Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na romské uprchlíky z Ukrajiny je jiný metr, znělo na demonstraci před ministerstvem
Na demonstraci vystoupili i zástupci Romů. Foto: se svolením Iniciativa Hlavák

Na romské uprchlíky z Ukrajiny je jiný metr, znělo na demonstraci před ministerstvem

Před budovou ministerstva vnitra na Letné se ve čtvrtek odpoledne konalo protestní shromáždění „Uprchlíci vítejte: Za důstojné podmínky pro všechny příchozí z Ukrajiny.“ Jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s diskriminační azylovou politikou České republiky. Dorazily zhruba dvě stovky lidí. Za organizátory o tom informovaly Olga Bierhanzlová a Anna Remešová.

Akce se uskutečnila v reakci na humanitární krizi, která aktuálně probíhá na pražském hlavním nádraží, ale i na dalších místech Česka. Shromáždění svolaly kolektivy Iniciativa Hlavák, RFK, Kolektiv 115. Na shromáždění vystoupili zástupkyně Iniciativy Hlavák, zástupce romské komunity z Mostu, antropolog Filip Pospíšil a další.

 „Začaly se hromadit případy, zpravidla romských ukrajinských rodin, jimž z různých důvodů nebylo umožněno o udělení dočasné ochrany požádat. Takoví lidé zůstávají na ulici s nulovou podporou, bez možnosti nouzového ubytování či humanitární a sociální pomoci,“ uvedla mluvčí akce Olga Bierhanzlová.

Bez podpory se také ocitají uprchlíci během ověřování jejich právního statusu, či zjišťování dvojího občanství. Procesu trvajícímu několik dní jsou podle Remešové vystavovaní takřka výlučně lidé romského původu.

Anketa

Souhlasíte s názorem, že na romské uprchlíky z Ukrajiny je v Česku jiný metr?

11.6%
(11.6%)
88.4%
(88.4%)
„Apelujeme mimo jiné na zvýšení počtu porcí nouzového jídla a pití a jejich nutriční hodnoty, včetně sortimentu vhodného pro stravování dětí,“ uvedla na včerejším shromážděn iniciativa Hlavák.

„Mezi naše další požadavky patří opětovné osazení stolů a lavic, zlepšení hygienických podmínek v prostoru nádraží, podpora dobrovolnických aktivit pro děti, které v prostoru čekají několik dní,“ pokračovala.

Ani přes aktuální reálnou hrozbu ukončení humanitární pomoci na nádraží podle ní není možné rezignovat na požadavek na důstojné podmínky pro příchozí lidi.

Iniciativa poukazuje také na nutnost zajištění dostatečné kapacity nouzového ubytování mimo areál hlavního nádraží s vyloučením ubytovávání běženců v detenčních centrech a bez segregace ubytování na základě etnicity.

Požaduje, aby stát změnil postupy prvního kontaktu s úřady tak, aby se nemohlo stát, že někteří z uprchlíků budou zbaveni své zákonné možnosti požádat o

Mezi řečníky na včerejší demonstraci vystoupil také člen iniciativy Architekti bez hranic, který navrhl české vládě spolupráci při vytváření důstojných podmínek v provizorních ubytovacích kapacitách pro uprchlíky.

Demonstrace byla zakončena výzvou k aktivní podpoře veřejnosti systematického řešení současné uprchlické krize ze strany vlády – a to primárně vzhledem k rozhodnutí o ukončení humanitární pomoci na hlavním nádraží, k čemuž dojde ke konci května.


Autor: Karel Netolický

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru