Dnes Sobota - prehanky-dest 22°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Staroměstském náměstí se bude snídat u půl kilometru dlouhého stolu
Akce Stůl ve středu naváže na podobné setkání, které se uskutečnilo před dvěma lety na Karlově mostě. Foto: Archiv Piána na ulici

Na Staroměstském náměstí se bude snídat u půl kilometru dlouhého stolu

Po prostřeném Karlově mostě v roce 2020 chystají kavárník Ondřej Kobza a spolek Piána na ulici další komunitní událost. Akce s názvem „Stůl ve středu" bude otevřenou sousedskou slavností. Uprostřed Staroměstského náměstí se ve středu 29. června od 6 hodin ráno rozprostře dlouhý kruhový stůl, u kterého bude možné posedět do 10 hodin. „Vítán bude každý, kdo přinese občerstvení pro sebe i ostatní,“ uvedl Kobza.  

Fotografie půl kilometru dlouhého prostřeného stolu na Karlově mostě obletěly v červnu 2020 svět. O spontánní akci referovala největší tuzemská i zahraniční média. A to jak pozitivně, tak negativně. Kromě pochvalných referencí vyzdvihujících originalitu akce, na kterou dorazily stovky lidí, se objevila i kritika, že akce přispěla k šíření covidu-19. Byla totiž prezentována jako oslava konce covidové pandemie, nicméně v době konání organizátoři netušili, že se dostaví další a silnější vlny. 

Na akci z roku 2020 se letos hlavní organizátor Ondřej Kobza rozhodl navázat dalším prostřeným stolem, tentokrát na Staroměstském náměstí. „Stůl je velmi silný symbol. Spojuje lidi, spojuje prostor, spojuje lidi s prostorem,” uvedl Kobza. 

Prostor Staroměstského náměstí zvolil z několika důvodů. „Jde o jedno z nejvýznamnějších míst našich dějin. Proběhla zde poprava 27 českých pánů, komunisté zde ohlásili vítězný únor, po Sametové revoluci se tu rozezněla Má vlast dirigovaná panem Kubelíkem, slavilo se zde Nagano. Přesto, když člověk dnes na Staroměstské náměstí zavítá, nic z tohoto silného ducha místa necítí,” popsal Kobza.

„Lidé přitom mají ještě v živé paměti doby, kdy se na Staromáku potkávali cestou do školy, práce, na nákup a povídali si, v okolí byly školy, jídelny, obchůdky a noční kavárny. Komunitní rozměr Staroměstského náměstí postupně zmizel a my bychom ho chtěli opět oživit,” sdělil Kobza. 

Registrace zdarma, jídlo pro sebe i druhé 

Ve středu 29. června od šesté hodiny ranní bude na Pražany i přespolní návštěvníky čekat zhruba půl kilometru dlouhý, bíle prostřený kruhový stůl. „Přijít může kdokoliv. Podmínkou je, že přinese něco ke stolu – pro sebe i ostatní. Může koupit ve večerce ovoce nebo napéct bábovku. To záleží na každém,” řekl Kobza.

Z organizačních důvodů spouští registrační systém, kam se mohou lidé zdarma přihlásit. „Abychom lidem pojistili jejich místa, mohou se zdarma registrovat na na https://goout.net/cs/stul-ve-stredu/szkfvrt/. Kdo to nestihne, ať přijde i tak. Nějak se snad všichni vejdou. Ale registrace je jistější,” doplnil pražský kavárník.

Červnový Stůl ve středu by podle Kobzy přitom neměl být ojedinělou akcí. „Rádi bychom podobný dlouhý stůl organizovali každý rok. Pokaždé někde jinde. Abychom tím poukázali na místa, jejichž potenciál zůstává skrytý a nenaplněný,” dodal.  


Autor: puc

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Praha 4 zavlažuje trávníky

22. června 2022 ve 20:03

Radnice Prahy 4 pořídila v loňském roce závlahy travních porostů do pěti svých revitalizovaných parků. Jedná se o parky na Zeleném pruhu, zahrada Jeremenkova, parku Halasova, na Roztylské náměstí a do parku před ZŠ Jižní na Spořilově.

Festival sportu pro Dvojku nabídne řadu sportovních disciplín

22. června 2022 v 17:33

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 23. června od 10 do 17 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

V Praze 13 testovali paměť

22. června 2022 v 15:30

Praha 13 díky spolupráci s Českou alzheimerovskou společností opět pořádala měření paměti obyvatel třináctky starší 40 let. Měření se díky velkému zájmu uskutečnilo ve dvou dnech přímo v budově radnice.

Praha 11: Zahradní slavnost

22. června 2022 v 07:54

Zahradní slavnost v ZŠ Ke Kateřinkám se koná v úterý 28. června od 17 hodin.

Další články
Nahoru