Dnes Neděle - skorojasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na rodném domě Milady Horákové v Praze 2 byla odhalena pamětní deska
Alexandra Udženija, Filip Novák a Jana Černochová u nové pamětní desky. Foto: puc

Na rodném domě Milady Horákové v Praze 2 byla odhalena pamětní deska

Na rodném domě Milady Horákové v Rumunské ulici 22 na Vinohradech je ode dneška k vidění pamětní deska připomínající památku političky, kterou popravili komunisté. Odhalili ji zástupci Klubu dr. Milady Horákové a Prahy 2. Horákovou komunistický režim po vykonstruovaném procesu popravil v roce 1950.

pametni-deska-horakova Slavnostního odhalení pamětní desky, věnované významné české právničce a bojovnici za práva žen dr. Miladě Horákové se kromě zástupců radnice Prahy 2 zúčastnil i Filip Novák, místostarosta Klubu dr. Milady Horákové a zároveň ředitel Gymnázia Milady Horákové v Praze.

„Praha 2 je bezesporu městskou částí, která je malá rozlohou, ale velká významem. Narodilo se zde a svůj život prožilo mnoho osobností. Jednou z nich, a troufám si říci, že pro naši novodobou historii jednou z nejvýznamnějších, byla právě Milada Horáková. V české historii bychom našli jen málo žen, které se tak výrazně angažovaly ve veřejném a politickém životě. Tato silná a nezlomná žena, se narodila právě v tomto domě,“ uvedla v rámci slavnostního odhalení starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Milada Horáková podle ní k Praze 2 neodmyslitelně patří. Narodila se na Královských Vinohradech, pokřtěna byla v kostele sv. Ludmily a s rodiči bydlela v dnešní Rumunské ulici. Studovala vinohradské gymnázium v Korunní a po vyloučení ze studií dívčí lyceum ve Slezské.  Proto se také zdejší radnice k odkazu dr. Milady Horákové dlouhodobě hlásí.

„Je potřeba si připomínat historii, na kterou nikdy nesmíme zapomenout. Praha 2 je městská část, která na své rodáky nezapomíná, odhalení této desky je toho důkazem,“ uvedla ministryně obrany a radní Prahy 2 Jana Černochová (ODS). 

Městská část Praha 2 k příležitosti dnešního slavnostního odhalení pamětní desky vydala také publikaci „Milada Horáková a Královské Vinohrady“, jejímž autorem je již zmíněný Filip Novák.

„Pamětní deska je umělecké dílo, které si Praha 2 a Vinohrady zaslouží. Děkuji členům vedení prahy 2 za to, že umístění desky od začátku podporovali a že stáli také o vznik publikace,“ řekl. Brožura popisuje 14 míst, která jsou v metropoli spojena právě s Horákovou.

Každoročně si památku Horákové radnice symbolicky připomíná na Vyšehradském hřbitově. V roce 2018 odhalila Praha 2 v zahradě Ztracenka pomník obětem dvou totalitních režimů, nacistického a komunistického, jejichž symbolem je právě rodačka z Prahy 2 Milada Horáková.

O dva roky později, v roce 2020, pak radnice představila občanům výstavu k jubileu 30 let činnosti Klubu dr. Milady Horákové a připojila se také k manifestu občanského sdružení Dekomunizace. Osobnosti Milady Horákové se také obsáhle věnuje Encyklopedie Prahy 2. 

Popravenou političku už v metropoli od roku 1992 připomíná mramorová deska na domě na Smíchově, kde bydlela od roku 1935. Klub dr. Milady Horákové rovněž v roce 2018 ve spolupráci s druhou městskou částí odhalil památník v zahradě Ztracenka na Novém Městě, který připomíná oběti nacistického a komunistického režimu symbolizované právě osobností Horákové. V roce 2010 byl před smíchovským kostelem Českobratrské církve evangelické odhalen také památník vytvořený sochařem Olbramem Zoubkem.


Autor: puc

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru