Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politika

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního města Prahy. I z tohoto důvodu byli jednání přítomni primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) a jeho náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

„Jsem moc rád, že jsme tentokrát Sněm starostů organizovali my a mohli jsme pozvat všechny kolegy z Prahy do naší městské části. Doprava i bezpečnost jsou témata nanejvýš důležitá, která trápí nás všechny, a je potřeba najít společné řešení napříč městskými částmi. Jsem rád, že jsme na závěr jednomyslně přijali usnesení a pevně věřím, že jsme dnes k řešení problému udělali první krok,“ uvedl starosta Vodrážka.

Výsledkem společného jednání starostů 57 městských částí hlavního města je dvojí soubor usnesení, který schválili. První soubor se týká bezpečnosti, potažmo fungování městské policie, která vykazuje dlouhodobý personální podstav. 

„Bezpečnostní situace v Praze je prioritou nás všech, kteří stojíme v jejím vedení. Jsme si vědomi rizik, která se v posledních letech objevila a děláme maximum pro to, aby byla co nejmenší,“ uvedl primátor Svoboda.

V rámci tohoto usnesení starostové vyzvali Radu hlavního města Prahy, aby připravila návrh na úpravu Organizačního řádu městské policie, jehož cílem by mělo být posílení pravomocí a vlivu městských částí vůči jednotlivým obvodním ředitelstvím. Shoda byla i na tom, aby městská policie zdokonalila evidenci přestupků, včetně konkrétní lokalizace, a začala tato data sdílet s městskými částmi.

Iniciátorem tohoto usnesení byl starosta Praha-Vinoř Michal Biskup (Sdružení pro Vinoř):  „Jelikož na předchozí usnesení z let 2022 a 2023 ohledně městské policie starostové městských částí doposud neobdrželi potřebnou reakci, a to jak ze strany vedení městské policie, tak i ze strany bývalého vedení hlavního města Prahy, inicioval jsem to dnešní. Situace je vážná a je potřeba ji začít řešit. Moc děkuji, že návrhy byly jednomyslně přijaty a doufám v jejich rychlou realizaci.“

Druhý soubor usnesení se týká nové parkovací vyhlášky na území hlavního města. V tomto směru starostové požadují udělat právní analýzu na poskytnutí slevy pro Pražany na celoměstské parkovací oprávnění. A chtějí prověřit, zda se městské části mohou dohodnout na tom, že obyvatel jedné městské části může zakoupit rezidentní oprávnění v jiné městské části.

Iniciátorem tohoto usnesení byl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS), který vzhledem ke složitosti tohoto tématu navrhl další setkání. „Jak v rámci bezpečnosti, tak řešení dopravy v Praze je potřeba symbióza městských částí a hlavního města Prahy. Je strašně důležité, aby městské části postupovaly jednotně, a to především v řešení koncepce parkování, abychom se vyhnuli tzv. dominovému efektu, kdy zavedení zón na jedné městské části vyvolá problém na její sousední. Byl bych rád, kdyby se městské části shodly na komplexnějším systému parkování. Proto se na toto téma potkáme ještě jednou a v této debatě budeme pokračovat hned v lednu,“ uvedl starosta Portlík.


Autor: TZ, red

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

ČSSD svolává svůj sjezd, bude se konat v Praze

21. ledna 2024 v 10:52

Na pátečním zasedání rozhodla Republiková rada ČSSD o svolání mimořádného sjezdu strany. Informovala o tom předsedkyně strany Jana Volfová.

Starosta Prahy 9 Portlík přivítal primátora Svobodu

17. ledna 2024 v 18:20

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve svých návštěvách městských částí. V tomto týdnu navštívil Prahu 9. Její starosta Tomáš Portlík (ODS) ho provedl novou Základní a mateřskou školou Elektra. Prohlédl si zde také polikliniku, kde bude brzy sídlit podstatná část Zdravotnické záchranné...

Další články
Nahoru