dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Na Smíchově chystají Idioty podle Larse von Triera
Klára Cibulková. Foto: archiv

Na Smíchově chystají Idioty podle Larse von Triera

Divadelní přepis kultovního filmu Idioti dánského filmaře Larse von Triera se už brzy dočká uvedení ve Švandově divadle. Premiéra ve Velkém sále bude 8. března. Příběh o partě lidí, kteří se královsky baví hrou na mentálně postižené, aby tak šokovali všechny druhy měšťáků, svatoušků a snobů, tu připravuje mladá a oceňovaná režisérka Anna Petrželková společně s dramaturgyní Martinou Kinskou.

Ve hře se představí Klára Cibulková. V hlavní ženské roli se stane novou nájemnicí krásné vily na předměstí Kodaně, kde postupně proniká do pravidel čím dál divočejší zábavy, z níž už ale možná není úniku.

Z dalších stálic smíchovské scény se do hledání „idiota v sobě“ pustí Petra Hřebíčková, Filip Čapka, Zuzana Onufráková, Martina Krátká, Patrik Děrgel, Marek Pospíchal a další. Jako jejich vůdce Stoffer se ke Švandům po delší pauze vrací hostující Luboš Veselý.

„Inscenaci jsme od začátku zamýšleli jako autorský projekt, který dá velkou příležitost všem účinkujícím hercům – jejich souhře, umění vytvořit jasnou figuru, i jejich schopnosti rychlých střihů a nenadálých skoků do různých žánrů, které Lars von Trier do příběhu vložil. Tenhle přecitlivělý cynik a depresivní manipulátor nás svým filmem nejen inspiroval, ale taky nás nutil se vymezit, ať už přímou opozicí nebo hledáním jiné cesty,“ říká Martina Kinská.

Diváci se mohou těšit i na zajímavou scénografii v podobě průhledné severské vily, která je střídavě bydlištěm, akváriem i vězením, proměnlivé kostýmy a také na filmové projekce, které Idioty na divadelních prknech doprovodí.


Autor: Renata Rákosová

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru