dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Sobota - skorojasno
4°C
Na radnici Prahy 2 je babybox nové generace. Trabant nahradil mercedes, chválí „babydědek“
Zakladatel babyboxů v ČR Ludvík Hess a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která umístění speciální schránky na radnici městské části před lety iniciovala. Foto: PP

Na radnici Prahy 2 je babybox nové generace. Trabant nahradil mercedes, chválí „babydědek“

Na radnici Prahy 2 byl dnes slavnostně uveden do provozu „babybox nové generace.“ Moderní schránka pro odložené děti, kterou městská část pořídila za necelých 300 tisíc korun bez DPH, poskytuje novorozenci větší bezpečí a vyšší komfort prostředí, než její předchůdkyně.

Miminka odložená do babyboxu v Praze 2

Janička, 5. 9. 2013

Boris, 20. 1. 2015

Jan, 2. 2. 2016

Andrea, 29. 3. 2016

Maruška, 11. 11. 2016

Nový babybox je umístěn ve výklenku při vchodu do budovy z Jugoslávské ulice, tedy na stejném místě, kde byl původní babybox. Ten byl spuštěn 8. března 2010 a od té doby do dneška zachránil pět miminek.

„Je to nebetyčný rozdíl v kvalitě. Nový babybox udržuje stálou teplotu na hodnotě 28 stupňů a je zajištěn proti případnému přehřátí. Je také zabezpečen proti případnému výpadku energetické sítě napojením na vlastní akumulátor a dokáže odeslat fotografie vnitřku zařízení na předem určené e-mailové adresy, jakmile je miminko vloženo do vaničky s váhovým senzorem,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), která před sedmi lety instalaci radničního babyboxu prosadila.

Praha 2 byla v březnu 2010 první pražskou radnicí, která zřídila babybox. Bezprostředním impulsem byl nález opuštěné novorozené holčičky odložené do křoví v parku na Karlově náměstí. Městská část tak navázala na historickou tradici lokality na Větrově v Praze 2 (porodnice a nalezinec „u Apolináře“), která byla známá jako místo, kam se od sklonku 18. století potají odkládaly neplánované děti.

„I když má babybox stále i své odpůrce, pět zachráněných miminek potvrzuje, že to byl dobrý nápad. I když je schránka v centru města, je u ní zaručena absolutní anonymita. Bezprostřední okolí totiž nezabírá žádná kamera,“ pokračovala starostka.

Hlavně v pátek a sobotu v noci se najdu lidé, kteří v alkoholovém opojení do babyboxu vkládají rozličné předměty. Prostě jen tak pro zábavu. „Planých poplachů je docela dost, ale nový babybox nám do mobilů pošle fotku jeho interiéru, takže uvidíme, zda je v něm skutečně dítě, nebo zda jde o něčí ,legraci´. Ale opět zdůrazňuji, že vyfocen je jen vnitřek babyoxu, ne jeho okolí,“ doplnila.

V současnosti je v Česku 71 babyboxů, z toho sedmnáct, včetně toho na radnici Prahy 2, zmodernizovaných. V metropoli jsou babyboxy tři. Na radnicích Prahy 2, Prahy 6 a v Hloubětíně.

„Občas sonduje možnost umístění na svou budovu radnice Prahy 5, ale myslím, že to nedopadne. Ale nevadí mi to, tři babyboxy v metropoli jsou ideální počet,“ uvedl zakladatel babyboxu Ludvík Hess.

Další babybox bude v říjnu zprovozněn v Berouně. Všechny babyboxy v Česku zachránily dohromady už 158 dětí.

Hess si moderní babyboxy pochaluje. „Je to, jako byste si místo trabanta pořídili mercedes,“ usmál se „babydědek“, jak si Hess sám říká.

Babybox v Praze 2 – pohled z „druhé strany"

babybox-druha-strana-3

babybox-druha-strana-2-2

babybox-druha-strana-2-1* starostka drží v rukou panenku


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Dnes ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

19. února 2019 v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru