dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská politika

Na Staroměstském náměstí se utkají machři

Částkou ve výši jeden milion korun hodlá městská rada podpořit devátý ročník projektu celostátního setkání učňovské mládeže Machři roku, které se bude v září vůbec poprvé konat v hlavním městě. 

O příspěvku bude v červnu definitivně rozhodovat pražské zastupitelstvo. Na Staroměstském náměstí dostane více než sto škol z celé republiky možnost prezentovat své obory a poměřit dovednosti svých žáků ve vybraných řemeslech.

Projekt celostátního setkání učňovské mládeže, jehož účelem je popularizovat, zviditelnit a zlepšit celospolečenské renomé českého odborného školství, v sobě spojuje velké množství vzájemně provázaných aktivit. Ty mají zejména zlepšit stav a podmínky v tomto segmentu školství. Centrálním bodem projektu je pak celostátní setkání učňů, učňovských zařízení a celé řady dalších subjektů včetně odborných cechů.

Nejdůležitější součástí akce jsou soutěže o tituly Machři roku. Těch se každoročně zúčastní více než sedmdesát škol, jež se utkávají ve čtyřech vybraných oborech. Soutěží se mohou bez omezení účastnit ty školy, které daný obor, ať už zakončený maturitou či výučním listem, vyučují.

Výherce získá vedle uznání rovněž finanční odměnu, která činí na tým padesát tisíc korun. Z této výhry náleží patnáct tisíc korun soutěžnímu týmu a zbytek samotné škole, která se významnou měrou zasloužila o úspěch svých žáků.

Součástí celostátního setkání učňovské mládeže je také jarmark řemesel, který umožňuje jednotlivým školám z celé republiky prezentovat jimi vyučované obory a úspěchy jejich studentů. Prezentace škol je pojata interaktivně, návštěvníci si tak mohou jednotlivá řemesla vyzkoušet přímo u stánků a ověřit tak svoji zručnost.

V rámci setkání je též věnován velký prostor prezentaci nejnovějších technologií a postupů, které se zavádějí v jednotlivých řemeslech. To pomůže nejen samotným učňům, ale rovněž široké veřejnosti, která tak může poznat, že řemeslo již dávno nepředstavuje náročnou manuální práci bez technologických vymožeností a náležité odměny.

Příspěvek hlavního města Prahy pomůže v případě jeho schválení pražským zastupitelstvem pokrýt náklady, které organizátoři vynakládají mimo jiné na ubytování účastníků či na materiál pro přibližně devadesát soutěžních týmů.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru