dnes
Neděle - skorojasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Na radnici Prahy 2 je babybox nové generace. Trabant nahradil mercedes, chválí „babydědek“
Zakladatel babyboxů v ČR Ludvík Hess a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která umístění speciální schránky na radnici městské části před lety iniciovala. Foto: PP

Na radnici Prahy 2 je babybox nové generace. Trabant nahradil mercedes, chválí „babydědek“

Na radnici Prahy 2 byl dnes slavnostně uveden do provozu „babybox nové generace.“ Moderní schránka pro odložené děti, kterou městská část pořídila za necelých 300 tisíc korun bez DPH, poskytuje novorozenci větší bezpečí a vyšší komfort prostředí, než její předchůdkyně.

Miminka odložená do babyboxu v Praze 2

Janička, 5. 9. 2013

Boris, 20. 1. 2015

Jan, 2. 2. 2016

Andrea, 29. 3. 2016

Maruška, 11. 11. 2016

Nový babybox je umístěn ve výklenku při vchodu do budovy z Jugoslávské ulice, tedy na stejném místě, kde byl původní babybox. Ten byl spuštěn 8. března 2010 a od té doby do dneška zachránil pět miminek.

„Je to nebetyčný rozdíl v kvalitě. Nový babybox udržuje stálou teplotu na hodnotě 28 stupňů a je zajištěn proti případnému přehřátí. Je také zabezpečen proti případnému výpadku energetické sítě napojením na vlastní akumulátor a dokáže odeslat fotografie vnitřku zařízení na předem určené e-mailové adresy, jakmile je miminko vloženo do vaničky s váhovým senzorem,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), která před sedmi lety instalaci radničního babyboxu prosadila.

Praha 2 byla v březnu 2010 první pražskou radnicí, která zřídila babybox. Bezprostředním impulsem byl nález opuštěné novorozené holčičky odložené do křoví v parku na Karlově náměstí. Městská část tak navázala na historickou tradici lokality na Větrově v Praze 2 (porodnice a nalezinec „u Apolináře“), která byla známá jako místo, kam se od sklonku 18. století potají odkládaly neplánované děti.

„I když má babybox stále i své odpůrce, pět zachráněných miminek potvrzuje, že to byl dobrý nápad. I když je schránka v centru města, je u ní zaručena absolutní anonymita. Bezprostřední okolí totiž nezabírá žádná kamera,“ pokračovala starostka.

Hlavně v pátek a sobotu v noci se najdu lidé, kteří v alkoholovém opojení do babyboxu vkládají rozličné předměty. Prostě jen tak pro zábavu. „Planých poplachů je docela dost, ale nový babybox nám do mobilů pošle fotku jeho interiéru, takže uvidíme, zda je v něm skutečně dítě, nebo zda jde o něčí ,legraci´. Ale opět zdůrazňuji, že vyfocen je jen vnitřek babyoxu, ne jeho okolí,“ doplnila.

V současnosti je v Česku 71 babyboxů, z toho sedmnáct, včetně toho na radnici Prahy 2, zmodernizovaných. V metropoli jsou babyboxy tři. Na radnicích Prahy 2, Prahy 6 a v Hloubětíně.

„Občas sonduje možnost umístění na svou budovu radnice Prahy 5, ale myslím, že to nedopadne. Ale nevadí mi to, tři babyboxy v metropoli jsou ideální počet,“ uvedl zakladatel babyboxu Ludvík Hess.

Další babybox bude v říjnu zprovozněn v Berouně. Všechny babyboxy v Česku zachránily dohromady už 158 dětí.

Hess si moderní babyboxy pochaluje. „Je to, jako byste si místo trabanta pořídili mercedes,“ usmál se „babydědek“, jak si Hess sám říká.

Babybox v Praze 2 – pohled z „druhé strany"

babybox-druha-strana-3

babybox-druha-strana-2-2

babybox-druha-strana-2-1* starostka drží v rukou panenku


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru