Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na Staroměstském náměstí začínají velikonoční trhy
Zatím naposledy se velikonoční trhy konaly na Staroměstském náměstí v roce 2019. Foto: archiv Taiko

Na Staroměstském náměstí začínají velikonoční trhy

Na Staroměstském náměstí v historickém centru Prahy se dnes otevřou velikonoční trhy. Jejich návštěvníci se mohou těšit na nabídku trhovců, velikonoční výzdobu náměstí a kulturní program. Prodejci budou dekorace nebo tradiční pokrmy nabízet do neděle 24. dubna v čase od 10 do 22 hodin. Velikonoční zboží čeká zájemce i ve stáncích na náměstí Republiky. Informovali o tom zástupci společnosti Taiko, která trhy pořádá. Velikonoční trhy se kvůli covidové pandemii v letech 2020 a 2021 nekonaly.

Už dnes se do centra české metropole vrací největší velikonoční trhy. Na Staroměstském náměstí bylo postaveno pět desítek prodejních stánků. Nechybí typická velikonoční výzdoba, pestrá nabídka trhovců, občerstvení ani vyhlídkový most.

Program se v letošním roce přesune do prostoru kolem bohatě zdobené velikonoční břízy a zábava je připravená i pro děti v tvořivých dílnách. Velikonoční trhy potrvají do 24. dubna.

„Jsme velmi rádi, že Velikonoční trhy budou, vzhledem k tomu, že odešla řada trhovců a také náš rozpočet je velmi napjatý. Návštěvníci si jistě všimnou, že jsou trhy o něco skromnější než obvykle, ale jsme rádi, že se nám podařilo dát dohromady i každodenní program a udržet si důležité prodejce,“ uvedl Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora trhů.

Trhy na Staroměstském náměstí se obléknou do jarních barev a květin. Na vyhlídkovém mostě rozkvetou dvě třešně. Příchod jara budou symbolizovat rozmístěné břízy ve slámě s pentlemi v prostoru náměstí a nazdobené prodejní domky, kde dekoratéři nainstalují girlandy z proutí s jarními květy a pentlemi. Program se odehraje každý den pod bohatě nazdobenou břízou s pentlemi a vajíčky.

V rámci velikonočního programu se vystřídá pět desítek pěveckých a tanečních souborů z Česka i ze zahraničí, doplní je národopisná a folklórní seskupení a vystoupí na šest stovek dětí i dospělých.

„Program bude vždy zaměřený tak, že díky němu nahlédneme do tradic z různých koutů naší země, ale také ze zahraničí, například z Litvy, Rumunska, Bulharska nebo Turecka. Na Staroměstském náměstí se vystřídá také řada pestrých krojů, které různé krajiny symbolizují, určitě to bude barevná podívaná,“ upřesňuje Simona Šteruská, manažerka programu trhů.

Vrcholem programu bude na Velikonoční pondělí akce s názvem „S pomlázkou na ty naše hospodyně“, kde zazní velikonoční melodie, koledy a veselé lidové písně opěvující jaro z oblasti západních Čech.

Návštěvníci trhů uslyší živě pod břízou řadu nástrojů jako jsou klarinety, housle, dudy, kontrabas či niněru, nebo si mohou zatančit přímo s profesionály, kteří je na místě naučí lidové tance.

U tradiční břízy mohou navštívit rodiče s dětmi také dětské dílny, a to vždy o víkendu a na Velikonoční pondělí od 10 do 15 hodin. Obávat se nemusí ani horšího počasí, organizátoři mají vždy připravený také stan.

Každý malý návštěvník si vyrobí v dílnách drobné dekorace jako je například papírový zajíc a velikonoční přání. Děti čeká především vystřihování a skládání z papíru, výroba papírových květin, ale také tvoření z modelíny nebo z přírodních materiálů, jako jsou například sušené květiny a listy rostlin.

Pro nejmenší budou připravené velikonoční omalovánky. Na Velikonoční pondělí pak malování kraslic. Ti nejšikovnější mohou vyhrát některou ze zajímavých cen.

Prodejci nabídnou ve svých stáncích tradiční velikonoční a jarní zboží. K zakoupení bude několik druhů kraslic. Kromě foukaných také dřevěné nebo drátované. Chybět nebude keramika s jarními rostlinami a typickými mláďaty zvířat, nebo ubrusy a dečky s motivy květin.

Z občerstvení budou k míní například perníky, palačinky, boršč, klobásy, plněné knedlíky, bramboráky nebo pražené mandle. Ve třech stáncích se budou po celou dobu trhů střídat také různá charitativní sdružení s prodejem svých výrobků. Prodejní stánky s velikonočním zbožím a pochutinami najdou návštěvníci také na náměstí Republiky, kde je připraveno devatenáct prodejních míst.

Velikonoční trhy se kvůli covidu-19 a souvisejícím vládním opatřením v letech 2020 a 2021 nekonaly. Kvůli vládním nařízením byly loni zrušené i vánoční trhy, které Taiko v Praze každoročně pořádá. Společnost Taiko podle Votruby ztráty za nekonané trhy vyčíslila na 18 milionů korun.


Autor: puc

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Dnes v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Dnes v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Dnes v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Dnes v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

Včera v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

Včera v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

Včera ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

2. června 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru