Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Na Spořilově odhalila radnice lavičku protinacistické odbojářky Inky Bernáškové

Praha 4 v úterý na Spořilově odhalila lavičku Inky Bernáškové, první Češky zavražděné nacisty. Lavička se nachází v mírném svahu za kostelem sv. Anežky České v horní části Roztylského náměstí. Připomíná odbojovou činnost Inky Bernáškové, která byla úzce spojena především s vydáváním ilegálního časopisu V Boj, se získáváním prostředků a techniky na jeho výrobu, ale také s převáděním československých vojáků do zahraničí, kde mohli bojovat proti nacistickým okupantům.

Inka Bernášková (7. 2. 1904 – 26. 8. 1942), vlastním jménem Irena, žila v jednom ze spořilovských domků v Jihovýchodní VIII, který dnes nese číslo 944/11. Byla opravdu mimořádnou osobností 20. století. Rodiči byla vychována v silném vlasteneckém duchu, byla obdařena talentem na jazyky, analytickými schopnostmi a obrovskou odvahou, jíž převyšovala i muže té doby. Po vzniku protektorátu Čechy a Morava všechny své schopnosti vynaložila na osvobození rodné země – Československa. Jejím otcem byl přední český grafik Vojtěch Preissig.

„Nenápadné domy a místa, kolem kterých často procházíme bez povšimnutí, byly v minulosti svědky silných příběhů a osud Inky Bernáškové k nim určitě patří,“ uvedl starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). „Neokázalé hrdinství těchto hrdých a statečných lidí, kteří pro vlast a svobodu riskovali a obětovali vlastní život, je pro nás silnou inspirací i dnes. Je totiž v příkrém protikladu proti nesnášenlivosti a sobectví, jehož jsme tak často svědky.“

Po zatčení gestapem podle skromných odhadů při výsleších svým mlčením zachránila na tři stovky spolupracovníků. Veškerou odpovědnost za odbojovou práci brala na sebe. Nacistický soud ji odsoudil k testu smrti, sťata byla 26. srpna 1942 v Plötzensee.

Inka Bernášková byla až donedávna skoro neznámou hrdinkou protinacistického odboje. Komunistický režim se rád chlubil svými hrdiny informace o nekomunistických odbojářích buď rovnou zamlčoval, anebo aspoň snižoval jejich význam. Životními osudy první české ženy popravené nacisty je inspirována publikace Zasnoubena se smrtí z pera novinářky, spisovatelky a překladatelky Jany Vrzalové. Kniha je doplněna řadou dobových snímků, dokumentů a plakátů. Její čtenáři se mohou spolu s Inkou Bernáškovou vrátit do doby, kdy šlo o bytí či nebytí českého národa i Československa.

„Připomínání historických událostí spojených s našimi moderními dějinami je důležité, protože paměť je mostem mezi minulostí, přítomností a budoucností a pochopení historie nám všem pomáhá hledat řešení současných problémů,“ uvedl dále starosta Ondřej Kubín. „Považuji za naši povinnost připomínat si oběti nacistického bezpráví a otevírat naléhavou diskusi o tragických etapách našich dějin také v místech, kolem kterých denně chodíme, kde žijeme a pracujeme.“

Na lavičce je umístěn QR kód, po jehož načtení získají zájemci základní informace o životě, odbojové činnosti a smrti této statečné obyvatelky Spořilova.


Autor: Hla

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Včera ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru