dnes
Neděle - obcasny-dest
21°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - skorojasno
13°C
Na smíchovském dvorku se můžete vydat směr dospělost
Aleš Bílík při generálce představení. Foto: archiv

Na smíchovském dvorku se můžete vydat směr dospělost

Divadlo MeetFactory připravilo na toto léto už třetí letní divadelní projekt, který se tentokrát odehrává v inspirativním prostředí zadního dvorku smíchovského centra současného umění. Inscenace Bůh by řekl: bože, vy jste divný vypráví na pomezí divadla a filmu příběh tří sourozenců hledajících po smrti rodičů víc lásky a radosti. O letní open air soft movie na cestě k dospělosti, kterou lze vidět ještě osm srpnových večerů, hovoří dramaturg Matěj Samec.

Představení Bůh by řekl: bože, vy jste divný je volně inspirováno díly o dospívání. Jaké generace diváků byste na novinku v MeetFactory pozval?
Pozval bych všechny generace, snad s výjimkou té úplně nejmladší. Myslím si, že dospívání je záležitost, se kterou se leckdo potýká celý život. A pokud ne přímo se sebou, pak málokdy se může stát, že by na to období úplně zapomněl nebo mu bylo lhostejné.
 
A na co se mohou diváci v představení těšit?
Mohou se těšit na opravdu hezký prostor zadního dvorku MeetFactory, na pohyblivé projekční plátno z dílny sochaře Petra Demka, moc hezký film v režii Viktorie Čermákové. A samozřejmě na tři vynikající herce: Matěje Nechvátala, Aleš Bílíka a Lídu Němečkovou.

I když v posledních letech měli pražští diváci možnost navštívit site-specific projekty, pro mnoho lidí je to stále neznámé téma. Jaké jsou hlavní rozdíly proti „tradičnímu“ formátu divadla?
V site-specific projektech jde zpravidla o netradiční divadelní prostor. Místo, kde se běžně divadelní produkce nekoná. Většinou to bývá prostor, který je nějakým způsobem inspirativní a který má v sobě obsaženého ducha, který silně souvisí s tématem site-spefic produkce, která se v něm koná.  Site-specific projekty by měly být “ušité na míru" právě pro prostor, kde se odehrávají.  

Neobáváte se, že vzhledem k inspiraci americkými autory bude pro českého diváka dílo do jisté míry odtažité, mimo realitu?
Vůbec ne. Příběh jsme velice počeštili a navíc je téma, o kterém hrajeme, opravdu velmi obecné.


 
Budou diváci do hry nějak zapojeni?
Ve smyslu interakce ne. Diváci nebudou nijak násilně vtahováni do hry. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává na dvou jevištích, budou se ovšem diváci během představení muset jednou přesunout.
 
Každé představení bude stejné, nebo bude záležet i na složení konkrétního publika?
Nikdy se nemůže stát, že by každé představení bylo úplně stejné. Každé je vždy jedinečné. Nicméně nazkoušená je jedna verze, jednotlivá představení se budou lišit jen v nuancích, tak jak je to běžné u klasických představení.
 
Projekt se odehrává prostředí zadního dvorku smíchovského centra současného umění. Na jak zhruba velké ploše se diváci a herci pohybují?
Nevím, kolik přesně má dvorek MeetFactory metrů na délku, nicméně když si představíte, jak dlouhá je délka MeetFactory, tak to je přesně délka jeviště. Opravdu velmi dlouhé jeviště!

 

Vstupenky na představení si můžete na stránkách MeetFactory koupit zde.


Výstava 1918 Žižkov „My, národ československý …“

21. září 2018 ve 12:49

Pro 100. výročí vzniku Československé republiky si městská část Praha 3 připravila další, originální kulturní události, které navazují na předcházející úspěšné akce v rámci celoročního projektu Po stopách osmiček v Praze 3. Jedná se o výstavu, jejíž libreto je zpracováno neotřelým způsobem díky...

Cena Miloslava Švandrlíka 2018

21. září 2018 v 07:36

V rámci letošních Dnů Prahy 11 byly v pátek 14. září vyhlášeny výsledky šestého ročníku literární soutěže Cena Miloslava Švandrlíka o nejlepší humoristickou knihu českého autora, vydanou v kalendářním roce 2017.

Vernisáž: Had v parku Portheimka

20. září 2018 v 17:21

Na vernisáž plastiky Had autorek Barbory Fastrové a Johany Pošové v pátek 21. září od 18 hodin v parku Portheimka zve zástupce starosty městské části Praha 5 Lukáš Herold.

Astrovíkend zve na poradny, koncert, přednášky a workshopy

20. září 2018 v 08:10

V říjnu se během víkendu 6. a 7. října koná Ezoterický festival Astrovíkend. Na Výstavišti v Holešovicích na návštěvníky čekají po oba dny přednášky o zdraví a zdravém životním stylu, setkání s osobnostmi esoteriky, kartáři nebo numerology. Před Křižíkovou fontánou se uskuteční koncerty a...

Bastion 2018: Hudba na hradbách v září

20. září 2018 v 07:55

Další z koncertů letošního roku připravila v úterý 25. září na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Praha žíznivá a nemocná. Přednáška historika Kryštofa Drnka

19. září 2018 v 09:58

Pražské vodovody a kanalizace se připojily ke Dnům architektury. Součástí programu konaného v Podolské vodárně bude i přednáška s názvem Praha žíznivá a nemocná, která se koná v neděli 30. září od 17 hodin.

Bukovanská s Bukovanskou přes koleno v Galerii 9

17. září 2018 ve 13:24

Talenty se v rodině dědí. Někdy se násobí, jindy dělí, tu se ostří, ondy otupují. Výstava děl Angely Marie a Anny Marie Bukovanských je pokračováním volného cyklu Galerie 9, věnovaného společným expozicím členů výtvarnických rodin, a tentokrát se jedná o vazbu doposud zcela unikátní: o setkání...

Smíchovské slavnosti: David Koller Band, Monkey Business, PSH a Prago Union

17. září 2018 ve 12:30

Koncert Smíchovských slavností se koná 25. září od 17 hodin přímo v centru Smíchova u metra Anděl při výstupu na Knížecí, naproti pivovaru Staropramen.

Další články
Nahoru