dnes
Sobota - oblacno
7°C
zítra
Neděle - polojasno
9°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
8°C
Na smíchovském dvorku se můžete vydat směr dospělost
Aleš Bílík při generálce představení. Foto: archiv

Na smíchovském dvorku se můžete vydat směr dospělost

Divadlo MeetFactory připravilo na toto léto už třetí letní divadelní projekt, který se tentokrát odehrává v inspirativním prostředí zadního dvorku smíchovského centra současného umění. Inscenace Bůh by řekl: bože, vy jste divný vypráví na pomezí divadla a filmu příběh tří sourozenců hledajících po smrti rodičů víc lásky a radosti. O letní open air soft movie na cestě k dospělosti, kterou lze vidět ještě osm srpnových večerů, hovoří dramaturg Matěj Samec.

Představení Bůh by řekl: bože, vy jste divný je volně inspirováno díly o dospívání. Jaké generace diváků byste na novinku v MeetFactory pozval?
Pozval bych všechny generace, snad s výjimkou té úplně nejmladší. Myslím si, že dospívání je záležitost, se kterou se leckdo potýká celý život. A pokud ne přímo se sebou, pak málokdy se může stát, že by na to období úplně zapomněl nebo mu bylo lhostejné.
 
A na co se mohou diváci v představení těšit?
Mohou se těšit na opravdu hezký prostor zadního dvorku MeetFactory, na pohyblivé projekční plátno z dílny sochaře Petra Demka, moc hezký film v režii Viktorie Čermákové. A samozřejmě na tři vynikající herce: Matěje Nechvátala, Aleš Bílíka a Lídu Němečkovou.

I když v posledních letech měli pražští diváci možnost navštívit site-specific projekty, pro mnoho lidí je to stále neznámé téma. Jaké jsou hlavní rozdíly proti „tradičnímu“ formátu divadla?
V site-specific projektech jde zpravidla o netradiční divadelní prostor. Místo, kde se běžně divadelní produkce nekoná. Většinou to bývá prostor, který je nějakým způsobem inspirativní a který má v sobě obsaženého ducha, který silně souvisí s tématem site-spefic produkce, která se v něm koná.  Site-specific projekty by měly být “ušité na míru" právě pro prostor, kde se odehrávají.  

Neobáváte se, že vzhledem k inspiraci americkými autory bude pro českého diváka dílo do jisté míry odtažité, mimo realitu?
Vůbec ne. Příběh jsme velice počeštili a navíc je téma, o kterém hrajeme, opravdu velmi obecné.


 
Budou diváci do hry nějak zapojeni?
Ve smyslu interakce ne. Diváci nebudou nijak násilně vtahováni do hry. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává na dvou jevištích, budou se ovšem diváci během představení muset jednou přesunout.
 
Každé představení bude stejné, nebo bude záležet i na složení konkrétního publika?
Nikdy se nemůže stát, že by každé představení bylo úplně stejné. Každé je vždy jedinečné. Nicméně nazkoušená je jedna verze, jednotlivá představení se budou lišit jen v nuancích, tak jak je to běžné u klasických představení.
 
Projekt se odehrává prostředí zadního dvorku smíchovského centra současného umění. Na jak zhruba velké ploše se diváci a herci pohybují?
Nevím, kolik přesně má dvorek MeetFactory metrů na délku, nicméně když si představíte, jak dlouhá je délka MeetFactory, tak to je přesně délka jeviště. Opravdu velmi dlouhé jeviště!

 

Vstupenky na představení si můžete na stránkách MeetFactory koupit zde.


Výstava: Stromovka

22. března 2018 v 08:00

Výstava je věnována Stromovce, jedné z významných zelených ploch na mapě Prahy. Nejslavnější éra této panovnické honitby nastala v 16. a na počátku 17. století. V století 19. se stala místem zábavy Pražanů.

Hvězda zítřka. Nová soutěžní kategorie pro mladé scenáristy letos poprvé

21. března 2018 v 07:42

Do nově vytvořené kategorie scenáristické soutěže Filmové nadace nazvané Hvězda zítřka zaslalo své práce 49 mladých autorů. Absolutně nejmladší je sedmnáctiletá studentka. Ta chce porotu oslovit mezigenerační pohádkou, jež by měla diváky i pobavit. Dalším žadatelem, který pro účast v soutěži...

Praha 10: Tváře…aneb… Jak jsem fotil divadlo

20. března 2018 v 09:35

V Galerii 10 vystoupí dnes v 19 hodin dlouholetý fotograf hvězd naší divadelní scény Karel Meister a spisovatel a scénárista Martin Čáp v pořadu Tváře…aneb… Jak jsem fotil divadlo.

Václav Moravec: Proměna etiky v éře digitálních médií

19. března 2018 v 10:53

Přednáška a následná diskuse se zítra v 19 hodin zaměří na jevy spojené s nástupem digitálních médií, např. na informační přehlcení, resp. na informační obezitu, na fragmentaci publik a uzavírání se do „bublin pohodlí“, jak je pojmenovává sociolog Zygmunt Bauman, na vznik post-faktické a...

Manžel a manželka. Na film zve Informační centrum Prahy 3

19. března 2018 v 09:59

Vztah dlouholetých manželů, uznávaného neurochirurga Andrei a ambiciózní televizní moderátorky Sofie, se ocitne v krizi. Po nevydařeném experimentu se manželé probudí v těle toho druhého. Přinuceni prožívat každodenní život svého partnera mají možnost vidět svůj vztah z úplně jiné perspektivy....

Další články
Nahoru