Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Smíchově zahájila Sekyra Group výstavbu nové čtvrti, první etapu dokončí na konci roku 2022
Na této ploše vyroste do konce roku 2022 první etapa nové čtvrti Smíchov City. Její součástí bude modrá budova Radlické Kulturní Sportovny. Foto: JP / Vizualizace(5x): Sekyra Group

Na Smíchově zahájila Sekyra Group výstavbu nové čtvrti, první etapu dokončí na konci roku 2022

Zástupci developerské společnosti Sekyra Group, magistrátu a Prahy 5 dnes položili základní kámen nové čtvrti Smíchov City. Zahájili tím první etapu, která potrvá 28 měsíců a bude stát 3,5 miliardy korun. Celkové náklady firma odhaduje na 20 miliard korun, čtvrť by měla být hotová za 12 let. Projekt má čtyři etapy.

Při přestavbě jednoho z nejatraktivnějších pražských brownfieldů, území kolem nádraží na Smíchově, vznikne téměř 400 000 metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních či veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru, který bude těžištěm celého projektu.

Nebude chybět ani škola nebo rozsáhlé plochy zeleně. Předpokládá se, že po dokončení projektu zde bude pracovat či bydlet 12 000 lidí.

„Věřím, že výstavba Smíchov City bude klíčovým impulzem pro rozvoj města. Naší ambicí je vytvořit nové centrum Prahy, které se stane moderní alternativou k historickému jádru metropole,“ uvedl předseda představenstva Sekyra Group Luděk Sekyra.

smichov-city-prvni-etapa-b „Ambicí je, aby kilometrová pěší zóna, která protne celý projekt, vytvořila kulturu korza, kulturu pěšího bulváru jako komunikační osy, ale i městotvorného místa setkávání a občanských aktivit,“ pokračoval. Jeden z nově vzniklých parků podle něj bude mít charakter Hyde Parku.

Zahájení projektu předcházela patnáctiletá příprava, která zahrnovala řadu předběžných studií, změnu územního plánu, řešení dopravní infrastruktury, a především velké mezinárodní architektonické soutěže, které hodnotila porota složená z reprezentantů developera, města i předních expertů. Koncepci výjimečně ocenili i přísní komisaři UNESCO, podle nichž nová zástavba nenaruší světové památkové dědictví Prahy.

„Poprvé v našem hlavním městě jsme aplikovali model komplexní transformace rozsáhlého brownfieldu, jakož i myšlenku participativního plánování, tedy zapojení všech dotčených subjektů, včetně občanských spolků, do přípravy projektu. Výsledkem je pozoruhodný konsenzus, neboť v procesu územního a stavebního řízení jsme nezaznamenali žádné odvolání. Domníváme se, že tento projekt nastavuje nové standardy rozvoje velkých území,“ dodal Luděk Sekyra.

Smíchov City podle něj bude plně funkční čtvrtí, kde rezidence, administrativní a obchodní plochy doplní škola, parky či komunitní centrum.

smichov-city-prvni-etapa-c „Dovoluji si říci, že takto připravený projekt na toto rozsáhlé území nově vznikající městské čtvrti je ukázkovým příkladem prvotřídního urbanismu, kvality veřejného prostoru i architektury samotné. Tento projekt by měl být příkladem pro všechny městské projekty velkého měřítka v Praze v novém tisíciletí a měl by udávat správný směr pro revitalizace brownfieldů a kvalitu tvorby vystavěného prostředí vůbec v hlavním městě i v celé České republice,“ řekl 1. náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09).

Mezinárodní soutěž a veřejnost

„Lidé v nové čtvrti Smíchov City najdou vše, co skutečně potřebují k životu. Nová čtvrť je navržena podle principů města krátkých vzdáleností. Nabídne práci, bydlení, služby, veškerou občanskou vybavenost a perfektní dostupnost,“ shrnul hlavní myšlenky největšího developerského projektu v moderních dějinách Prahy výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.

Architektonická podoba Smíchov City vzešla ze dvou mezinárodních soutěží. Podílí se na ní řada tuzemských i zahraničních architektů. Díky jejich rozdílným přístupům k řešení budov by podle Anderleho měla nová smíchovská zástavba vynikat pestrostí. Každý domovní blok je dále členěn do více domů navržených několika architekty z různých zemí. 

Inovativní bylo i zapojení veřejnosti, která výrazně ovlivnila formu integrace zelených ploch i rozsáhlé pěší zóny do projektu i rozhodnutí developera o zachování Radlické Kulturní Sportovny. Součástí přípravy byla řada veřejných projednání, diskuzí s občany i prezentací jak ve spolupráci s městskou částí, tak s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Komunitní centrum bude žít dál 

smichov-city-prvni-etapa-d Radlická Kulturní Sportovna (RKS) je unikátní prostor, který vytvořila skupina nadšenců z opuštěného drážního skladu jako místo pro setkávání, kulturu a sportovní vyžití. S jeho zprovozněním pomohla i veřejnost v crowdfundingové sbírce na internetu.

Nyní se jako odkaz na tradici místa stane středobodem nového náměstí, které bude přiléhat k Radlické ulici. Zachován bude i realizační tým Sportovny a pestrý program, jenž zahrnuje hudbu, divadlo, stand-upy, tanec, film, výstavy, sport a další kulturní zážitky.

„Pětka je pestrá, rychle roste, je atraktivní. Proměna smíchovského brownfieldu je jejím přirozeným vývojem. Smíchov City nám přináší moderní infrastrukturu, respektuje genia loci Smíchova, kombinuje novou i původní architekturu a zachovává místa, která zde utváří tradiční, živou atmosféru – třeba Radlickou Kulturní Sportovnu. Developer tu odvedl příkladnou urbanistickou práci,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

„Těší mě důraz, který je kladen na originalitu a bezpečnost veřejného prostoru i kvalitu života. Vzniknou zde krásná místa pro setkávání a odpočinek i potřebné školy. Projekt zkrátka v mnoha ohledech vyniká přístupem k lokalitě a posouvá celou Prahu mezi moderní západní metropole,” dodala.

„Jsme rádi, že naše aktivity přesvědčily místní obyvatele, městskou část Prahy 5 i Sekyra Group, že má smysl tenhle nádherný prostor zachovat. Jistotu dlouhodobé smlouvy využijeme k investicím do areálu a ke zvelebení okolí,“ sdělil zakladatel RKS Lukáš Žďárský.

Úvodní fáze, rezidence v objemu 3,5 miliardy

Stavba první etapy projektu, jejíž podoba vzešla ze sedmi architektonických ateliérů, potrvá 28 měsíců a je v investičním objemu 3,5 miliardy. Dodavateli stavby jsou konsorcium Strabag, Aspira Construction a Instalace Praha. První městský blok vyroste na křižovatce ulic Za Ženskými domovy a Nádražní.

Nabízí 195 bytových jednotek, z nichž už za prvních šest měsíců od zahájení prodeje našlo přes 60 procent své majitele. Následovat bude kancelářská budova s rozlohou deset tisíc metrů čtverečních a další bytový blok o 210 bytových jednotkách.

Domy mají v parteru prostor pro obchod, služby i restaurace. Počítá se také s moderním nájemním bydlením. Individuálně řešené domy jednotlivých bloků propojí společný dvůr a recepce. Nedílnou součástí Smíchov City bude i veřejný prostor.

Rezidenční část doplní park, který bude mít charakter širokého, téměř kilometr dlouhého městského bulváru. Celkově na Smíchově přibydou více než dva hektary zelených ploch. V plánu je i vybudování nové základní školy, zdravotnických zařízení a spojení lávkou s rekonstruovaným smíchovským nádražím. 

V jižní části téměř kilometrového pěšího bulváru pak v druhé etapě projektu Smíchov City vyroste celá komerční čtvrť (business district) včetně rozsáhlého kampusu pro Českou spořitelnu o celkové ploše 130 000 metrů čtverečních. Zároveň dojde k dostavbě bulváru v celé jeho délce a založení parkových ploch. Celková investice do všech čtyř etap projektu dosáhne 20 miliard.

„Těší mě, že se nám postupně daří zacelovat jizvy Prahy. Smíchov City je v tomto ohledu první brownfield, který se promění v živou a funkční čtvrť. Podobných míst je ovšem ještě mnoho – Bubny-Zátory, Nákladové nádraží Žižkov nebo třeba Hloubětín jsou další výzvy, které před námi stojí,“ řekl ředitel IPR Ondřej Boháč.
 

smichov-city-prvni-etapa-e „Jsme rádi, že po patnácti letech intenzivního a pečlivého plánování začínáme konečně všechny naše vize realizovat. Věříme, že na konci téhle cesty bude atraktivní městská čtvrť, ve které se bude dobře žít i pracovat,“ řekl Leoš Anderle.

Smíchov City jako infrastrukturní projekt

Součástí celkového záměru jsou i infrastrukturní a dopravní investice. Dojde k vybudování záchytného parkoviště (Park and Ride) pro autobusy a více než 1 000 aut v sousedství smíchovského vlakového nádraží, do něhož se přesune podstatná část provozu z dnešní Knížecí. Tato investice, kterou realizuje hlavní město, si vyžádá více jak 2,5 miliardy korun. 

smichov-city-dalsi-etapa-jih Podle předsedy dopravního výboru zastupitelstva Prahy 5 Jana Panenky (ODS) je třeba ještě v dopravním řešení celého projektu dořešit pár věcí. „Na území bude stát škola a my nyní jednáme, aby k ní bylo možné zajíždět na otočku auty. Jinak bude totiž celé území průjezdné jen na speciální povolení. Věřím, že projekt nezhorší dopravu v Praze 5, projektant musí ještě pár bodů, které vyplynuly z jednání dopravního výboru, dopracovat,“ sdělil.

Správa železnic zároveň realizuje zásadní modernizaci budovy smíchovského nádraží a jeho okolí za přibližně 3 miliardy korun. Projekt výrazně ovlivní celkovou koncepci dopravy, neboť jak pěší zóna, která protne celé rozvíjené území, tak okolní ulice lemované novou výstavbou vytvoří komunikační osy s novou funkcí.

Smíchov City – celé území

Lokalita: Praha 5, Smíchovské nádraží

Rozloha: 200 000 m2

Investiční objem: 20 miliard korun

Bydlení pro 3 300 obyvatel

9 000 pracovních míst

Pěší bulvár v podobě podélného parku skrze celé území téměř kilometr dlouhý a 28 m široký

Nové veřejné prostory – tři náměstí a dva parky o rozloze 14 000 m2 – srovnatelné s Valdštejnskou zahradou

Smíchov City Sever – 1. etapa

Lokalita: Praha 5, Smíchov, Na Knížecí
Rozloha: 25 000 m2

Investiční objem: 3,5 miliardy korun

Aktuální stav projektu: vydané stavební povolení a stavba zahájena 8/2020

195 bytových jednotek v prvním bloku SM2 je v prodeji od jara 2020

210 bytů ve druhém, rezidenčním bloku SM3, bude zčásti k pronájmu

Celkem 405 nových bytů ve dvou obytných blocích

8 000 m² administrativních ploch a cca 6 300 m² obchodních ploch v 45 nebytových jednotkách

500 pracovních míst

Pěší bulvár v podobě podélného parku skrz celé území téměř kilometr dlouhý a 28 m široký

Dokončení za 28–30 měsíců

O podobu Smíchov City Sever a design jednotlivých domů se postarala studia, která zvítězila v nezávislé mezinárodní architektonické soutěži. Autorem urbanismu a nárožní administrativní budovy Na Knížecí je studio A69 – architekti. Budoucí rezidenti budou bydlet v domech navržených architektonickými studii Kuba & Pilař architekti, Haascookzemmrich STUDIO 2050, Chalupa architekti, LÁBUS AA – Architektonický, D3A nebo Projektil.

Kromě Smíchov City je další velkou investicí Sekyra Group nová čtvrť Rohan City, která se rozkládá na rozhraní Karlína, Invalidovny a Libně. Další investicí je projekt Žižkov City, kde na pozemcích bývalého nákladového nádraží vznikne rezidenční čtvrť.

Developer má zároveň ve spolupráci s Prahou zrevitalizovat historickou nádražní budovu, která bude mít převážně veřejnou funkci a jejíž součástí by měl být i Národní filmový archiv.


Autor: red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru