do 24. dubna.

„Jsme velmi rádi, že Velikonoční trhy budou, vzhledem k tomu, že odešla řada trhovců a také náš rozpočet je velmi napjatý. Návštěvníci si jistě všimnou, že jsou trhy o něco skromnější než obvykle, ale jsme rádi, že se nám podařilo dát dohromady i každodenní program a udržet si důležité prodejce,“ uvedl Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora trhů.

Trhy na Staroměstském náměstí se obléknou do jarních barev a květin. Na vyhlídkovém mostě rozkvetou dvě třešně. Příchod jara budou symbolizovat rozmístěné břízy ve slámě s pentlemi v prostoru náměstí a nazdobené prodejní domky, kde dekoratéři nainstalují girlandy z proutí s jarními květy a pentlemi. Program se odehraje každý den pod bohatě nazdobenou břízou s pentlemi a vajíčky.

V rámci velikonočního programu se vystřídá pět desítek pěveckých a tanečních souborů z Česka i ze zahraničí, doplní je národopisná a folklórní seskupení a vystoupí na šest stovek dětí i dospělých.

„Program bude vždy zaměřený tak, že díky němu nahlédneme do tradic z různých koutů naší země, ale také ze zahraničí, například z Litvy, Rumunska, Bulharska nebo Turecka. Na Staroměstském náměstí se vystřídá také řada pestrých krojů, které různé krajiny symbolizují, určitě to bude barevná podívaná,“ upřesňuje Simona Šteruská, manažerka programu trhů.

Vrcholem programu bude na Velikonoční pondělí akce s názvem „S pomlázkou na ty naše hospodyně“, kde zazní velikonoční melodie, koledy a veselé lidové písně opěvující jaro z oblasti západních Čech.

Návštěvníci trhů uslyší živě pod břízou řadu nástrojů jako jsou klarinety, housle, dudy, kontrabas či niněru, nebo si mohou zatančit přímo s profesionály, kteří je na místě naučí lidové tance.

U tradiční břízy mohou navštívit rodiče s dětmi také dětské dílny, a to vždy o víkendu a na Velikonoční pondělí od 10 do 15 hodin. Obávat se nemusí ani horšího počasí, organizátoři mají vždy připravený také stan.

Každý malý návštěvník si vyrobí v dílnách drobné dekorace jako je například papírový zajíc a velikonoční přání. Děti čeká především vystřihování a skládání z papíru, výroba papírových květin, ale také tvoření z modelíny nebo z přírodních materiálů, jako jsou například sušené květiny a listy rostlin.

Pro nejmenší budou připravené velikonoční omalovánky. Na Velikonoční pondělí pak malování kraslic. Ti nejšikovnější mohou vyhrát některou ze zajímavých cen.

Prodejci nabídnou ve svých stáncích tradiční velikonoční a jarní zboží. K zakoupení bude několik druhů kraslic. Kromě foukaných také dřevěné nebo drátované. Chybět nebude keramika s jarními rostlinami a typickými mláďaty zvířat, nebo ubrusy a dečky s motivy květin.

Z občerstvení budou k míní například perníky, palačinky, boršč, klobásy, plněné knedlíky, bramboráky nebo pražené mandle. Ve třech stáncích se budou po celou dobu trhů střídat také různá charitativní sdružení s prodejem svých výrobků. Prodejní stánky s velikonočním zbožím a pochutinami najdou návštěvníci také na náměstí Republiky, kde je připraveno devatenáct prodejních míst.

Velikonoční trhy se kvůli covidu-19 a souvisejícím vládním opatřením v letech 2020 a 2021 nekonaly. Kvůli vládním nařízením byly loni zrušené i vánoční trhy, které Taiko v Praze každoročně pořádá. Společnost Taiko podle Votruby ztráty za nekonané trhy vyčíslila na 18 milionů korun.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

Včera v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

Včera v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru