Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na Smíchově je nový mural, vytvořili ho dva mladí umělci
Nový smíchovský mural. Foto: Friendly Friends

Na Smíchově je nový mural, vytvořili ho dva mladí umělci

Realizace velkoformátové malby v rámci celosvětového projektu All Stars Mural, která zviditelňuje nadané umělce, byla odhalena ve čtvrtek na domě na rohu ulic Nádražní a Vltavská v Praze 5. Dílo vzniklo na základě dialogu dvou absolventů Akademie výtvarných umění v Praze, Anny Ruth a Adriana Altmana. Hlavním tématem pro ně byla identita a vnitřní intuice jedince při jejím hledání během života. Výrazné dílo navazuje na minulý první ročník, který vytvořila Bára Idesová.

Velkoformátová malba vznikla pod záštitou celosvětového projektu All Stars Mural, který zastřešuje značka Converse. Díky němu najdeme po celém světě díla umělců z kreativních komunit, kteří upozorňují na společensky důležitá témata. 

První mural pod taktovkou Converse, který se zabýval tématem gender stereotypů a návrh vytvořila česká ilustrátorka Bára Idesová, vznikl na stejné adrese už v září 2021. 

Pražský mural má 163 metrů čtverečních a představuje abstraktní symbol hada. Adrian Altman a Anna Ruth jsou oba velmi výrazní umělci, navíc pro oba jde o první kolektivní dílo takových rozměrů. 

Adrian s Annou pojali téma identity skrze její křehké objevování, proto působí jejich mural jako proměnlivá tekutost. Dominantou je abstraktní a surreální figura. Zvířecí, lidská, nebo s více tvářemi. 

Oba popisují, jak probíhal jejich kreativní dialog, který dal vzniknout návrhu a co je jádrem myšlenky jejich uměleckého díla: „Identitu určuje cokoliv, čemu věnujeme pozornost a dovolíme tomu vstoupit do našeho pole. Zkoumáme, kým jsme a hledáme, co s námi rezonuje. Máme průvodce, vnější i vnitřní, světýlko intuice, které symbolizuje naše autentično a pravé já, kterému jsme na stopě. Chceme se najít a postavit se za to, kým jsme. Symbol změny je pro nás oba had. Tvor, který mění kůži a konstantně se obnovuje, ale stále má tu stejnou podstatu, podobu, tvar.“ 

Při malbě bylo zapotřebí kromě barevného nástřiku malovat i štětci. Realizaci si vzal na starost pražský Graffneck Urban Art Store. 

Anna Ruth letos dokončila studium v ateliéru kresby na Akademii výtvarných umění v Praze. Primárně se vnímá jako vizuální umělkyně, zároveň ale víc a víc proniká na pole hudební tvorby. Její tvorba je hodně intuitivní, protínající figurativní i abstraktní přístup k malbě. 

Adrian Altman ukončil studia v roce 2021 a zabývá se otázkami významu umělecké tvorby v aktuální kulturní a zejména politické situaci. Během studia prošel celou řadou stáží napříč školami a ateliéry, v rámci práce se pohybuje v různých částech Evropy.


Autor: Hla

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

5. února 2023 v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Další články
Nahoru