Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na romské uprchlíky z Ukrajiny je jiný metr, znělo na demonstraci před ministerstvem
Na demonstraci vystoupili i zástupci Romů. Foto: se svolením Iniciativa Hlavák

Na romské uprchlíky z Ukrajiny je jiný metr, znělo na demonstraci před ministerstvem

Před budovou ministerstva vnitra na Letné se ve čtvrtek odpoledne konalo protestní shromáždění „Uprchlíci vítejte: Za důstojné podmínky pro všechny příchozí z Ukrajiny.“ Jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s diskriminační azylovou politikou České republiky. Dorazily zhruba dvě stovky lidí. Za organizátory o tom informovaly Olga Bierhanzlová a Anna Remešová.

Akce se uskutečnila v reakci na humanitární krizi, která aktuálně probíhá na pražském hlavním nádraží, ale i na dalších místech Česka. Shromáždění svolaly kolektivy Iniciativa Hlavák, RFK, Kolektiv 115. Na shromáždění vystoupili zástupkyně Iniciativy Hlavák, zástupce romské komunity z Mostu, antropolog Filip Pospíšil a další.

 „Začaly se hromadit případy, zpravidla romských ukrajinských rodin, jimž z různých důvodů nebylo umožněno o udělení dočasné ochrany požádat. Takoví lidé zůstávají na ulici s nulovou podporou, bez možnosti nouzového ubytování či humanitární a sociální pomoci,“ uvedla mluvčí akce Olga Bierhanzlová.

Bez podpory se také ocitají uprchlíci během ověřování jejich právního statusu, či zjišťování dvojího občanství. Procesu trvajícímu několik dní jsou podle Remešové vystavovaní takřka výlučně lidé romského původu.

Anketa

Souhlasíte s názorem, že na romské uprchlíky z Ukrajiny je v Česku jiný metr?

11.6%
(11.6%)
88.4%
(88.4%)
„Apelujeme mimo jiné na zvýšení počtu porcí nouzového jídla a pití a jejich nutriční hodnoty, včetně sortimentu vhodného pro stravování dětí,“ uvedla na včerejším shromážděn iniciativa Hlavák.

„Mezi naše další požadavky patří opětovné osazení stolů a lavic, zlepšení hygienických podmínek v prostoru nádraží, podpora dobrovolnických aktivit pro děti, které v prostoru čekají několik dní,“ pokračovala.

Ani přes aktuální reálnou hrozbu ukončení humanitární pomoci na nádraží podle ní není možné rezignovat na požadavek na důstojné podmínky pro příchozí lidi.

Iniciativa poukazuje také na nutnost zajištění dostatečné kapacity nouzového ubytování mimo areál hlavního nádraží s vyloučením ubytovávání běženců v detenčních centrech a bez segregace ubytování na základě etnicity.

Požaduje, aby stát změnil postupy prvního kontaktu s úřady tak, aby se nemohlo stát, že někteří z uprchlíků budou zbaveni své zákonné možnosti požádat o

Mezi řečníky na včerejší demonstraci vystoupil také člen iniciativy Architekti bez hranic, který navrhl české vládě spolupráci při vytváření důstojných podmínek v provizorních ubytovacích kapacitách pro uprchlíky.

Demonstrace byla zakončena výzvou k aktivní podpoře veřejnosti systematického řešení současné uprchlické krize ze strany vlády – a to primárně vzhledem k rozhodnutí o ukončení humanitární pomoci na hlavním nádraží, k čemuž dojde ke konci května.


Autor: Karel Netolický

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

Včera v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

Včera ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Praha 6: Setkání k unikátní lokalitě Baba

Včera v 11:59

Jak chránit unikátní lokalitu Baba, řešit dopravu v místě a jak dát důstojnou podobu vstupní části architektonicky cenné lokality? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky nebo máte další, přijďte na setkání, které se koná 25. dubna od 15 hodin v Ballingově sále Národní technické...

Vítání čarodějnic na ostrově

Včera v 10:34

Těšit se 26. a 27. dubna můžete na světelnou show a degustaci vín. Co vinař a co láhev to originál. K degustaci zahraje živá hudba a zážitek dotváří moderní gastronomie a tematické soutěže na podiu.

Festival Praha žije hudbou opět zaplní ulice metropole

Včera v 09:50

Veřejná prostranství hlavního města opět po roce rozezní a roztančí festival Praha žije hudbou. Na více než dvaceti místech v centru i v přilehlém okolí se 7. a 8. června představí hvězdy rapu, folku, jazzu a popu, písničkáři, dechové bandy i soubory oživující odkaz lidové...

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

20. dubna 2024 v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

20. dubna 2024 v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Projekt Vektor Technická opět ožil

19. dubna 2024 v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

19. dubna 2024 v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

19. dubna 2024 v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

19. dubna 2024 v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Další články
Nahoru