Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na rekonstruovaném nádraží ve Vysočanech začala fungovat nová odbavovací budova
Nová odbavovací hala vysočanského nádraží. Zdroj foto: Správa železnic

Na rekonstruovaném nádraží ve Vysočanech začala fungovat nová odbavovací budova

Nádraží Praha-Vysočany, které prochází kompletní přestavbou, od letošního září disponuje novým nástupištěm, eskalátory a výtahy. Poslední říjnový den se otevřela nová odbavovací hala s pokladnami a zázemím pro cestující. Informovala o tom mluvčí státní organizace Správa železnic Nela Eberl Friebová.

Odbavovací hala nahradila nádražní budovu, která byla umístěna uprostřed kolejiště a byla kvůli nevhodné poloze stržena. Nová hala vznikla na úrovni původního podchodu z Paříkovy ulice. Právě z něj stavbaři v budově využily řadu fragmentů. 

Například původní dlažba podchodu posloužila jako obklad laviček, dalším zachovaným prvkem je kamenný portál, který je nově součástí exteriéru objektu. Zajímavou částí odbavovací haly je i její zatravněná střecha. 

Letos v září se podařilo uvést do provozu i plně bezbariérové ostrovní nástupiště. Přístup na něj zajišťují eskalátory a výtahy. Obdobnou podobu a přístup budou mít i ostrovní a krajní nástupiště, která jsou aktuálně ve výstavbě.

Celkově práce na zprovoznění všech tří nástupišť a šesti nových kolejí skončí v květnu příštího roku. Do té doby se dokončí jak podchod z Paříkovy ulice, umístěný v těsné blízkosti původního úzkého přístupového tunelu, tak i ten, který umožní přístup z Krátkého ulice a ulice bratří Dohalských. Vrátí se i tři historické nápisy a na stěny pamětní desky připomínající hrdiny Pražského povstání.

„Přestavba stanice Praha-Vysočany je součástí modernizace traťového úseku do Mstětic, kde se pracuje na železničním svršku a spodku, mostech a propustcích,“ sdělila Eberl Friebová.

Oprava 15 kilometrů dlouhého úseku bude stát celkem 4,2 miliardy korun. V polovině příštího měsíce se má obnovit provoz všech tří kolejí v úseku. Provoz je nyní jen po jedné koleji, což způsobuje zpoždění.

Práce zahrnují rekonstrukci železniční trati, nástupišť v zastávce Zeleneč, stanicích Praha-Horní Počernice a Praha-Vysočany. Opraveny budou i železniční přejezdy, mosty na trati, trakční vedení a zabezpečovací a komunikační zařízení.

Téměř hotová je nová zastávka Praha-Rajská zahrada, v níž bude po dokončení přístupové lávky možný přestup na metro. V příštím roce se práce budou mimo jiné soustředit ve stanici Praha-Horní Počernice, která získá nové nástupiště a zrekonstruovanou nádražní budovu.


Autor: Jan Puci

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Praha 14: Rekonstrukce přechodu u kostela sv. Bartoloměje

16. září 2023 v 09:21

Od pondělí 18. do 26. září bude u kostela sv. Bartoloměje v Praze 14 probíhat komplexní rekonstrukce zvýšeného přechodu, která si vyžádá nezbytné omezení provozu.

Další články
Nahoru