Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na romské uprchlíky z Ukrajiny je jiný metr, znělo na demonstraci před ministerstvem
Na demonstraci vystoupili i zástupci Romů. Foto: se svolením Iniciativa Hlavák

Na romské uprchlíky z Ukrajiny je jiný metr, znělo na demonstraci před ministerstvem

Před budovou ministerstva vnitra na Letné se ve čtvrtek odpoledne konalo protestní shromáždění „Uprchlíci vítejte: Za důstojné podmínky pro všechny příchozí z Ukrajiny.“ Jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s diskriminační azylovou politikou České republiky. Dorazily zhruba dvě stovky lidí. Za organizátory o tom informovaly Olga Bierhanzlová a Anna Remešová.

Akce se uskutečnila v reakci na humanitární krizi, která aktuálně probíhá na pražském hlavním nádraží, ale i na dalších místech Česka. Shromáždění svolaly kolektivy Iniciativa Hlavák, RFK, Kolektiv 115. Na shromáždění vystoupili zástupkyně Iniciativy Hlavák, zástupce romské komunity z Mostu, antropolog Filip Pospíšil a další.

 „Začaly se hromadit případy, zpravidla romských ukrajinských rodin, jimž z různých důvodů nebylo umožněno o udělení dočasné ochrany požádat. Takoví lidé zůstávají na ulici s nulovou podporou, bez možnosti nouzového ubytování či humanitární a sociální pomoci,“ uvedla mluvčí akce Olga Bierhanzlová.

Bez podpory se také ocitají uprchlíci během ověřování jejich právního statusu, či zjišťování dvojího občanství. Procesu trvajícímu několik dní jsou podle Remešové vystavovaní takřka výlučně lidé romského původu.

Anketa

Souhlasíte s názorem, že na romské uprchlíky z Ukrajiny je v Česku jiný metr?

11.6%
(11.6%)
88.4%
(88.4%)
„Apelujeme mimo jiné na zvýšení počtu porcí nouzového jídla a pití a jejich nutriční hodnoty, včetně sortimentu vhodného pro stravování dětí,“ uvedla na včerejším shromážděn iniciativa Hlavák.

„Mezi naše další požadavky patří opětovné osazení stolů a lavic, zlepšení hygienických podmínek v prostoru nádraží, podpora dobrovolnických aktivit pro děti, které v prostoru čekají několik dní,“ pokračovala.

Ani přes aktuální reálnou hrozbu ukončení humanitární pomoci na nádraží podle ní není možné rezignovat na požadavek na důstojné podmínky pro příchozí lidi.

Iniciativa poukazuje také na nutnost zajištění dostatečné kapacity nouzového ubytování mimo areál hlavního nádraží s vyloučením ubytovávání běženců v detenčních centrech a bez segregace ubytování na základě etnicity.

Požaduje, aby stát změnil postupy prvního kontaktu s úřady tak, aby se nemohlo stát, že někteří z uprchlíků budou zbaveni své zákonné možnosti požádat o

Mezi řečníky na včerejší demonstraci vystoupil také člen iniciativy Architekti bez hranic, který navrhl české vládě spolupráci při vytváření důstojných podmínek v provizorních ubytovacích kapacitách pro uprchlíky.

Demonstrace byla zakončena výzvou k aktivní podpoře veřejnosti systematického řešení současné uprchlické krize ze strany vlády – a to primárně vzhledem k rozhodnutí o ukončení humanitární pomoci na hlavním nádraží, k čemuž dojde ke konci května.


Autor: Karel Netolický

Modří andělé zvou na Slavnosti pivních moků a BBQ

Dnes v 09:05

Slavnosti pivních moků a BBQ nabídnou v sobotu 10. června kromě ochutnávek piva a pravé americké barbecue kuchyně i mnoho aktivit pro malé i velké návštěvníky.  

S Prahou 4 na výlet po Nuslích

Dnes v 07:49

Praha 4 zve v úterý 13. června na výlet po Nuslích, jak je neznáte. Začíná v 16 hodin.

Setkání kultur Prahy 14 roztančí Rajskou zahradu

Včera ve 21:57

Kampaň Setkání kultur 2023 odstartovala dubnovým hudebním večerem v KD Kyje a radnice zve na další akce. Do letošního ročníku se zapojila pobočka Městské knihovny v Praze Rajská zahrada a od 1. června nabízí k zapůjčení vybrané knihy zahraničních autorů. Setkání kultur je zaměřeno na podporu...

Festival PesFest v parku Na Pankráci

Včera v 07:27

Festival pro psa a jeho rodinu čeká v neděli 11. června jubilejní 10. ročník. Program začíná v 11 hodin a potrvá až do 17. hodiny. Akce se koná za každého počasí a vstup na ní je zdarma.

Sobota: Branický knižní festival se vrací

Včera v 07:18

Branický knižní festival se blíží a slibuje skvělou atmosféru pro knihomoly všeho druhu. Bohatý program od 11 do 19 hodin v sobotu 10. června nabídne například autorská čtení, hudební vystoupení, diskuse s autory a mnoho dalšího.

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

7. června 2023 v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

7. června 2023 v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

7. června 2023 v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

7. června 2023 v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

7. června 2023 v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Praha 6: Setkání k péči o zeleň v parku

7. června 2023 v 07:03

V pátek 9. června se můžete v 9:30 setkat se zástupci radnice Šestky a spolků Prahy 6 v parku Maxe van der Stoela.

Další články
Nahoru