dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Na severu Prahy začala půjčovat zázrak
Kamba si malého Ajabu půjčuje stále častěji. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Na severu Prahy začala půjčovat zázrak

Narození gorilího samečka Ajabu patřilo bezesporu mezi největší letošní překvapení.  Jeho matka Shinda byla dlouhou dobu považována za neplodnou a dokonce ani o její březosti nikdo nevěděl. Narozený sameček dostal příznačnou přezdívku – zázrak. Nyní už mu je pět měsíců, začíná pomalu prozkoumávat své okolí a navazovat kontakty s ostatními členy gorilí skupiny.

Matka Shinda začíná malého Ajabu pomalu pouštět ze zřetele a ten, poté co už má své první krůčky za sebou, prozkoumává svět kolem sebe. Nejčastěji tráví čas s Kambou a svým starším bratrem Nuruem. Kamba se v gorilí skupině zhostila role starostlivé tety.  Tím, že se jí nepodařilo mít své vlastní potomky, nezahořkla, ale naopak projevuje velký zájem o všechna narozená mláďata. Nejinak je tomu v případě malého Ajabu.

Shinda si zpočátku svého potomka starostlivě hlídala, nyní ho však půjčuje i ostatním, nejčastěji právě Kambě. Ta ho několikrát denně „vozí“ na zádech a svoji spokojenost vyjadřuje mručením.

Malý Ajabu se nejdříve cítil v její přítomnosti nesvůj, nyní si však zájem tetičky skutečně užívá.  Často také tráví čas se svým bratrem Nuruem, který se o něj zajímá již od narození.

Na to, aby si ho směl sám půjčit, musel ale chvíli počkat. Nyní už s malým Ajabem vesele dovádí a učí ho novým kouskům.

Ajabu také čím dál častěji sám prozkoumává své okolí a nezřídka komunikuje přes sklo s návštěvníky pavilonu. Stále je kojen, ale již začíná používat svoje zuby a společně s ostatními ochutnává pevnou stravu.


Další články
Nahoru