Dnes Pátek - zatazeno 16°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na radnici Prahy 3 byla odhalena busta Václava Havla, zůstane tam půl roku
Bustu odhalili členové vedení Prahy 3. Foto: P3

Na radnici Prahy 3 byla odhalena busta Václava Havla, zůstane tam půl roku

Na radnici Prahy 3 včera její zástupci slavnostně odhalili bustu Václava Havla. Datum 10. prosince spojuje Mezinárodní den lidských práv i 33. výročí první povolené demonstrace na Škroupově náměstí. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Zuzana Křížková.

„Prezident Havel je symbolem nejen pro celou Českou republiku, ale i pro Prahu 3. Málo se ví, že jeho významné životní události se staly právě u nás,“ uvedl radní Prahy 3 pro kulturu Pavel Křeček (STAN). 

Na místní radnici uzavřel Václav Havel v roce 1964 a 1997 sňatek.  „10. prosince 1988 pronesl projev na první oficiálně povolené manifestaci opozičních seskupení na Škroupově náměstí u příležitosti 40. výročí vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv,“ dodal radní.

Všeobecnou deklaraci lidských práv vyhlásilo Valné shromážděním OSN v roce 1948 a právě Mezinárodní den lidský práv ji každoročně 10. prosince připomíná. 

Autorem portrétní busty Václava Havla je Jan Padyšák. Je zhotovena z akrystalu s dřevěným podstavcem. V mezipatře historické budovy radnice Prahy 3 bude umístěna do konce května příštího roku, pak se vrátí do soukromé sbírky, ze které byla na úřad zapůjčena. 


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru