Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na Smetanově nábřeží se otevře historický průchod k Vltavě
Pohled z Divadelní ulici na vstup do čapadla. Foto(2x): Jan Puci

Na Smetanově nábřeží se otevře historický průchod k Vltavě

Praha ve středu 30. června zprůchodní jedno z takzvaných čapadel, tedy průchodů nábřežní zdí k Vltavě původně určených k zachytávání („čapání") splavovaných vorů z řeky. Ze zanedbaného a nevyužívaného místa na Smetanově nábřeží nově vznikl prostor pro volnočasové aktivity Pražanů, kde bude mimo jiné opalovací zóna s lehátky nebo možnost občerstvení, včetně sociálního zařízení.

Průchod u Hollaru včetně přilehlého prostranství u řeky bude v této sezoně provozovat firma Michala Řepky, v hudebním světě známého jako Mike Trafik. Připravuje tam prodej občerstvení i kulturní program. Dříve čapadlo využívala restaurace, která dostala výpověď. 

„Komerční aktivity na poloostrově Smetanova nábřeží nahradíme kulturou, komunitními akcemi a bude zde prostor pro cvičení jógy nebo odpočinek ve stínu stromů. Jsem moc ráda, že otevřením čapadla zpřístupníme prostor také lidem na vozíku nebo rodičům s kočárky,“ řekla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě). 

capadlo-hollar-interier

Čapadlo pod nábřežím bude již brzy průchozí

Čapadlo se nachází pod Galerií Hollar na Smetanově nábřeží. Vstup do něj vede z Divadelní ulice. „Tento prostor jsme znali dříve jako parkoviště, jako místo, kam si spíše někdo šel odskočit vykonat potřebu,“ sdělil pražský radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09). 

Na přilehlém poloostrově v samotném centru města navíc vznikl prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity, kde budou k dispozici například stolky pro piknik, mobiliář, opalovací zóna s lehátky i nové sociální zařízení. Součástí bude i možnost občerstvení, avšak nebude se zde podávat tvrdý alkohol. 

Ve 22:00 hodin se čapadlo Hollar uzavře mříží a bude zde zajištěn dohled security přes celou noc. TCP zároveň vybralo provozovatele, společnost Starworks entertainment, která se bude o prostor starat. 

Práce začaly letos v dubnu, kdy byly odstraněny graffiti na zdech klenutého průchodu i další nepořádek. Náklady na obnovu místa se vešly do 200 tisíc korun. 

„Zprůchodnění čapadla Hollar vnímám jako první etapu revitalizace náplavky a věřím, že už brzy na ni naváže pěší lávka a částečná revitalizace čapadla v Anenském trojúhelníku. Praha 1 v uplynulých měsících spolu s Fakultou sociálních věd UK, místními občany a magistrátem značně zkultivovala zdejší proluku mezi Smetanovým nábřežím a Divadelní ulicí, jejíž stav místní občany velmi trápil. Apelujeme proto na vedení hlavního města, aby projekt čapadla Hollar a zejména pak navazující aktivity nevedly k nárůstu hluku v místě a ke snížení kvality bydlení," sdělil Prahy 1 Petr Hejma (STAN).


Autor: Jan Puci

Praha 14: Pro kočičku na Plechárnu, koná se výstava

Dnes v 18:14

Již po osmé proběhne 12. února v Kulturním centru Plechárna na sídlišti Černý most sraz desítky kočičích bezdomovců z mnoha spolků a zařízení zabývajících se jejich záchranou.

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Další články
Nahoru