dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Na Rohanském ostrově vznikne oddychová zóna, která pomůže při povodních
Rohanské nábřeží. Foto: Dina Kášová / fotodokument.cz

Na Rohanském ostrově vznikne oddychová zóna, která pomůže při povodních

Praha upraví oblast Rohanského ostrova v Karlíně. V místech bývalého průmyslového areálu vznikne oddychová zóna s pěšinami, lavičkami, tůněmi nebo dřevěným molem. Oblast bude sloužit také k zadržení vody při povodních. Praha za úpravy zaplatí asi 170 milionů korun bez DPH.

Úpravy oblasti město rozdělilo na dvě zakázky, první z nich má hodnotu 150 milionů, druhá 20 milionů korun bez DPH. Jejich cílem je vytěžením terénu vytvořit zónu pro oddych a rekreaci. U Vltavy by tak vznikl poldr, který by mohl sloužit i v boji proti povodním.

„Takto řešené území vytváří tedy zároveň prostor k oddychu a rekreaci, retenční prostor při velkých vodách a zajímavý, biologicky hodnotný krajinný prvek jako domovské prostředí velké řady živočichů prakticky ve středu města," uvádí se v důvodově zprávě, kterou měli k dispozici radní hlavního města při schvalování vyhlášení zakázky.

Odtěženo by mělo být asi 190 000 kubických metrů zeminy. Kolem Rohanského ostrova tak bude vytvořeno koryto a tůně. „Úpravou terénu bude vytvořen retenční prostor o objemu 80 000 metrů krychlových, což odpovídá dvacetileté vodě," dodává dokument.

Vznikne molo pro bližší kontakt s vodou

Praha již má na zaplacení prací připraveny peníze, počítá zároveň s příspěvkem z fondů Evropské unie za zhruba 100 milionů korun. Po dokončení odtěžení zeminy z oblasti by měla následovat druhá etapa, během které budou v oblasti vybudovány cesty pro chodce, lavičky, odpadkové koše, stojany na kola a hřiště pro děti nebo lezecká stěna.

Vzniknout by také mělo dřevěné molo „ke krátkodobému pobytu návštěvníků zajišťující zajímavý bližší kontakt s vodou“. I na tuto část chce Praha čerpat z fondů EU.

Praha již na první etapu úprav Rohanského nábřeží vypsala veřejnou zakázku. Firmy se mohou hlásit do poloviny června. Magistrát předpokládá, že stavební práce budou trvat rok a půl. Výběrové řízení je uveřejněno na serveru veřejných zakázek.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru