Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Staroměstském náměstí je v parku za radnicí jeho model pro nevidomé
Hmatový model Staroměstského náměstí. Foto: Greta Konečná Blumajerová

Na Staroměstském náměstí je v parku za radnicí jeho model pro nevidomé

Ode čtvrtka mohou lidé v parku na Staroměstském náměstí v Praze vidět haptický, tedy hmatový, model Staroměstského náměstí. Znázorňuje radnici s orlojem, tři kostely a 200 domů v okolí. Určený je zejména pro nevidomé lidi. Veřejnosti ho představila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) a také organizace Rotary klub, která umístění modelu s městskou částí zrealizovala.

Projekt „Dotkni se pražské historie” přináší již podruhé příležitost pro osoby se zrakovým postižením i bez něj, aby se dotkly a prozkoumaly nejvýznamnější památky Prahy hmatem.

Na Staroměstském náměstí je k dispozici nový haptický model, který si návštěvníci budou moci prohlédnout i rukama. Model v měřítku 1:330 obsahuje tři kostely, radnici s orlojem a další charakteristické budovy Staroměstského náměstí. Bronzový model budov a ulic, které tvoří Staroměstské náměstí, má sloužit zejména nevidomým, aby si zmenšeniny budov mohli osahat. Cílem je podle Radoměřské umožnit osobám se zrakovým postižením prohlédnout si významné památky, které ostatní lidé vidí každý den.

Jde o druhý úspěšný projekt Rotary klubu Praha City, díky kterému mohou návštěvníci Prahy hmatově prozkoumat její historické skvosty. První model, instalovaný v roce 2021 na špici Slovanského ostrova a identický v Lobkowiczkém paláci v areálu Hradčan, umožňuje nejenom nevidomým a slabozrakým, ale i všem návštěvníkům Prahy, aby se seznámili s areálem Pražského hradu.

Vyhlazená místa na jeho objektech dokazují, že je o tuto pomůcku zájem, a to nejen mezi těmi, kterým je určen především, ale i mezi ostatními turisty a dětskými návštěvníky Žofína a Hradčan.

Po zkušenostech s realizací prvního modelu v rámci projektu „Dotkni se pražské historie“ pořídili členové Rotary klubu Praha City (RCPC), opět za podpory Prahy 1, další model, a to model budov a ulic tvořících Staroměstské náměstí v měřítku 1:330.  

Tentokrát se na realizaci podíleli významně i další pražské Rotary kluby: Spolu s RC Praha City také Praha – Staré Město, Praga Ekumena, Prag-Bohemia a Prague International. Shromáždili potřebné finanční prostředky v celkové výši blízko půl milionu korun a při realizaci projektu odpracovali tisíce dobrovolnických hodin.

Stejně jako model Pražského hradu i hmotný základ modelu Staroměstského náměstí architektonicky ztvárnili re: architekti s.r.o.

„Cílem projektu Rotary klubu Praha City Dotkni se pražské historie je po vzoru řady světových měst umožnit osobám se zrakovým postižením haptickou (dotykovou) prohlídku nejvýznamnějších památek,“ uvedla Olga Rühle, prezidentka Rotary klubu Praha City 2023/2024.

Organizace plánuje do budoucna vytvořit i modely dalších míst, například Prahy 2.


Autor: Jan Puci

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru