Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na romské uprchlíky z Ukrajiny je jiný metr, znělo na demonstraci před ministerstvem
Na demonstraci vystoupili i zástupci Romů. Foto: se svolením Iniciativa Hlavák

Na romské uprchlíky z Ukrajiny je jiný metr, znělo na demonstraci před ministerstvem

Před budovou ministerstva vnitra na Letné se ve čtvrtek odpoledne konalo protestní shromáždění „Uprchlíci vítejte: Za důstojné podmínky pro všechny příchozí z Ukrajiny.“ Jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s diskriminační azylovou politikou České republiky. Dorazily zhruba dvě stovky lidí. Za organizátory o tom informovaly Olga Bierhanzlová a Anna Remešová.

Akce se uskutečnila v reakci na humanitární krizi, která aktuálně probíhá na pražském hlavním nádraží, ale i na dalších místech Česka. Shromáždění svolaly kolektivy Iniciativa Hlavák, RFK, Kolektiv 115. Na shromáždění vystoupili zástupkyně Iniciativy Hlavák, zástupce romské komunity z Mostu, antropolog Filip Pospíšil a další.

 „Začaly se hromadit případy, zpravidla romských ukrajinských rodin, jimž z různých důvodů nebylo umožněno o udělení dočasné ochrany požádat. Takoví lidé zůstávají na ulici s nulovou podporou, bez možnosti nouzového ubytování či humanitární a sociální pomoci,“ uvedla mluvčí akce Olga Bierhanzlová.

Bez podpory se také ocitají uprchlíci během ověřování jejich právního statusu, či zjišťování dvojího občanství. Procesu trvajícímu několik dní jsou podle Remešové vystavovaní takřka výlučně lidé romského původu.

Anketa

Souhlasíte s názorem, že na romské uprchlíky z Ukrajiny je v Česku jiný metr?

11.6%
(11.6%)
88.4%
(88.4%)
„Apelujeme mimo jiné na zvýšení počtu porcí nouzového jídla a pití a jejich nutriční hodnoty, včetně sortimentu vhodného pro stravování dětí,“ uvedla na včerejším shromážděn iniciativa Hlavák.

„Mezi naše další požadavky patří opětovné osazení stolů a lavic, zlepšení hygienických podmínek v prostoru nádraží, podpora dobrovolnických aktivit pro děti, které v prostoru čekají několik dní,“ pokračovala.

Ani přes aktuální reálnou hrozbu ukončení humanitární pomoci na nádraží podle ní není možné rezignovat na požadavek na důstojné podmínky pro příchozí lidi.

Iniciativa poukazuje také na nutnost zajištění dostatečné kapacity nouzového ubytování mimo areál hlavního nádraží s vyloučením ubytovávání běženců v detenčních centrech a bez segregace ubytování na základě etnicity.

Požaduje, aby stát změnil postupy prvního kontaktu s úřady tak, aby se nemohlo stát, že někteří z uprchlíků budou zbaveni své zákonné možnosti požádat o

Mezi řečníky na včerejší demonstraci vystoupil také člen iniciativy Architekti bez hranic, který navrhl české vládě spolupráci při vytváření důstojných podmínek v provizorních ubytovacích kapacitách pro uprchlíky.

Demonstrace byla zakončena výzvou k aktivní podpoře veřejnosti systematického řešení současné uprchlické krize ze strany vlády – a to primárně vzhledem k rozhodnutí o ukončení humanitární pomoci na hlavním nádraží, k čemuž dojde ke konci května.


Autor: Karel Netolický

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Dnes ve 13:47

Druhý městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Dnes ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Dnes v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Dnes v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru