Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na Smíchově je nový mural, vytvořili ho dva mladí umělci
Nový smíchovský mural. Foto: Friendly Friends

Na Smíchově je nový mural, vytvořili ho dva mladí umělci

Realizace velkoformátové malby v rámci celosvětového projektu All Stars Mural, která zviditelňuje nadané umělce, byla odhalena ve čtvrtek na domě na rohu ulic Nádražní a Vltavská v Praze 5. Dílo vzniklo na základě dialogu dvou absolventů Akademie výtvarných umění v Praze, Anny Ruth a Adriana Altmana. Hlavním tématem pro ně byla identita a vnitřní intuice jedince při jejím hledání během života. Výrazné dílo navazuje na minulý první ročník, který vytvořila Bára Idesová.

Velkoformátová malba vznikla pod záštitou celosvětového projektu All Stars Mural, který zastřešuje značka Converse. Díky němu najdeme po celém světě díla umělců z kreativních komunit, kteří upozorňují na společensky důležitá témata. 

První mural pod taktovkou Converse, který se zabýval tématem gender stereotypů a návrh vytvořila česká ilustrátorka Bára Idesová, vznikl na stejné adrese už v září 2021. 

Pražský mural má 163 metrů čtverečních a představuje abstraktní symbol hada. Adrian Altman a Anna Ruth jsou oba velmi výrazní umělci, navíc pro oba jde o první kolektivní dílo takových rozměrů. 

Adrian s Annou pojali téma identity skrze její křehké objevování, proto působí jejich mural jako proměnlivá tekutost. Dominantou je abstraktní a surreální figura. Zvířecí, lidská, nebo s více tvářemi. 

Oba popisují, jak probíhal jejich kreativní dialog, který dal vzniknout návrhu a co je jádrem myšlenky jejich uměleckého díla: „Identitu určuje cokoliv, čemu věnujeme pozornost a dovolíme tomu vstoupit do našeho pole. Zkoumáme, kým jsme a hledáme, co s námi rezonuje. Máme průvodce, vnější i vnitřní, světýlko intuice, které symbolizuje naše autentično a pravé já, kterému jsme na stopě. Chceme se najít a postavit se za to, kým jsme. Symbol změny je pro nás oba had. Tvor, který mění kůži a konstantně se obnovuje, ale stále má tu stejnou podstatu, podobu, tvar.“ 

Při malbě bylo zapotřebí kromě barevného nástřiku malovat i štětci. Realizaci si vzal na starost pražský Graffneck Urban Art Store. 

Anna Ruth letos dokončila studium v ateliéru kresby na Akademii výtvarných umění v Praze. Primárně se vnímá jako vizuální umělkyně, zároveň ale víc a víc proniká na pole hudební tvorby. Její tvorba je hodně intuitivní, protínající figurativní i abstraktní přístup k malbě. 

Adrian Altman ukončil studia v roce 2021 a zabývá se otázkami významu umělecké tvorby v aktuální kulturní a zejména politické situaci. Během studia prošel celou řadou stáží napříč školami a ateliéry, v rámci práce se pohybuje v různých částech Evropy.


Autor: Hla

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru