Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na rekonstruovaném nádraží ve Vysočanech začala fungovat nová odbavovací budova
Nová odbavovací hala vysočanského nádraží. Zdroj foto: Správa železnic

Na rekonstruovaném nádraží ve Vysočanech začala fungovat nová odbavovací budova

Nádraží Praha-Vysočany, které prochází kompletní přestavbou, od letošního září disponuje novým nástupištěm, eskalátory a výtahy. Poslední říjnový den se otevřela nová odbavovací hala s pokladnami a zázemím pro cestující. Informovala o tom mluvčí státní organizace Správa železnic Nela Eberl Friebová.

Odbavovací hala nahradila nádražní budovu, která byla umístěna uprostřed kolejiště a byla kvůli nevhodné poloze stržena. Nová hala vznikla na úrovni původního podchodu z Paříkovy ulice. Právě z něj stavbaři v budově využily řadu fragmentů. 

Například původní dlažba podchodu posloužila jako obklad laviček, dalším zachovaným prvkem je kamenný portál, který je nově součástí exteriéru objektu. Zajímavou částí odbavovací haly je i její zatravněná střecha. 

Letos v září se podařilo uvést do provozu i plně bezbariérové ostrovní nástupiště. Přístup na něj zajišťují eskalátory a výtahy. Obdobnou podobu a přístup budou mít i ostrovní a krajní nástupiště, která jsou aktuálně ve výstavbě.

Celkově práce na zprovoznění všech tří nástupišť a šesti nových kolejí skončí v květnu příštího roku. Do té doby se dokončí jak podchod z Paříkovy ulice, umístěný v těsné blízkosti původního úzkého přístupového tunelu, tak i ten, který umožní přístup z Krátkého ulice a ulice bratří Dohalských. Vrátí se i tři historické nápisy a na stěny pamětní desky připomínající hrdiny Pražského povstání.

„Přestavba stanice Praha-Vysočany je součástí modernizace traťového úseku do Mstětic, kde se pracuje na železničním svršku a spodku, mostech a propustcích,“ sdělila Eberl Friebová.

Oprava 15 kilometrů dlouhého úseku bude stát celkem 4,2 miliardy korun. V polovině příštího měsíce se má obnovit provoz všech tří kolejí v úseku. Provoz je nyní jen po jedné koleji, což způsobuje zpoždění.

Práce zahrnují rekonstrukci železniční trati, nástupišť v zastávce Zeleneč, stanicích Praha-Horní Počernice a Praha-Vysočany. Opraveny budou i železniční přejezdy, mosty na trati, trakční vedení a zabezpečovací a komunikační zařízení.

Téměř hotová je nová zastávka Praha-Rajská zahrada, v níž bude po dokončení přístupové lávky možný přestup na metro. V příštím roce se práce budou mimo jiné soustředit ve stanici Praha-Horní Počernice, která získá nové nástupiště a zrekonstruovanou nádražní budovu.


Autor: Jan Puci

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru