dnes
Pondělí - prehanky-dest
21°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
23°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
21°C
Na smíchovském dvorku se můžete vydat směr dospělost
Aleš Bílík při generálce představení. Foto: archiv

Na smíchovském dvorku se můžete vydat směr dospělost

Divadlo MeetFactory připravilo na toto léto už třetí letní divadelní projekt, který se tentokrát odehrává v inspirativním prostředí zadního dvorku smíchovského centra současného umění. Inscenace Bůh by řekl: bože, vy jste divný vypráví na pomezí divadla a filmu příběh tří sourozenců hledajících po smrti rodičů víc lásky a radosti. O letní open air soft movie na cestě k dospělosti, kterou lze vidět ještě osm srpnových večerů, hovoří dramaturg Matěj Samec.

Představení Bůh by řekl: bože, vy jste divný je volně inspirováno díly o dospívání. Jaké generace diváků byste na novinku v MeetFactory pozval?
Pozval bych všechny generace, snad s výjimkou té úplně nejmladší. Myslím si, že dospívání je záležitost, se kterou se leckdo potýká celý život. A pokud ne přímo se sebou, pak málokdy se může stát, že by na to období úplně zapomněl nebo mu bylo lhostejné.
 
A na co se mohou diváci v představení těšit?
Mohou se těšit na opravdu hezký prostor zadního dvorku MeetFactory, na pohyblivé projekční plátno z dílny sochaře Petra Demka, moc hezký film v režii Viktorie Čermákové. A samozřejmě na tři vynikající herce: Matěje Nechvátala, Aleš Bílíka a Lídu Němečkovou.

I když v posledních letech měli pražští diváci možnost navštívit site-specific projekty, pro mnoho lidí je to stále neznámé téma. Jaké jsou hlavní rozdíly proti „tradičnímu“ formátu divadla?
V site-specific projektech jde zpravidla o netradiční divadelní prostor. Místo, kde se běžně divadelní produkce nekoná. Většinou to bývá prostor, který je nějakým způsobem inspirativní a který má v sobě obsaženého ducha, který silně souvisí s tématem site-spefic produkce, která se v něm koná.  Site-specific projekty by měly být “ušité na míru" právě pro prostor, kde se odehrávají.  

Neobáváte se, že vzhledem k inspiraci americkými autory bude pro českého diváka dílo do jisté míry odtažité, mimo realitu?
Vůbec ne. Příběh jsme velice počeštili a navíc je téma, o kterém hrajeme, opravdu velmi obecné.


 
Budou diváci do hry nějak zapojeni?
Ve smyslu interakce ne. Diváci nebudou nijak násilně vtahováni do hry. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává na dvou jevištích, budou se ovšem diváci během představení muset jednou přesunout.
 
Každé představení bude stejné, nebo bude záležet i na složení konkrétního publika?
Nikdy se nemůže stát, že by každé představení bylo úplně stejné. Každé je vždy jedinečné. Nicméně nazkoušená je jedna verze, jednotlivá představení se budou lišit jen v nuancích, tak jak je to běžné u klasických představení.
 
Projekt se odehrává prostředí zadního dvorku smíchovského centra současného umění. Na jak zhruba velké ploše se diváci a herci pohybují?
Nevím, kolik přesně má dvorek MeetFactory metrů na délku, nicméně když si představíte, jak dlouhá je délka MeetFactory, tak to je přesně délka jeviště. Opravdu velmi dlouhé jeviště!

 

Vstupenky na představení si můžete na stránkách MeetFactory koupit zde.


Příměstské tábory ve Žlutých lázních nabídnou skotačení v písku s literárními hrdiny

Včera v 08:08

Začátek prázdnin otevře ve Žlutých lázních v Podolí brány příměstským táborům. Už podvanácté se budou konat tábory Sluníčka se školkou, které nabídnou dětem dva měsíce zaměřené na bezpečné chování, prevenci i mnoho zábavy. Malé táborníky čekají projektové dny podle literárních předloh, ale také...

Na Jahodové reggae na Kozím plácku zve Praha 1

Včera v 07:45

Živá hudba a jahodové speciality. Na Kozím plácku 26. června od 16 hodin. Pro děti bude připravena výtvarná dílna.

Hana Urbanová: In memoriam

23. června 2018 v 07:51

Letos v březnu uplynulo pět let od smrti Hany Urbanové, malířky, grafičky a pedagožky, která více než 30 let působila v Základní umělecké škole na Proseku. Výstavou v Galerii 9 od 26. června do 19. července chce devátá městská část připomenout její pozoruhodné dílo i oživit vzpomínky na její...

Pod sokolskými prapory. Začne výstava na Kampě

23. června 2018 v 07:17

V úterý 26. června začne před lichtenštejnským palácem na Kampě výstava Pod sokolskými prapory.

Barokní opera tří skladatelů poprvé v jediném večeru

20. června 2018 v 09:21

Orchestr Musica Florea připravil ve spolupráci se souborem Hartig Ensemble – Tance a balety tří staletí a francouzským režisérem Lorenzem Charoyem premiéru barokní opery Muzio Scevola. Jde o dílo unikátní v několika ohledech a cesta k jeho rekonstrukci byla plná náhod. 

Dnes: poslední koncert z cyklu Hudba na hradbách

19. června 2018 v 07:23

Celkem šest koncertů v prvním pololetí letošního roku připravila na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Modely a modeláři z Prahy 13 vystavují na radnici

18. června 2018 v 10:53

Ve dnech 18. června až 16. září se atrium a 2. poschodí radnice třinácté městské části promění k nepoznání. Bude zde probíhat výstava Modely a modeláři z Prahy 13 – největší výstava od otevření radnice 2. června 2003.

Kniha o náměstí Míru pokřtěna

18. června 2018 v 10:07

Kniha, plná detailů nejen o náměstí Míru, ale také o osudech lidí s tímto místem spojených, doplněná bohatou obrazovou dokumentací dobovou i současnou, vyšla pod záštitou Jany Černochové, která ji společně s autorem Milanem Polákem – jedním z autorů, a otcem Stanislavem, farářem sv. Ludmily...

Další články
Nahoru