Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 17°C
Středa 20. 10. 2021
Svátek má Vendelín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na Smetanově nábřeží se otevře historický průchod k Vltavě
Pohled z Divadelní ulici na vstup do čapadla. Foto(2x): Jan Puci

Na Smetanově nábřeží se otevře historický průchod k Vltavě

Praha ve středu 30. června zprůchodní jedno z takzvaných čapadel, tedy průchodů nábřežní zdí k Vltavě původně určených k zachytávání („čapání") splavovaných vorů z řeky. Ze zanedbaného a nevyužívaného místa na Smetanově nábřeží nově vznikl prostor pro volnočasové aktivity Pražanů, kde bude mimo jiné opalovací zóna s lehátky nebo možnost občerstvení, včetně sociálního zařízení.

Průchod u Hollaru včetně přilehlého prostranství u řeky bude v této sezoně provozovat firma Michala Řepky, v hudebním světě známého jako Mike Trafik. Připravuje tam prodej občerstvení i kulturní program. Dříve čapadlo využívala restaurace, která dostala výpověď. 

„Komerční aktivity na poloostrově Smetanova nábřeží nahradíme kulturou, komunitními akcemi a bude zde prostor pro cvičení jógy nebo odpočinek ve stínu stromů. Jsem moc ráda, že otevřením čapadla zpřístupníme prostor také lidem na vozíku nebo rodičům s kočárky,“ řekla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě). 

capadlo-hollar-interier

Čapadlo pod nábřežím bude již brzy průchozí

Čapadlo se nachází pod Galerií Hollar na Smetanově nábřeží. Vstup do něj vede z Divadelní ulice. „Tento prostor jsme znali dříve jako parkoviště, jako místo, kam si spíše někdo šel odskočit vykonat potřebu,“ sdělil pražský radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09). 

Na přilehlém poloostrově v samotném centru města navíc vznikl prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity, kde budou k dispozici například stolky pro piknik, mobiliář, opalovací zóna s lehátky i nové sociální zařízení. Součástí bude i možnost občerstvení, avšak nebude se zde podávat tvrdý alkohol. 

Ve 22:00 hodin se čapadlo Hollar uzavře mříží a bude zde zajištěn dohled security přes celou noc. TCP zároveň vybralo provozovatele, společnost Starworks entertainment, která se bude o prostor starat. 

Práce začaly letos v dubnu, kdy byly odstraněny graffiti na zdech klenutého průchodu i další nepořádek. Náklady na obnovu místa se vešly do 200 tisíc korun. 

„Zprůchodnění čapadla Hollar vnímám jako první etapu revitalizace náplavky a věřím, že už brzy na ni naváže pěší lávka a částečná revitalizace čapadla v Anenském trojúhelníku. Praha 1 v uplynulých měsících spolu s Fakultou sociálních věd UK, místními občany a magistrátem značně zkultivovala zdejší proluku mezi Smetanovým nábřežím a Divadelní ulicí, jejíž stav místní občany velmi trápil. Apelujeme proto na vedení hlavního města, aby projekt čapadla Hollar a zejména pak navazující aktivity nevedly k nárůstu hluku v místě a ke snížení kvality bydlení," sdělil Prahy 1 Petr Hejma (STAN).


Autor: Jan Puci

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

Dnes v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Praha 4: Přispějte svým názorem k revitalizaci Branických skal

Dnes v 09:53

Navštěvujete rádi Branické skály a máte nápady, jak zlepšit a zpříjemnit prostředí této jedinečné přírodní památky ve správě radnice Prahy 4? Městská část připravila anketu.

Cukrárna Astra v Perlovce zůstane

Dnes v 09:12

Radní Prahy 1 včera rozhodli, že oblíbená cukrárna Astra Evy Hruškové zůstane i nadále v Perlové 8, a to do března 2026 s možností opce o dalších pět let.

Výstavba Kampusu Albertov v Praze 2 byla zahájena

18. října 2021 ve 20:56

Poklepáním základního kamene byla v pondělí 18. října slavnostně zahájena výstavba Kampusu Albertov. Ten bude určen pro výuková a vědecká centra pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Další články
Nahoru