dnes
Pondělí - skorojasno
-1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Pražská politika

Na Staroměstském náměstí se utkají machři

Částkou ve výši jeden milion korun hodlá městská rada podpořit devátý ročník projektu celostátního setkání učňovské mládeže Machři roku, které se bude v září vůbec poprvé konat v hlavním městě. 

O příspěvku bude v červnu definitivně rozhodovat pražské zastupitelstvo. Na Staroměstském náměstí dostane více než sto škol z celé republiky možnost prezentovat své obory a poměřit dovednosti svých žáků ve vybraných řemeslech.

Projekt celostátního setkání učňovské mládeže, jehož účelem je popularizovat, zviditelnit a zlepšit celospolečenské renomé českého odborného školství, v sobě spojuje velké množství vzájemně provázaných aktivit. Ty mají zejména zlepšit stav a podmínky v tomto segmentu školství. Centrálním bodem projektu je pak celostátní setkání učňů, učňovských zařízení a celé řady dalších subjektů včetně odborných cechů.

Nejdůležitější součástí akce jsou soutěže o tituly Machři roku. Těch se každoročně zúčastní více než sedmdesát škol, jež se utkávají ve čtyřech vybraných oborech. Soutěží se mohou bez omezení účastnit ty školy, které daný obor, ať už zakončený maturitou či výučním listem, vyučují.

Výherce získá vedle uznání rovněž finanční odměnu, která činí na tým padesát tisíc korun. Z této výhry náleží patnáct tisíc korun soutěžnímu týmu a zbytek samotné škole, která se významnou měrou zasloužila o úspěch svých žáků.

Součástí celostátního setkání učňovské mládeže je také jarmark řemesel, který umožňuje jednotlivým školám z celé republiky prezentovat jimi vyučované obory a úspěchy jejich studentů. Prezentace škol je pojata interaktivně, návštěvníci si tak mohou jednotlivá řemesla vyzkoušet přímo u stánků a ověřit tak svoji zručnost.

V rámci setkání je též věnován velký prostor prezentaci nejnovějších technologií a postupů, které se zavádějí v jednotlivých řemeslech. To pomůže nejen samotným učňům, ale rovněž široké veřejnosti, která tak může poznat, že řemeslo již dávno nepředstavuje náročnou manuální práci bez technologických vymožeností a náležité odměny.

Příspěvek hlavního města Prahy pomůže v případě jeho schválení pražským zastupitelstvem pokrýt náklady, které organizátoři vynakládají mimo jiné na ubytování účastníků či na materiál pro přibližně devadesát soutěžních týmů.


Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Piráti zvolili za svého pražského lídra Zdeňka Hřiba

1. března 2018 v 19:04

Vítězem vnitrostranického hlasování pirátů o post lídra pirátské kandidátky pro Magistrát hlavního města Prahy se stal MUDr. Zdeněk Hřib. Ve druhém kole hlasování získal 54 % hlasů a porazil protikandidáta Daniela Mazura.

Další články
Nahoru