Dnes Středa - skorojasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Staroměstském náměstí začínají velikonoční trhy
Zatím naposledy se velikonoční trhy konaly na Staroměstském náměstí v roce 2019. Foto: archiv Taiko

Na Staroměstském náměstí začínají velikonoční trhy

Na Staroměstském náměstí v historickém centru Prahy se dnes otevřou velikonoční trhy. Jejich návštěvníci se mohou těšit na nabídku trhovců, velikonoční výzdobu náměstí a kulturní program. Prodejci budou dekorace nebo tradiční pokrmy nabízet do neděle 24. dubna v čase od 10 do 22 hodin. Velikonoční zboží čeká zájemce i ve stáncích na náměstí Republiky. Informovali o tom zástupci společnosti Taiko, která trhy pořádá. Velikonoční trhy se kvůli covidové pandemii v letech 2020 a 2021 nekonaly.

Už dnes se do centra české metropole vrací největší velikonoční trhy. Na Staroměstském náměstí bylo postaveno pět desítek prodejních stánků. Nechybí typická velikonoční výzdoba, pestrá nabídka trhovců, občerstvení ani vyhlídkový most.

Program se v letošním roce přesune do prostoru kolem bohatě zdobené velikonoční břízy a zábava je připravená i pro děti v tvořivých dílnách. Velikonoční trhy potrvají do 24. dubna.

„Jsme velmi rádi, že Velikonoční trhy budou, vzhledem k tomu, že odešla řada trhovců a také náš rozpočet je velmi napjatý. Návštěvníci si jistě všimnou, že jsou trhy o něco skromnější než obvykle, ale jsme rádi, že se nám podařilo dát dohromady i každodenní program a udržet si důležité prodejce,“ uvedl Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora trhů.

Trhy na Staroměstském náměstí se obléknou do jarních barev a květin. Na vyhlídkovém mostě rozkvetou dvě třešně. Příchod jara budou symbolizovat rozmístěné břízy ve slámě s pentlemi v prostoru náměstí a nazdobené prodejní domky, kde dekoratéři nainstalují girlandy z proutí s jarními květy a pentlemi. Program se odehraje každý den pod bohatě nazdobenou břízou s pentlemi a vajíčky.

V rámci velikonočního programu se vystřídá pět desítek pěveckých a tanečních souborů z Česka i ze zahraničí, doplní je národopisná a folklórní seskupení a vystoupí na šest stovek dětí i dospělých.

„Program bude vždy zaměřený tak, že díky němu nahlédneme do tradic z různých koutů naší země, ale také ze zahraničí, například z Litvy, Rumunska, Bulharska nebo Turecka. Na Staroměstském náměstí se vystřídá také řada pestrých krojů, které různé krajiny symbolizují, určitě to bude barevná podívaná,“ upřesňuje Simona Šteruská, manažerka programu trhů.

Vrcholem programu bude na Velikonoční pondělí akce s názvem „S pomlázkou na ty naše hospodyně“, kde zazní velikonoční melodie, koledy a veselé lidové písně opěvující jaro z oblasti západních Čech.

Návštěvníci trhů uslyší živě pod břízou řadu nástrojů jako jsou klarinety, housle, dudy, kontrabas či niněru, nebo si mohou zatančit přímo s profesionály, kteří je na místě naučí lidové tance.

U tradiční břízy mohou navštívit rodiče s dětmi také dětské dílny, a to vždy o víkendu a na Velikonoční pondělí od 10 do 15 hodin. Obávat se nemusí ani horšího počasí, organizátoři mají vždy připravený také stan.

Každý malý návštěvník si vyrobí v dílnách drobné dekorace jako je například papírový zajíc a velikonoční přání. Děti čeká především vystřihování a skládání z papíru, výroba papírových květin, ale také tvoření z modelíny nebo z přírodních materiálů, jako jsou například sušené květiny a listy rostlin.

Pro nejmenší budou připravené velikonoční omalovánky. Na Velikonoční pondělí pak malování kraslic. Ti nejšikovnější mohou vyhrát některou ze zajímavých cen.

Prodejci nabídnou ve svých stáncích tradiční velikonoční a jarní zboží. K zakoupení bude několik druhů kraslic. Kromě foukaných také dřevěné nebo drátované. Chybět nebude keramika s jarními rostlinami a typickými mláďaty zvířat, nebo ubrusy a dečky s motivy květin.

Z občerstvení budou k míní například perníky, palačinky, boršč, klobásy, plněné knedlíky, bramboráky nebo pražené mandle. Ve třech stáncích se budou po celou dobu trhů střídat také různá charitativní sdružení s prodejem svých výrobků. Prodejní stánky s velikonočním zbožím a pochutinami najdou návštěvníci také na náměstí Republiky, kde je připraveno devatenáct prodejních míst.

Velikonoční trhy se kvůli covidu-19 a souvisejícím vládním opatřením v letech 2020 a 2021 nekonaly. Kvůli vládním nařízením byly loni zrušené i vánoční trhy, které Taiko v Praze každoročně pořádá. Společnost Taiko podle Votruby ztráty za nekonané trhy vyčíslila na 18 milionů korun.


Autor: puc

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

Včera v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

Včera v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Letenský muzejní den

Včera v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Včera v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Včera v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Včera v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Včera v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

16. května 2022 v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

16. května 2022 v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Další články
Nahoru