dnes
Pondělí - skorojasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Na Staroměstském náměstí se rozsvítí vánoční strom, začnou největší trhy v Česku
Trhy na Staroměstském náměstí. Ilustrační foto: Taiko

Na Staroměstském náměstí se rozsvítí vánoční strom, začnou největší trhy v Česku

Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes vpodvečer rozsvítí dvacetimetrový vánoční strom. Slavnostní rozsvícení je připraveno na 17 hodin za účasti herečky a představitelky Popelky z pohádky Tři oříšky pro Popelku Libuše Šafránkové. Oficiálně tak začnou vánoční trhy, které jsou podle pořadatelů největší v Česku.

Vánoční smrk letos pochází z Ratají nad Sázavou na Kutnohorsku. Pokácen byl v tamním parku, který bude městys opravovat. Do Prahy strom v noci na úterý přivezl speciální tahač, organizátoři ho poté čtyři dny zdobili.

Strom bude tentokrát oděný do červené a zlaté barvy. Ústředním tématem jeho letošní výzdoby je motto „Zastavte se v čase“. „Symbolem času je právě Staroměstský orloj, a tak jsme se i my inspirovali mechanikou orloje, ciferníku či hodin. Tyto náměty se objeví v několika provedeních na ozdobách nejen na stromě, ale i na všech prodejních domcích,“ uvádí Vlastimil Jakubec, zástupce firmy S.O.S. – DEKORACE, která připravuje osvětlení a ozdoby pro vánoční trhy.

Kulaté dekorace znázorňují kromě příslušné události v české historii také její letopočet. Tématem dvaceti motivů je například otevření Národního divadla, stavba Karlova mostu či příchod Cyrila a Metoděje. Strom navíc zkrášlí 400 klasických kulatých ozdob různých velikostí, 90 ozubených koleček a 40 kusů světelných motivů cibulových hodin. O světelný efekt se postará 300 blesků a 72 000 LED diod.

Speciálním prvkem bude 50 kusů ciferníků orloje s přísvitem vytvořených technologií tzv. polopropustných zrcadel. Ta při pohledu z různých stran vytvářejí efekt tunelu vedoucího do nekonečna.

Opatření kvůli rozsvícení stromu

vanocni-strom-pro-prahu-nahled

Smrk pro Prahu

Staroměstské náměstí bude dnes pro vjezd (s výjimkou vozidel Integrovaného záchranného systému) v době od 16 do 20 hodin uzavřeno. V uvedené době bude platit zákaz vjezdu vozidel z Pařížské ulice na Staroměstské náměstí, uzavřena bude Melantrichova ulice (od ul. Kožné), Železná ulice (od ul. Havelské).

Dopravní omezení se podle situace mohou dotknout i dalších komunikací v okolí Staroměstského náměstí. Přímo na náměstí bude připravena zdravotnická záchranná služba a hasičský dohled. Na bezpečnost návštěvníků na náměstí i v jeho okolí budou dohlížet strážníci a policisté.


Další články
Nahoru