Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na Staroměstském náměstí se bude snídat u půl kilometru dlouhého stolu
Akce Stůl ve středu naváže na podobné setkání, které se uskutečnilo před dvěma lety na Karlově mostě. Foto: Archiv Piána na ulici

Na Staroměstském náměstí se bude snídat u půl kilometru dlouhého stolu

Po prostřeném Karlově mostě v roce 2020 chystají kavárník Ondřej Kobza a spolek Piána na ulici další komunitní událost. Akce s názvem „Stůl ve středu" bude otevřenou sousedskou slavností. Uprostřed Staroměstského náměstí se ve středu 29. června od 6 hodin ráno rozprostře dlouhý kruhový stůl, u kterého bude možné posedět do 10 hodin. „Vítán bude každý, kdo přinese občerstvení pro sebe i ostatní,“ uvedl Kobza.  

Fotografie půl kilometru dlouhého prostřeného stolu na Karlově mostě obletěly v červnu 2020 svět. O spontánní akci referovala největší tuzemská i zahraniční média. A to jak pozitivně, tak negativně. Kromě pochvalných referencí vyzdvihujících originalitu akce, na kterou dorazily stovky lidí, se objevila i kritika, že akce přispěla k šíření covidu-19. Byla totiž prezentována jako oslava konce covidové pandemie, nicméně v době konání organizátoři netušili, že se dostaví další a silnější vlny. 

Na akci z roku 2020 se letos hlavní organizátor Ondřej Kobza rozhodl navázat dalším prostřeným stolem, tentokrát na Staroměstském náměstí. „Stůl je velmi silný symbol. Spojuje lidi, spojuje prostor, spojuje lidi s prostorem,” uvedl Kobza. 

Prostor Staroměstského náměstí zvolil z několika důvodů. „Jde o jedno z nejvýznamnějších míst našich dějin. Proběhla zde poprava 27 českých pánů, komunisté zde ohlásili vítězný únor, po Sametové revoluci se tu rozezněla Má vlast dirigovaná panem Kubelíkem, slavilo se zde Nagano. Přesto, když člověk dnes na Staroměstské náměstí zavítá, nic z tohoto silného ducha místa necítí,” popsal Kobza.

„Lidé přitom mají ještě v živé paměti doby, kdy se na Staromáku potkávali cestou do školy, práce, na nákup a povídali si, v okolí byly školy, jídelny, obchůdky a noční kavárny. Komunitní rozměr Staroměstského náměstí postupně zmizel a my bychom ho chtěli opět oživit,” sdělil Kobza. 

Registrace zdarma, jídlo pro sebe i druhé 

Ve středu 29. června od šesté hodiny ranní bude na Pražany i přespolní návštěvníky čekat zhruba půl kilometru dlouhý, bíle prostřený kruhový stůl. „Přijít může kdokoliv. Podmínkou je, že přinese něco ke stolu – pro sebe i ostatní. Může koupit ve večerce ovoce nebo napéct bábovku. To záleží na každém,” řekl Kobza.

Z organizačních důvodů spouští registrační systém, kam se mohou lidé zdarma přihlásit. „Abychom lidem pojistili jejich místa, mohou se zdarma registrovat na na https://goout.net/cs/stul-ve-stredu/szkfvrt/. Kdo to nestihne, ať přijde i tak. Nějak se snad všichni vejdou. Ale registrace je jistější,” doplnil pražský kavárník.

Červnový Stůl ve středu by podle Kobzy přitom neměl být ojedinělou akcí. „Rádi bychom podobný dlouhý stůl organizovali každý rok. Pokaždé někde jinde. Abychom tím poukázali na místa, jejichž potenciál zůstává skrytý a nenaplněný,” dodal.  


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru