dnes
Úterý - skorojasno
5°C
zítra
Středa - zatazeno
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
3°C
Na smíchovském dvorku se můžete vydat směr dospělost
Aleš Bílík při generálce představení. Foto: archiv

Na smíchovském dvorku se můžete vydat směr dospělost

Divadlo MeetFactory připravilo na toto léto už třetí letní divadelní projekt, který se tentokrát odehrává v inspirativním prostředí zadního dvorku smíchovského centra současného umění. Inscenace Bůh by řekl: bože, vy jste divný vypráví na pomezí divadla a filmu příběh tří sourozenců hledajících po smrti rodičů víc lásky a radosti. O letní open air soft movie na cestě k dospělosti, kterou lze vidět ještě osm srpnových večerů, hovoří dramaturg Matěj Samec.

Představení Bůh by řekl: bože, vy jste divný je volně inspirováno díly o dospívání. Jaké generace diváků byste na novinku v MeetFactory pozval?
Pozval bych všechny generace, snad s výjimkou té úplně nejmladší. Myslím si, že dospívání je záležitost, se kterou se leckdo potýká celý život. A pokud ne přímo se sebou, pak málokdy se může stát, že by na to období úplně zapomněl nebo mu bylo lhostejné.
 
A na co se mohou diváci v představení těšit?
Mohou se těšit na opravdu hezký prostor zadního dvorku MeetFactory, na pohyblivé projekční plátno z dílny sochaře Petra Demka, moc hezký film v režii Viktorie Čermákové. A samozřejmě na tři vynikající herce: Matěje Nechvátala, Aleš Bílíka a Lídu Němečkovou.

I když v posledních letech měli pražští diváci možnost navštívit site-specific projekty, pro mnoho lidí je to stále neznámé téma. Jaké jsou hlavní rozdíly proti „tradičnímu“ formátu divadla?
V site-specific projektech jde zpravidla o netradiční divadelní prostor. Místo, kde se běžně divadelní produkce nekoná. Většinou to bývá prostor, který je nějakým způsobem inspirativní a který má v sobě obsaženého ducha, který silně souvisí s tématem site-spefic produkce, která se v něm koná.  Site-specific projekty by měly být “ušité na míru" právě pro prostor, kde se odehrávají.  

Neobáváte se, že vzhledem k inspiraci americkými autory bude pro českého diváka dílo do jisté míry odtažité, mimo realitu?
Vůbec ne. Příběh jsme velice počeštili a navíc je téma, o kterém hrajeme, opravdu velmi obecné.


 
Budou diváci do hry nějak zapojeni?
Ve smyslu interakce ne. Diváci nebudou nijak násilně vtahováni do hry. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává na dvou jevištích, budou se ovšem diváci během představení muset jednou přesunout.
 
Každé představení bude stejné, nebo bude záležet i na složení konkrétního publika?
Nikdy se nemůže stát, že by každé představení bylo úplně stejné. Každé je vždy jedinečné. Nicméně nazkoušená je jedna verze, jednotlivá představení se budou lišit jen v nuancích, tak jak je to běžné u klasických představení.
 
Projekt se odehrává prostředí zadního dvorku smíchovského centra současného umění. Na jak zhruba velké ploše se diváci a herci pohybují?
Nevím, kolik přesně má dvorek MeetFactory metrů na délku, nicméně když si představíte, jak dlouhá je délka MeetFactory, tak to je přesně délka jeviště. Opravdu velmi dlouhé jeviště!

 

Vstupenky na představení si můžete na stránkách MeetFactory koupit zde.


Na vánočním koncertu představí Tři sestry klip k ploužáku Pomeranč

Dnes v 16:03

Na tradičním předvánočním koncertu představí v sobotu 22. prosince v Malé sportovní hale na Výstavišti Praha kapela Tři sestry klip k písni Pomeranč.  

Před maturitou. Praha 9 zve na výstavu

14. prosince 2018 v 08:25

Galerie 9 vystavuje od 18. prosince do 10. ledna výtvarné práce žáků Střední odborné školy uměleckořemeslné v Podkovářské ulici.

Známí muzikanti zvou na Vánoční mejdan s Celestou Buckingham

14. prosince 2018 v 07:12

Tradiční vánoční party, spojená se skvělou muzikou v podání známých kapel a muzikantů, se uskuteční v pondělí 17. prosince od 18 hodin ve velkém sále Paláce Akropolis. Akce, která nese název Vánoční mejdan v Akropoli, je letos pojata jako minifestival a je opět na co...

Zahrada. Premiéra k 60. výročí Laterny magiky

14. prosince 2018 v 07:07

Laterna magika uzavírá 60. rok své existence novou premiérou. Příběh Zahrady vychází volně z knihy nestora českého animovaného filmu Jiřího Trnky, především však v ní ožívají vzpomínky tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Vizuálně-taneční inscenace pro celou rodinu využívá...

Lonely horny only v A studiu Rubín již tento pátek

13. prosince 2018 v 08:49

Jak se proměňuje podoba intimity, vnímáním sexu, partnerských vztahů a lásky nejen v závislosti na nových technologií, prozkoumá nová inscenace A studia Rubín. Autoři textu, umělecká šéfka divadla, Dagmar Radová, a režisér, Ondřej Štefaňák, budou scénicky reflektovat podoby současných milostných...

The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely

12. prosince 2018 v 07:44

V domě U Zlatého prstenu začne výstava The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely, která se pro veřejnost otevře dnes a bude k vidění až do 23. března 2019. Netradičně pojatá výstava vypráví příběh kapely – bývalých studentů a žáků Jedličkova ústavu. Muzikanti a kapelník Šimon Ornest jsou ztvárněni...

Tóny Vinohrad letos naposledy rozezní Grébovku

10. prosince 2018 v 15:01

Tóny Vinohrad 2018, cyklus komorní hudby, který připravuje pro zájemce zdarma radnice druhé městské části, zve na poslední letošní koncert. Naposledy se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech podíváte 12. prosince v 18 hodin, kdy se můžete zaposlouchat pásma vánočních koled a...

Jáchym Topol představí knižní rozhovor s Ladislavem Heryánem

9. prosince 2018 v 18:10

Knižní rozhovor nazvaný U Božího mlýna bude představen 18. prosince od 19 hodin v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici 13, Praha 1. Ladislav Heryán je populární katolický kněz, který miluje bibli i rockovou hudbu. Málokdo dokáže přiblížit dnešním lidem prastaré kouzlo Vánoc...

Další články
Nahoru