Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na Smíchově vznikne zařízení pro nevidomé či slabozraké s demencí
Pečovatelský dům Palata II by měl stát v areálu Domova pro zrakově postižené Palata. Foto: Facebook

Na Smíchově vznikne zařízení pro nevidomé či slabozraké s demencí

Na Smíchově vznikne pečovatelský dům Palata II pro slabozraké a nevidomé lidi trpící stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou. Stát bude v areálu stejnojmenného domova pro zrakově postižené a nabídne kapacitu 73 lůžek a nové centrum. Náklady mají být odhadem 493 milionů korun, konečná cena vzejde z veřejné zakázky na dodavatele, kterou magistrát vypíše. Záměr ve čtvrtek schválili zastupitelé. Zakázku město před lety už jednou vypsalo, v roce 2020 ji však zase zrušilo.

Nový objekt nabídne čtyři oddělení po 15 klientech. Sedm lůžek pak bude pro paliativní péči a šest lůžek pro denní stacionář. Prostory poslouží nevidomým a slabozrakým pacientům, kteří jsou ve druhém a třetím stadiu demence. „Bude tam denní stacionář a i pomoc rodinám, kteří se o tyto handicapované zatím starají doma," uvedla primátorova náměstkyně Alexandra Udženija (ODS).

„Každé lůžko v oblasti zdravotní a sociální péče se počítá. Byť samozřejmě stále platí, že naší prioritou je, aby lidé mohli co nejdéle zůstávat doma a byly jim poskytovány kvalitní terénní pečovatelské služby. Zároveň si uvědomujeme, že někdy přijde čas, kdy už to zkrátka není možné, a je proto nutné, abychom měli dostatečné kapacity v pobytových zařízeních," řekla Udženija.

V budově bude také ordinace praktického lékaře, kadeřnictví a pedikúra. Součástí stavby mají být nádrže na dešťovou vodu, včetně požární nádrže, přípojky vodovodu, plynovodu a slaboproudu, komunikace a zpevněné plochy. Stavbaři vybudují opěrné stěny a udělají sadové úpravy, postaví zahradní altán a také nové oplocení.

Projekt schválili někdejší radní v roce 2017 a po výměně po volbách v roce 2018 jej následující vedení města v roce 2020 zrušilo. Tehdy byly náklady odhadovány na 385 milionů korun. Nyní jsou zhruba o 100 milionů vyšší. Náklady se zvýšily kvůli prudkému nárůstu cen stavebních materiálů a prací v posledních letech.

 


Autor: ČTK

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru